Денеска е ден на национална жалост и во Бугарија.

Ден на жалост во Република Македонија: Знамето на половина копје

Веднаш откако се вратија од Бугарија, премиерот Зоран Заев и министрите  ја почнаа владината седница на која беше прогласена...

Сара Фемина / 24 ноември, 2021 8:07

Од МНР информираат дека двајца нивни вработени се упатени на испомош во Амбасадата на Северна Македонија во Софија со цел да помогнат околу сите процедури поврзани со трагичниот настан.

МНР формира кризен штаб за трагедијата: Објавен е телефонски број на кој може да се јават роднини

Имајќи ја во предвид тешката несреќа што се случи синоќа во Република Бугарија, во која многу наши државјани ги изгубија...

Сара Фемина / 23 ноември, 2021 12:37

„Тоа што за нас е важно е ветувањата кои што ги дадовме пред охриѓани, но и пред граѓаните во Македонија да ги реализираме и исполниме, да создадеме нова иднина што всушност беше и нашата главна порака на овие избори, да покажеме дека не се сите исти.

Затоа што на народот му е преку глава од неуспеси и поделби, народот сака да види резултати и конечно да види реализација и исполнување на ветеното. Тоа нас не прави различни од нашиот политички противник, од оваа влада предводена од СДСМ и ДУИ.

Ќе се обидеме на локално ниво да покажеме дека можело поинаку и дека можеме сите заедно да работиме чесно и да ги исполниме очекувањата на граѓаните во рамки на можностите се разбира. Нема да критикуваме, нема да се жалиме колку е тешко, тешко е се знае затоа што ако било лесно прво немало да бидеме ние, а второ ако состојбата со општината и со јавните претпријатија кои што се дел од оваа општина била добра, тогаш сигурно немало граѓаните довербата да ја дадат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја дале довербата на нашите претходници.

Така што ако кажеме дека е лошо и дека има направено многу лоши работи и многу криминал нема да ве изненадиме, тоа го знае народот, го знаат охриѓани, ние ќе се фокусираме да ја санираме колку можно состојбата и ќе се фокусираме на испорака на она кое што е ветено пред охриѓани и пред граѓаните на Македонија, рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски: Промените започнуваат и тие се гледаат и во Охрид

Промените овде во Охрид започнуваат со многу проекти и сериозна динамика во реализацијата на активности оние кои што беа...

Рејхан Бајрами / 21 ноември, 2021 13:26

Според резултатите кои Државната изборна комисија ги објави за Локалните избори 2021, шест политички партии и една независна кандидатска листа имаат освоено советнички места во новиот Совет на Град Скопје.

Конститутивна седница на новиот состав на Советот на Град Скопје

Новиот Совет на Град Скопје денеска од 11 часот ќе одржи конститутивна седница во кино „Фросина” во Младински културен центар. На...

Перо Милчин / 17 ноември, 2021 7:23

Ниту за првиот, ниту за вториот изборен круг, до Комисијата не било пријавено ниту едно заразено лице со Ковид-19 или во изолација

Во Дебар правото на глас денеска го остварија 60 болни и изнемоштени лица

Во Дебар денеска гласаа болни и изнемоштени лица, пред утрешниот втор круг од изборите за градоначалник, пишува Сител! Правото...

Сара Фемина / 14 ноември, 2021 9:06

Од партијата потврдуваат дека за вечер во 18 часот е закажана седница на Извршниот, а во 20 часот на Централниот одбор.

Денес заседаваат Извршниот и Централниот одбор на СДСМ

Најавената оставка на премиерот и лидер на Социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев, анализа на изборните резултати и последните...

Мирко Бачиќ / 9 ноември, 2021 9:15

Во оваа прилика, претседателот на Собранието, Талат Џафери, повика на седница за барање доверба на Владата, која ќе се одржи во четврток (11.11.2021 година) во 11.00 часот.

Се свикува седницата за барањето недоверба на Владата

До Собранието на Република Македонија е поднесено барање за гласање доверба на Владата и истото е архивирано од одговорните...

Сара Фемина / 8 ноември, 2021 18:34

Овој пресек покажува дека Ранковце е општина со највисока излезност, 15,23 отсто, Конче 13,14 %, Пехчево 13.73%, Зелениково 11.74%, Кратово 10.86%, Пробиштип 11.05%, Демир Хисар 10.91%, Вевчани 12.58%, Ресен 9.18%, а најниска Сарај со 1,64% излезност!

Излезноста на изборите до 9 часот е 5,25 отсто, во првиот круг беше 3,64

Според последните податоци објавени на веб-страницата на Државната изборна комисија, до 09:00 часот вкупно гласале 64.196 гласачи....

Перо Милчин / 31 октомври, 2021 10:13

Останати вести од Настани

Ниту за првиот, ниту за вториот изборен круг, до Комисијата не било пријавено ниту едно заразено лице со Ковид-19 или во изолација

Во Дебар правото на глас денеска го остварија 60 болни и изнемоштени лица

Во Дебар денеска гласаа болни и изнемоштени лица, пред утрешниот втор круг од изборите...

Во оваа прилика, претседателот на Собранието, Талат Џафери, повика на седница за барање доверба на Владата, која ќе се одржи во четврток (11.11.2021 година) во 11.00 часот.

Се свикува седницата за барањето недоверба на Владата

До Собранието на Република Македонија е поднесено барање за гласање доверба на Владата...

Овој пресек покажува дека Ранковце е општина со највисока излезност, 15,23 отсто, Конче 13,14 %, Пехчево 13.73%, Зелениково 11.74%, Кратово 10.86%, Пробиштип 11.05%, Демир Хисар 10.91%, Вевчани 12.58%, Ресен 9.18%, а најниска Сарај со 1,64% излезност!

Излезноста на изборите до 9 часот е 5,25 отсто, во првиот круг беше 3,64

Според последните податоци објавени на веб-страницата на Државната изборна комисија,...

Според досегашната состојба на теренот, гласањето се одвива без поголеми застои. Времето за проверка на биометриските податоци преку читачите на отпечатоци од прсти е скратено.

Втор круг локални избори: Се гласа за градоначалници во 44 општини

Државната изборна комисија отвори бесплатен телефонски број 0800 555 44 за пријавување...

Европскиот парламент на 4 март 2019 изгласа да биде укинато сезонското поместување на времето од 2021 година. Сепак, Советот на ЕУ не ја донесе конечната одлука.

Ноќеска почнува зимското сметање на времето

Зимското сметање на времето почнува ноќва на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување...

-До Општинската изборна комисија за вториот круг локални избори, во Кичево се доставени рекорден број барања на лица болни и изнемоштени кои побарале своето демократско право на глас да го искористат во домашни услови, пренесе Сител!

Рекорден број болни и изнемоштени ќе гласаат во вториот изборен круг во Кичево

Во вториот круг од Локалните избори 2021 во Општина Кичево ќе гласаат 454 болни и изнемоштени...