Кон изјави дека засега не се зборува за отворање старечки домови.

КОН ОБЈАВИ УБАВА ВЕСТ ЗА СРБИЈА: На крај сме од епидемијата, се чека оваа бројка!

Епидемиологот Предраг Кон изјави денеска дека Србија е на излез од епидемијата и дека влегува во период на спорадично појавување...

Катерина Крстиќ / 28 мај, 2020 10:48

Меѓутоа, кога новинарите го прашаа дали е можно тој да биде толку неодговорен што не сторил ништо што им било препорачано на сите други заболени од коронавирус, (самоизолација, тестирање ...), Несторовиќ тврди дека не се однесувал неодговорно кон себе или кон луѓето од неговата окоКако гостин во една емисија, тој исто такапризна дека не бил во самоизолација затоашто имал премногу работа.лина.

Несторовиќ повторно шокира:Сигурен бев дека имав корона, но не бев во самоизолација!

Професорот д-р Бранимир Несторовиќ, член на кризниот персонал за борба против Ковид-19, ги претстави шокантните информации...

Катерина Крстиќ / 26 мај, 2020 10:28

Силите на српската армија се очекуваат наскоро да пристигнат во градот.

ВОЈСКАТА НА СРБИЈА ВЛЕГУВА ВО ШИД: Вучиќ со итна наредба до армијата!

Пристигнувањето на армиските сили во Шид, надвор од редовните задачи, се очекува секој час. Утрово, претседателот на Србија...

Едмонд Бекири / 16 мај, 2020 12:11

Вирусот бил регистриран и кај тријажна медицинска сестра, која ги примала децата кои во понеделникот дошле во градинката во претшколската установа „Милка Диманиќ“ во Власотинце.

Се отворија пред два дена а денес прв случај на Ковид-19: Воспитувачка во градинка во Србија заразена од корона!

Српскиот министер за образование, Младен Чаршевиќ, рече дека има процедури кога вирусот корона ќе се појави во градинката. Вирусот...

Катерина Крстиќ / 13 мај, 2020 10:57

Од вчера, верските служби се дозволени во Црна Гора, но под одредени услови.

ВЕРНИЦИ СЕ СОБРАА ПРЕД ОСТРОГ И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА ЗА СОБИРИ! Полицијата не ги спречи да оддадат почит на моштите на Св. Василије Острошки!

Верниците се собраа рано утрово пред манастирот Острог, каде митрополитот црногорско-приморски и  Амфилохије, служи литургија...

Катерина Крстиќ / 12 мај, 2020 10:04

Според Грчки Репортер, жителите на Атина уживале во блиските плажи како никогаш да не се случила пандемија.

ЛЕТОТО СТИГНА ВО ГРЦИЈА: Плажите преполни, грците го искористија сончевиот викенд!

Грците го искористија убавото време, а првиот викенд по попуштање на мерките за заштита од коронавирус го поминаа на плажите...

Катерина Крстиќ / 11 мај, 2020 16:10

Знаеме дека наша работа е да се грижиме за нашата Србија, особено за најмладите, кои ќе ги зачуваме и браниме од политичките и медиумските насилници. За сите наши деца! До победата на 21 јуни!

ВУЧИЌ НА МЕСТО КАДЕ ДО СЕГА ГО НЕМАТЕ ВИДЕНО: Нормална и пристојна Србија ќе ги победи оние што мразат!

Убеден сум дека нормална, пристојна и модерна Србија ќе ги победи оние што мразат и на кои ништо не им е свето. Знаеме дека...

Катерина Крстиќ / 10 мај, 2020 13:55

Идејата е да се направат тестовите во земјите од каде доаѓаат туристите, така што луѓето во авионот би можеле да се чувствуваат побезбедно знаејќи дека сите патници се негативни.

ВО ГРЦИЈА САМО СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ НА КОРОНАВИРУС- Еден тест ќе чини 190 евра?

