Локални послаби врнежи од снег ќе има и во среда, додека во четврток времето ќе биде претежно стабилно, суво и студено.

НЕВРЕМЕ ПРОСЛЕДЕНО СО ОЛУЕН ВЕТЕР ОД НАД 90 КМ/ЧАС, СТУД И СНЕГ ОД УТРЕ ВО МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛИ

Од вчера како што веќе најавивме започнаа нови врнежи од дожд и тоа од запад! Денеска под влијание на многу постуден...

Стојче Бушин / 26 јануари, 2021 7:16

НАПОМЕНА: Поради големите температурни разлики за кратко време, особено метеопатите можат да почувствуваат позначителни здравствени проблеми како што се: Главоболка, болка во коските и на местата од старите рани, како и несоница, но и повремена нервоза и нерасположеност.

ГОЛЕМА ТЕМПЕРАТУРНА РАЗЛИКА: ДЕНЕС ТЕМПЕРАТУРИ ДО 17°C – ВО ВТОРНИК ВИСТИНСКА ЗИМА И СНЕГ

Голема разлика во температурите ќе се злучи за само 24 часа. Во текот на денешниот ден поради изразеното јужно и југозападно...

Перо Милчин / 25 јануари, 2021 5:30

Ќе дува засилен, повремено на некои места СИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец и истиот повремено ќе достигнува брзина од околу 90 км/час.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ДОАЃААТ УШТЕ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД, СНЕГ НА ПЛАНИНИТЕ И ВЕТЕР СО БРЗИНА ОД 90 КМ/ЧАС

Претстојната вечер и ноќ од запад ќе се прошират нови уште ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи и тоа на пониските места од дожд, додека на...

Рејхан Бајрами / 24 јануари, 2021 10:48

Повремено врнежи од снег ќе има и на повисоките места со надморска височина од над 1000 метри.

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: СЛЕДУВА ВЕТЕР СО БРЗИНА ДО 80 КМ/ЧАС, ДОЖД И МНОГУ СНЕГ НА ПЛАНИНИТЕ – ОД ПОНЕДЕЛНИК НОВ СТУД

Како што и најавивме нашата територија за време на викендот како и на почетокот од следната недела ќе се наоѓа под влијание...

Рејхан Бајрами / 22 јануари, 2021 16:00

Утре наутро температурите на воздухот понакеде има услови да се спуштат и под -15 степени, особено во повисоките населени места.

ОСТАНЕТЕ ДОМА: ИЗМЕРЕНИ -15°C – ЌЕ БИДЕ УШТЕ ПОСТУДЕНО

Нашата територија и понатаму се наоѓа под влијание на поларна воздушна маса која се спушта директно од Аркиток и условува...

Перо Милчин / 17 јануари, 2021 12:19

Временска прогноза!

СПРЕМЕТЕ СЕ: ПРЕД НАС НАЈСТУДЕНАТА НОЌ ДОСЕГА ОВАА ЗИМА – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАЃААТ ДЛАБОКО ПОД НУЛАТА

Максимумот на поларниот бран кај нас доаѓа во текот на претстојната ноќ и ќе трае се до вторник, додека од среда се очекува...

Стојче Бушин / 16 јануари, 2021 16:57

Максималната температура на воздухот ќе се искачува во интервалот од -1 до 7 степени.

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: ВЕЧЕРВА ВРНЕЖИ ОД СНЕГ ВО ПОГОЛЕМИОТ ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА

Времето денес во Македонија во претпладневните часови ќе биде сончево со умерена локална облачност, додека во попладневните...

Стојче Бушин / 14 јануари, 2021 8:20

Останати вести од Време

Попладне и во вечерните часови ќе има врнежи кој на пониските места ќе бидат најпрвин од дожд и полека ќе преминуваат во снег, додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег.

ПОЛАРНИОТ БРАН ДОАЃА ВЕЧЕРВА: СНЕГ ЗА СТАРА НОВА ГОДИНА

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со умерен, Долж Повардарието...

Особено студено ќе биде од петок па за време на викендот кога на повеќе места температурите ќе се задржат под нулата, додека наутро понекаде истите има услови да се спуштат дури и под -15 степени.

СПРЕМЕТЕ СЕ: ПОЛАРНИОТ БРАН ПРОСЛЕДЕН СО СНЕГ ДОАЃА

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и постудено со услови за локални...

Локално ќе има услови и за ретка појава на грмежи а услови за врнежи од снег ќе има на највисоките планини во северозападните предели.

ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ: ПО ОБИЛНИТЕ ДОЖДОВИ – СИБИРСКИ БРАН СЕ ДВИЖИ КОН ДРЖАВАВА

Денес нашата територија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност...

Врнежите на повеќе места беа интензивни, но сепак најинтензивни врнежи имаше во западните и во југозападните предели од државава.

МОЌЕН ЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: ИЗМИНАТАТА НОЌ НАВРНА ГОЛЕМО КОЛИЧЕСТВО НА ВОДЕН ТАЛОГ

Во текот на изминатата ноќ нашата територија се наоѓаше под влијание на циклонска...