Според новите измени е предвидено компаниите за бела техника да ги направат производите потрајни и да треба да обезбедат резервни делови за машините до 10 години. 

Апаратите за домаќинство мора да траат најмалку 10 години: ЕК со нови мерки за компаниите за бела техника

Европската комисија за еко-дизајн на електрични уреди, донесе најнови мерки кои ќе стапат во сила во 2021 година, а се однесуваат...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2019 11:16

Последниот чекор на Кина е суперкамерата за препознавање лица која може да фати илјадници лица на стадион до детаљ.

КИНЕСКА ТЕХНОЛОГИЈА: Новата кинеска камера со 500 мегапиксели може да ве издвои од цела толпа!

Кина во значителна мера тестира и користи технологија за препознавање лица. Таа се користи за идентификување криминалци,...

Сара Фемина / 2 октомври, 2019 18:57

Но има нешто што корисниците на оваа апликација не го знаат:

Апликацијата која ги освои социјалните мрежи сепак мора веднаш да ја избришете!

Деновиве е актуелна апликацијата со која можете да видите како всушност ќе изгледате во староста. Многумина на социјалните...

Катерина Крстиќ / 18 јули, 2019 0:04

Доколку батеријата не ви трае долго време, а сакате да остане во добра состојба, мора да водите сметка за неколку работи.

Истражувачите откриваат како правилно да го полниме телефонот за да не се расипе

Секој од нас сака телефонот да му биде при рака дури и кога е на полнење, но според најновите истражувања на компанијата Кадекс,...

Катерина Крстиќ / 22 мај, 2019 19:24

За превоз на органот беше дизајниран посебен дрон, кој е во состојба да го одржува органот за трансплантација, а исто така и да го надгледува.

СВЕТСКО ЧУДО: За прв пат во историјата ДРОН достави бубрег за транспантација- Со падобран одлета 5 километри!

За прв пат во историјата, на хирурзите во американска болница им беше доставен бубрег за трансплантација со дрон. Многу хирурзи...

Сара Фемина / 4 мај, 2019 1:30

Испораката на камиони во делови од центарот во Верт започна пред повеќе од половина век, во 1966 година.

Mercedes го испорача 750.000-от камион во „пакет“

Од фабриката на Mercedes во Верт беше испорачан 750.000-от камион во пакет. Станува збор за таканаречена CKD-монтажа, кога возила се...

Сара Фемина / 28 април, 2019 20:36

Авионот има крила од 117 метри, а денеска успешно го заврши својот прв лет. Авионот летал 2 часа над калифорниската пустина Мохава.

Погледнете го првиот лет на авионот со најголеми крила во светот!(видео)

Авионот со најголеми крила на светот успешно го заврши својот прв лет, соопшти Американската компанија Стратоланч. Авионот...

Сара Фемина / 14 април, 2019 20:55

Постои можност и сами да го заклучите вашиот мобилен телефон, со што ќе го заштитите од крадецот

Еве што прво да направите ако ви го украдат мобилниот телефон

Често пати се случува да биде украден нечиј мобилен телефон, но и да го изгубиме, но за среќа постојат неколку работи кои може...

Катерина Крстиќ / 23 март, 2019 10:56

Останати вести од Технологија

За превоз на органот беше дизајниран посебен дрон, кој е во состојба да го одржува органот за трансплантација, а исто така и да го надгледува.

СВЕТСКО ЧУДО: За прв пат во историјата ДРОН достави бубрег за транспантација- Со падобран одлета 5 километри!

За прв пат во историјата, на хирурзите во американска болница им беше доставен бубрег...

Авионот има крила од 117 метри, а денеска успешно го заврши својот прв лет. Авионот летал 2 часа над калифорниската пустина Мохава.

Погледнете го првиот лет на авионот со најголеми крила во светот!(видео)

Авионот со најголеми крила на светот успешно го заврши својот прв лет, соопшти Американската...

"Внимание! Вашата whatsapp верзија е хакирана! Инсталирајте го ажурирањето веднаш! »- ова е пораката што во моментов се испраќа преку Whatsapp messenger.

Пазете се од оваа Whatsapp порака: “Внимание! Вашата whatsapp верзија е хакирана„!

Пазете се од ова Whatsapp “ажурирање” Во моментов, циркулира порака на Whatsapp, чии инструкции...

Дирекцијата советува граѓаните да бидат исклучително внимателни при откривањето на своите лични податоци на интернет...

Лажни наградни игри кружат на интернет- внимавајте на податоците кои ги оставате

Дирекцијата за заштита на лични податоци информира дека во рамки на остварувањето...