Грчкиот министер за туризам изјави дека сите туристи кои планираат да ја посетат Грција оваа година, ќе треба да бидат тестирани...

Катерина Крстиќ / 9 мај, 2020 20:00

Останати вести од Балкан

Од вчера, верските служби се дозволени во Црна Гора, но под одредени услови.

ВЕРНИЦИ СЕ СОБРАА ПРЕД ОСТРОГ И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА ЗА СОБИРИ! Полицијата не ги спречи да оддадат почит на моштите на Св. Василије Острошки!

Верниците се собраа рано утрово пред манастирот Острог, каде митрополитот црногорско-приморски...

Според Грчки Репортер, жителите на Атина уживале во блиските плажи како никогаш да не се случила пандемија.

ЛЕТОТО СТИГНА ВО ГРЦИЈА: Плажите преполни, грците го искористија сончевиот викенд!

Грците го искористија убавото време, а првиот викенд по попуштање на мерките за заштита...

Знаеме дека наша работа е да се грижиме за нашата Србија, особено за најмладите, кои ќе ги зачуваме и браниме од политичките и медиумските насилници. За сите наши деца! До победата на 21 јуни!

ВУЧИЌ НА МЕСТО КАДЕ ДО СЕГА ГО НЕМАТЕ ВИДЕНО: Нормална и пристојна Србија ќе ги победи оние што мразат!

Убеден сум дека нормална, пристојна и модерна Србија ќе ги победи оние што мразат и...

Идејата е да се направат тестовите во земјите од каде доаѓаат туристите, така што луѓето во авионот би можеле да се чувствуваат побезбедно знаејќи дека сите патници се негативни.

ВО ГРЦИЈА САМО СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ НА КОРОНАВИРУС- Еден тест ќе чини 190 евра?

Грчкиот министер за туризам изјави дека сите туристи кои планираат да ја посетат Грција...

Во Србија, утре на Ѓурѓовден ќе биде укината вонредната состојба. Сепак, експертите велат дека одредени мерки против епидемијата ќе останат на сила, и дека личната одговорност е клучна во наредниот период!

ДОКТОР КОН ЗА УКИНУВАЊЕТО АН ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ВО СРБИЈА: Сега секој сам ќе биде одговорен за заштита од Коронавирусот!

Внимание: Итните мерки кои беа воведени на почетокот на епидемијата се од особено значење,...

Одговарајќи на новинарско прашање врз основа на кое се тврди дека во последните неколку ситуацијата е подобра иако има околу 200 новороденчиња и пет или шест мртви секој ден, тој рече дека сега тестираат многу повеќе луѓе отколку претходно и дека ситуацијата сега се анализира за проценти , не по апсолутни броеви.

ОВА Е ПОКАЗАТЕЛОТ КОЈ ПОКАЖУВА ДЕКА КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПОВЛЕКУВА: Во Србија повторно преку 200 заразени, но ова е важна бројка!

Од 5.579 лица тестирани во последните 24 часа, четири проценти од нив се позитивни, што...

Пред да ја испрати помошта за Италија, српскиот претседател ги прими претставниците на тимот на руските вооружени сили, кои помагаа во спречувањето на ширењето на новиот корона вирусот и им се заблагодари за „обезбедувањето на важната помош за Србија“.

Србија испрати авиони со помош за Италија!

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од аеродромот „Никола Тесла“ испрати...

Во интервју, претседателот на Република Србија Александар Вучиќ изјави дека првите летови може да се очекуваат во неделата од 4-11 мај. Отворањето на аеродромот ќе биде ограничено бидејќи сите правци нема да бидат обновени веднаш, како резултат на ограничувањата од други земји, како и одлуката на повеќето авиокомпании да ги прекинат летовите заедно.

Аеродромот во Белград ќе ги пушти првите летови од 4-ти мај!

Државниот врв на Република Србија неодамна изјави дека првите патнички летови од аеродромот...