Раул Гонзалез на тренерското столче пристигна на местото на Лино Червар и ја водеше Македонија на две големи натпреварувања – ЕП 2017 и СП 2018 година.

Раул Гонзалез ја напушти Македонската ракометна селекција

Ракометната Федерација на Македонија ја извести јавноста дека македонската куќа на ракометот и селекторот на машката сениорска...

Рејхан Бајрами / 4 февруари, 2019 16:22

Хрватите нѐ надиграа во философијата „7 на 6“ со поконкретен и посигурен напад, со помалку осцилаци во играта и со извонреден голман.

Македонија „прегазена но не и уништена„ од Хрватска!

Хрватите нѐ надиграа во филозофијата „7 на 6“ со поконкретен и посигурен напад, со помалку осцилаци во играта и со извонреден...

Македонка Димкин / 14 јануари, 2019 19:53

Со оваа победа Македонија, веројатно, го обезбеди четвртото место и ги остави зад себе Бахреин и Јапонија освен, се разбира, некој од нив не направи чудо против фаворитите.

Македонија воскресна! „Смачкан„ Бахреин, Македонија е жива!

Македонија се радува на победа и во вториот натпревар од Светското првенство во Германија и во Данска, против Бахреин, што...

Македонка Димкин / 13 јануари, 2019 15:56

Капитенот на Вардар Стојанче Стоилов вчера остро реагираше на друштвените мрежи, по повод одлуката за Уставни измени за преименувањето во Северна Македонија.

Стојанче Стоилов: “За мене секогаш ќе биде Република Македонија!”

Македонскиот ракометен репрезентативец,Стојанче Стоилов кој е познат по цврстиот став за не промена на името на нашата држава...

Перо Милчин / 12 јануари, 2019 8:44

Доаѓа она време од годината кога сите се сплотуваме, почнува ракометната треска, Светското првенство 2019. Да навиваме за Македонија!

Започна Македонското ракометно лудило во Минхен

Македонското навивачко лудило го обзема Минхен. „Фалангата“ се собира пред салата и веќе се загреа за првата пресметка...

Перо Милчин / 11 јануари, 2019 15:08

Оваа година наградата за ИХФ Фотографија на Годината му припадна на Денис Дуковски, македонски фоторепротер, кој фотографира за македонскиот бренд Вардар.

ПОБЕДНИЧКА ФОТОГРАФИЈА : Македонија ја има најубавата фотографија во светот!

Веќе неколку години наназад, Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) одржува избор за најдобрата фотографија од ракометните...

Перо Милчин / 9 јануари, 2019 13:27

Македонските ракометари во вчеражниот натпревар ја совладаа Србија со резултат од 37:31.

ПОБЕДА : Македонија ја совлада Српската ракометна репрезентација

Првата од двете контроли меѓу Македонија и Србија заврши со заслужена победа на македонската селекција од 37:31 така што на...

Сара Фемина / 5 јануари, 2019 8:38

Останати вести од Ракомет

Капитенот на Вардар Стојанче Стоилов вчера остро реагираше на друштвените мрежи, по повод одлуката за Уставни измени за преименувањето во Северна Македонија.

Стојанче Стоилов: “За мене секогаш ќе биде Република Македонија!”

Македонскиот ракометен репрезентативец,Стојанче Стоилов кој е познат по цврстиот...

Оваа година наградата за ИХФ Фотографија на Годината му припадна на Денис Дуковски, македонски фоторепротер, кој фотографира за македонскиот бренд Вардар.

ПОБЕДНИЧКА ФОТОГРАФИЈА : Македонија ја има најубавата фотографија во светот!

Веќе неколку години наназад, Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) одржува...

-Се чувствувам засрамено и понижено, се пожалил искусниот ракометар во вибер-групата на репрезентативците кои се сместени во хотелот во кој се одржа манифестацијата.

Стојанче Стоилов : ” Се чуствувам понижено и застрамено “

Капитенот на РК Вардар, пикерот Стојанче Стоилов станал и си заминал кога слушнал дека...