Познато е дека тој е во тешка финансиска ситуација, но и дека има здравствени проблеми кои до сега не ги изнесуваше во јавност. Ни овојпат не кажал од што боледува, но е на смртна постела. Роберт живее во Зрењанин, а соседите рекле дека нема пари ниту за храна, а камоли за лекови. Поради неговата добрина, собирале пари за да му помогнат полесно да живее.

Тато, чекај ме на оној свет, не сум добро: Синот на Шабан на смртна постела

Вонбрачниот син на покојниот Шабан Шаулиќ наводно е на смртна постела. Не сум добро. Тато чекај ме – рекол Роберт Шаулиќ(47). Познато...

Валерија Петрова / 6 декември, 2019 16:22

Утрово тој на итна средба со Советот на министри во Тирана, им нареди на министрите за образование и здравство и социјална заштита Беса Шахини и Огета Манастирлиу да ги повикаат и да ги вратат луѓето што се засолниле на Косово.

Рама со порака до министрите: Вратете ги луѓето кои по земјотресот се засолниле во Косово

Еди Рама премиерот на Албанија, денеска ги повика своите сонародниците кои, поради катастрофалниот земјотрес заминаа за...

Катерина Крстиќ / 5 декември, 2019 12:02

Бледи Чучи, министерот за земјоделство и кординатор за менаџирање со кризи во Албанија на денешната седма по ред вонредна седница на албанската Влада, истакна дека сите оние кои во земјотресот останаа без покрив над глава се сместени во хотел и се на безбедно.

Останаа без покрив над глава по земјотресот: 4.000 лица сместени во хотели а 6.500 во шатори

Оштетени 525 куќи и 3.100 станови, е билансот во Тирана по катастрофалниот земјотрес кој минатата недела ја погоди Албанија и...

Катерина Крстиќ / 4 декември, 2019 14:16

Земјотресот оштети повеќе од 11.000 објекти и остави 3.000 луѓе без покрив над главата. Тие се згрижени во хотели, јавни згради, шатори или кај свои роднини. Дел од нив најдоа прибежиште во соседно Косово.

РАНИТЕ ТЕШКО ДЕКА ЌЕ ЗАРАСНАТ : Експлозија во Драч- срушен хотел од шест ката

Со контролирана експлозија срушена е шесткатна зграда што се сметала за објект под закана од уривање по земјотресот од 6,4...

Валерија Петрова / 10:19

Според соопштението од општина Пустец, градоначалникот на Пустец, Поли Колефски решил да направи голем чекор и својата плата за месец ноември ја донирал за настраданите во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Албанија во вторникот.

Градоначалникот на Пустец ја донираше ноемвриската плата за настраданите во земјотресот

Поли Колефски, градоначалникот на општина Пустец најави дека општината  ќе продолжи со помош за Албанија. Тој најави дека...

Катерина Крстиќ / 2 декември, 2019 17:08

Во писмото Меркел посочува дека тешко ја примила веста за земјотресот во Албанија, изрази сочувство и вели дека жали за настраданите. 

Меркел до Рама: Имате поддршка од Германија и ЕУ во овие тешки моменти

По трагичниот земјотрес кој ја погоди Албанија каде загинаа 51 лице, германската канцеларка Ангела Меркел испрати писмо до...

Катерина Крстиќ / 9:28

Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со 50 жртви, затоа што во други случаи бројот на жртви бил поголем и од илјада, рече Сако.

“Задоволни сме со 50 мртви”: Си поднесе оставка градоначалничката на Драч по скандалозната изјава

Валбона Сако, градоначалничката на Драч, по синоќешниот скандал кој се случи на албанската телевизија Топ ченел каде во интервју...

Катерина Крстиќ / 1 декември, 2019 15:30

Смртта на четиричленото семејство на Кристи Реци, свршеницата на едниот од синовите на албанскиот премиер Еди Рама, Грегор Рама, во земјотресот во Драч, ја погоди целата јавност во регионот, а Грегор го стави во фокусот на интересот.

Синот на Рама скршен од болка- смртта на свршеницата не му е единствената голема загуба

Во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Албанија загина Кристи Реци, свршеницата на поголемиот син на премиерот Еди Рама,...

Катерина Крстиќ / 30 ноември, 2019 13:04

Останати вести од Балкан

Според соопштението од општина Пустец, градоначалникот на Пустец, Поли Колефски решил да направи голем чекор и својата плата за месец ноември ја донирал за настраданите во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Албанија во вторникот.

Градоначалникот на Пустец ја донираше ноемвриската плата за настраданите во земјотресот

Поли Колефски, градоначалникот на општина Пустец најави дека општината  ќе продолжи...

Во писмото Меркел посочува дека тешко ја примила веста за земјотресот во Албанија, изрази сочувство и вели дека жали за настраданите. 

Меркел до Рама: Имате поддршка од Германија и ЕУ во овие тешки моменти

По трагичниот земјотрес кој ја погоди Албанија каде загинаа 51 лице, германската канцеларка...

Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со 50 жртви, затоа што во други случаи бројот на жртви бил поголем и од илјада, рече Сако.

“Задоволни сме со 50 мртви”: Си поднесе оставка градоначалничката на Драч по скандалозната изјава

Валбона Сако, градоначалничката на Драч, по синоќешниот скандал кој се случи на албанската...

Смртта на четиричленото семејство на Кристи Реци, свршеницата на едниот од синовите на албанскиот премиер Еди Рама, Грегор Рама, во земјотресот во Драч, ја погоди целата јавност во регионот, а Грегор го стави во фокусот на интересот.

Синот на Рама скршен од болка- смртта на свршеницата не му е единствената голема загуба

Во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Албанија загина Кристи Реци, свршеницата...

На денешната владина седница албанскиот премиер Еди Рама имаше тешка задача со оглед на тоа дека и неговата снаа загина во земјотресот заедно со своето семејство. Тој ги читаше имињата на жртвите и во еден момент почна да плаче, но набрзо се смири и продолжи. 

НЕ МОЖЕШЕ ДА ИЗДРЖИ: Еди Рама ги читаше имињата на починатите и заплака

Албанија е завиена во црно по катастрофалниот земјотрес кој ја погоди во вторникот...

Новинарката по катастрофалниот земјотрес останала без својот дом па немајќи друга опција морала да известува од урнатините со бебето во своите раце.

МАЈКА ХЕРОЈ: Новинарка додека известувала во живо 60 часа во „куфер“ го носела своето бебе

Клодијана Хакај, од Драч е албанската новинарка херој за која пишуваат тамошните медиуми....

Рама изјави дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од земјотресот и вели дека тоа не е последната сума.

Рама: Без дом останаа над 3000 лица, сите ќе бидат сместени во хотели – досега донирани над 5 милиони евра

На денешната вонредна владина седница албанскиот премиерот Еди Рама најави дека стручни...

Многу земјотреси и ова утро и во текот на ноќта, по разорниот потрес во Албанија од 6.4 степени по Рихтер кој однесе животи, остави 650 лица повредени и многу материјални штети кога цели објекти беа разрушени.

НЕМА МИР ЗА ГРАЃАНИТЕ: Многу земјотреси во Албанија – Се тресе и Грција

Нова серија земјотреси на албанскотот тло, граѓаните не  можат да се опорават од шоковите...