Македонците во Австралија го менуваат државното знаме со 16-кракото сонце

Ислениците гневни на Заев, го враќаат знамето со Сонцето од Вергина!

Македонската заедница во Аделаида и Јужна Австралија започнале со широка акција на симнување на македонското државно знаме...

Сања Кукиќ / 4 февруари, 2019 13:08

Македонци кои живеат и работат во Мелбурн, се испотепале во црквата Св. Димитрија

(Видео) Македонска тепачка во црква во Австралија

Македонци кои живеат и работат во Мелбурн, Австралија се испотепале во црквата Св. Димитрија во Спрингвел. Причината за ваквото...

Сања Кукиќ / 28 јануари, 2019 15:03

Ужасна трагедија во Австрија- жител на село Ласкарци си ја уби сопругата на паркинг во Австрија

Албанец од Македонија ладнокрвно си ја убил сопругата на паркинг во Австрија

36 годишен Македонец до смрт ја избодел својата сопруга на паркинг пред супермаркет во Тулн. Триесет и две годишната жена,...

Сања Кукиќ / 22 јануари, 2019 14:09

Во Австралија живеат преку 500.000 Македонци

Затворено избирачкото место во Мелбрун, Австралија, гласале само 7 лица

Затворено е избирачкото место во Мелбрун, Австралија. Од вкупниот број 104 запишани гласачи, своето право на глас го искористиле...

Данаил Михајловски / 29 септември, 2018 12:55

Детето се лекувало цели два месеца но се уште му е потребна постојана грижа

ВИДЕО: Македонци го киднапирале своето бебе од болница во Франција

Родители од Македонија се осомничени дека го киднапирале нивното 13-месечно бебе од болница во францускиот град Мец. Детето...

Данаил Михајловски / 22 септември, 2018 13:56

По вчерашната "средба" на т.н. македонска дијаспора со премиерот Заев не стивнуваат реакциите на организациите на дијаспората од САД и Европа

ОМД: “Ние се знаеме во САД и ниту една организација не пратила претставник кај Заев и Адеми”

На средбата која ја организираше министерот без ресот задолжен за односи со дијаспората Едмонд Адеми со премиерот Заев како...

Мирко Бачиќ / 17 август, 2018 9:04

Во интервју за новинската агенција Анадолија министерот за Дијаспора Адеми изјави

Адеми: Годишно околу една милијарда евра од дијаспората!

„Она што официјално како податок постои во НБРМ е дека на годишно ниво помеѓу 460-500 милиони евра влегуваат официјално.Меѓутоа,...

Македонка Димкин / 21 јули, 2018 20:13

Останати вести од Дијаспора

По вчерашната "средба" на т.н. македонска дијаспора со премиерот Заев не стивнуваат реакциите на организациите на дијаспората од САД и Европа

ОМД: “Ние се знаеме во САД и ниту една организација не пратила претставник кај Заев и Адеми”

На средбата која ја организираше министерот без ресот задолжен за односи со дијаспората...

Во споменатиот износ се вклучени трошоците на преселување, интернет за новиот жител на државата, како и административните трошоци

Држава во Америка нуди 10 000 долари на секој кој ќе се пресели таму

Соочена со негативни демографски трендови, американската сојузна држава Вермонт е...

Ајде сите да се вратиме извесно време во Македонија и да докажеме дека ни е до оваа Македонија. Белески ја повикува целата дијаспора назад во Македонија...

Васко Белески со моќна порака до Дијаспората

ДО МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА: Ајде сите да се вратиме извесно време во Македонија и да...

До 2035 година, швајцарскиот пазар на трудот ќе се намали за половина милион луѓе без понатамошна имиграција. Како резултат на тоа, стапката на вработеност и приходот по глава на жител, пресметани врз целата популација, ќе имаат тенденција да бидат под притисок

Зошто не во Европската Унија!

Avenir Suisse ја претставува новата “Бела книга” која флертува со пристапот во ЕУ. Во...