Билкарите речиси секогаш меѓу најдобрите лековити билки ја класифицираат жалфијата. И според најстрогите критериуми, таа може слободно да ја понесе титулата за најлековита билка во светот.

Жалфија – најлековитата билка во светот

Според докажани истражувања, жалфијата е полна со антигабични и антибактериски својства. Не само што ја намалува болката...

Сара Фемина / 24 октомври, 2020 20:24

Жените кои редовно ги проверуваат своите дојки ги осознаваат и знаат какво е на допир нормалното ткиво на дојката. На овој начин тие можат рано да го откријат присуството на каква било маса.

Рано дијагностицирање на карцином на дојка: Самопреглед во 4 чекори

  Жените треба еднаш месечно да прават самопреглед на своите дојки. Ова е првиот чекор со кој рано може да се открие карциномот...

Сара Фемина / 22 октомври, 2020 10:04

Чајот од кантарион се пие три пати на ден против гастрит, чир на желудникот, дијареа, жолтица, главоболка, бубрежни и менструални тегоби.

Кантарион: Лек против депресија и гинеколошки проблеми

Кантарионот се покажа како исклучително успешен во лекување на многубројни психички заболувања, од депресија до трауми,...

Стојче Бушин / 19 октомври, 2020 19:01

Таа беше подложена на хемотерапија и зрачење и објави дека ја победила болеста. За жал, во февруари годинава, ракот се врати. Актерката е во четвртата фаза или 4 стадиум.

Познатата Бренда од БЕВЕРЛИ ХИЛС ја води најтешката БИТКА: Овој симптом најави дека РАКОТ ми се врати, но јас го игнорирав

Борбата на актерката Шенон Доерти со ракот продолжува. Познатата Бренда Волш од серијата „Беверли Хилс 90210“ откри какви...

Сара Фемина / 16 октомври, 2020 21:24

Кога воспаление на бубрезите или мочниот меур, се препорачува дневен оброк, несолена тиква со малку домат и сецкан кромид, кој е зачинет со лажица кисела павлака.

Медицински својства на тиквата: Одличен лек за бубрези, проблеми со менопаузата, проширени вени

Тиквата се препорачува за луѓе кои страдаат од ревматизам, гихт, воспаление на бубрезите и мочниот меур. Добро е и против...

Сара Фемина / 11 октомври, 2020 19:25

Ковид-19 е заразна болест што е потврдена кај повеќе од 30 милиони луѓе ширум светот.

Откриен првиот симптом на КОРОНА, се јавува пред сите други: Обрнете големо внимание, ова може да биде сигнал!

Според британското здружение на дерматолози, кое ги анализирало пријавените симптоми преку апликацијата Студија за симптоми...

Мирко Бачиќ / 14:12

Според старата добра изрека „Името е судбина“, родителите секогаш се обидувале да им даваат на своите деца имиња кои се поврзани со успех, убавина, моќ.

Најубавите православни имиња за момчиња и девојчиња: Порано ги носеше само аристократијата!

Еден од најважните, но и најинтересните родителски „проблеми“ отсекогаш бил изборот на име за наследникот. Според старата...

Перо Милчин / 9 октомври, 2020 14:42

Се смета дека кромидот помага при широк спектар на заболувања - од обична настинка, па сѐ до срцеви заболувања, дијабетис, остеопороза и некои други болести.

МОЌЕН ЛЕК: Има антиинфламаторно дејство, ја чисти крвта, го регулира шеќерот и спречува рак!

Кромидот е еден од најстарите зеленчуци познати на човештвото. Тој се употребува како додаток или зачин во различни рецепти...

Сара Фемина / 7 октомври, 2020 20:02

Останати вести од Совети

Кога воспаление на бубрезите или мочниот меур, се препорачува дневен оброк, несолена тиква со малку домат и сецкан кромид, кој е зачинет со лажица кисела павлака.

Медицински својства на тиквата: Одличен лек за бубрези, проблеми со менопаузата, проширени вени

Тиквата се препорачува за луѓе кои страдаат од ревматизам, гихт, воспаление на бубрезите...

Ковид-19 е заразна болест што е потврдена кај повеќе од 30 милиони луѓе ширум светот.

Откриен првиот симптом на КОРОНА, се јавува пред сите други: Обрнете големо внимание, ова може да биде сигнал!

Според британското здружение на дерматолози, кое ги анализирало пријавените симптоми...

Според старата добра изрека „Името е судбина“, родителите секогаш се обидувале да им даваат на своите деца имиња кои се поврзани со успех, убавина, моќ.

Најубавите православни имиња за момчиња и девојчиња: Порано ги носеше само аристократијата!

Еден од најважните, но и најинтересните родителски „проблеми“ отсекогаш бил изборот...

Се смета дека кромидот помага при широк спектар на заболувања - од обична настинка, па сѐ до срцеви заболувања, дијабетис, остеопороза и некои други болести.

МОЌЕН ЛЕК: Има антиинфламаторно дејство, ја чисти крвта, го регулира шеќерот и спречува рак!

Кромидот е еден од најстарите зеленчуци познати на човештвото. Тој се употребува како...

Доколку се чуваат на препорачана температура од 4 степени Целзиусови, Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) препорачува тие да се користат во рок од три недели по купувањето.

ЕВЕ КОЛКУ ДОЛГО ЈАЈЦАТА МОЖАТ ДА СЕ ЧУВААТ, А ДА НЕ СЕ РАСИПАТ: Ова е дилема за многумина и на овој начин треба да ги чувате!

Јајцата се неопходна храна во домовите затоа што се хранливи и можат да се користат...

Покрај големиот број лица со дијагностициран висок притисок, алармантен е фактот што постои голем број луѓе кои не знаат дека имаат висок притисок.

ВИСОКИОТ ПРИТИСОК ПРИЧИНА ЗА СРЦЕВ УДАР, ПРОБЛЕМОТ СÈ ПОЧЕСТ КАЈ МЛАДИТЕ

Билион луѓе во светот имаат проблем со висок крвен притисок, а очекувањата се до 2025...

„Најголем ризик од инфекција има во затворените простори“, објаснува д-р Сара Кејт, професор по хирургија во Њујорк и додава дека отворените области се најбезбедни.

ДЕСЕТ МЕСТА КОИ ТРЕБА ДА ГИ ИЗБЕГНУВАТЕ ВО ДОБА НА КОРОНА!

За време на пандемија на коронавирус, многумина ги избегнуваат продавниците во трговските...