Во народното верување се смета дека на овој ден започнале породилните болки на Пресвета Богородица.

Денеска е СВ.Игнат- тоа што ќе го правите на овој ден ќе го правите цела година

Денеска е св. Игнат или Игнатов ден  а некаде и „Прв Божик“. Ова е христијански празник кој се празнува на 20 декември,...

admin@magazin / 2 јануари, 2023 13:32

Случајно или не, по само неколку дена од како Левица алармираше за катастрофалната состојба во некогашниот дом за деца и младинци, “Ранка Милановиќ”, ноќва во истиот избувна пожар.

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ”

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ” Додека СДС, од позиција на власт, се обидува да...

Мате Парлоф / 31 декември, 2022 14:08

Штотуку започна исплатата за стипендиите на студентите но само на тие што продолжуваат. Покрај тоа што беше ветено дека ќе се започне најпрвин со исплата на ланските

ВЛАДАТА И МОН ПОВТОРНО ГИ ИЗВИСИЈА СТУДЕНТИТЕ

После вчерашната ситуација во Студентскиот дом „Пелагонија“ каде што голем број на студенти се соочија со здравствени...

Мате Парлоф / 29 декември, 2022 16:46

Според неофицијални информации, МВР која правеше претреси во координација со Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, пронашла пари во кутии од цигари. Истите биле во кабините на полицајците. Службениците тврделе во судот дека кутиите биле подметнати.

Од вчеравечер, до утрово, уапсените беа во Кривичен суд. Тие негираат вина и сите тврдат дека парите им биле подметнати. До вчера на полноќ, освен полицајците, нема цариници кои се уапсени.

Обвинителството бара мерки за обезбедување присуство, а полициските службеници беа спроведени во Кривичен суд.

Се уште не се соопштени детали од надлежните институции. Првите информации се очекуваат од брифингот на МВР со новинари, кој треба да се одржи денеска.

Командир, заменик командир и осум полицајци уапсени на Табановце: најдени пари во кутии од цигари

Командир, заменик командир и осум полицајци вчера се уапсени на граничниот премин Табановце, дознава неофицијално „А1он“....

Мате Парлоф / 26 декември, 2022 11:02

Владата на ВМРО-ДПМНЕ немаше да имаме девизни резерви. Значи, структурните политики од некој друг период се најдоа и во услови на тековни кризи. Интервенциите со девизните резерви за заштита на курсот биле и ќе бидат нешто за што има консензус во економијата, кој не спаси од уште повисока инфлација. Но, не се спасиме од неуспешноста на Владата да преземе навремени мерки, енергетскиот менаџмент да испорача струја и од не навременоста на НБРМ да преземе и комуницира јасно со јавноста дека ја затега монетарната политика со сите можни инструменти. Кај нас сегашната ситуација е како после свадба тапани.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема оправдување за високата инфлација, таа е неуспех на Владата и централната банка

Нема оправдување за високата инфлација. Таа е неуспех на Владата и централната банка, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во неможност да...

Сара Петреска / 25 декември, 2022 17:40

Христовото раѓање е нова просветлена иднина за човештвото. Да се радуваме на празникот на љубовта, единството и солидарноста, како највозвишени човечки особини. Да ја споделуваме радоста и да се заблагодариме за Божјата милост, за љубовта на Бога кон човечкиот род.

Честитка од министерот Спасовски по повод католички Божик

Почитувани граѓани од католичка вероисповед, Дозволете во свое лично име и во име на МВР да ви го честитам големиот христијански...

Сара Петреска / 10:50

Во истражувањето за албански функционери кои се луксузирале во хотели, се најде и функционерот од македонската влада, за кого се тврди дека престојувал една ноќ во претседателскиот апартман на „CVK Park Bosphorus Hotel“ ( Парк Босфор хотел) во Истанбул. За тоа сведочи видеото направено од Буши во

Албанска „Ора“ тврди дека Буши платил 20 илјади евра за едно ноќевање, тој вели – патувањето било приватно

20 илјади евра за едно ноќевање во луксузен хотел и уште полуксузен апартман, според албанскиот портал „Ора њуз“, платил...

Мате Парлоф / 24 декември, 2022 16:49

Со овие препораки Владата ги задолжи сите органи на државна управа, агенциите, фондовите, бироата, заводите, јавните претпријатијата и АД во државна сопственост, како и на Единиците на локална самоуправа да ја намалат употребата на службените возила до 50 проценти и да обезбедат

Зголемено загадување на воздухот во Скопје, Кичево, Кавадарци и Струмица

Скопје е на листата на десетте најзагадени градови во светот, која секојденвно ја објавува „IQair.com“. Главниот град на земјава...

Перо Милчин / 12:26

Останати вести од Вести

Владата на ВМРО-ДПМНЕ немаше да имаме девизни резерви. Значи, структурните политики од некој друг период се најдоа и во услови на тековни кризи. Интервенциите со девизните резерви за заштита на курсот биле и ќе бидат нешто за што има консензус во економијата, кој не спаси од уште повисока инфлација. Но, не се спасиме од неуспешноста на Владата да преземе навремени мерки, енергетскиот менаџмент да испорача струја и од не навременоста на НБРМ да преземе и комуницира јасно со јавноста дека ја затега монетарната политика со сите можни инструменти. Кај нас сегашната ситуација е како после свадба тапани.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема оправдување за високата инфлација, таа е неуспех на Владата и централната банка

Нема оправдување за високата инфлација. Таа е неуспех на Владата и централната банка,...

Христовото раѓање е нова просветлена иднина за човештвото. Да се радуваме на празникот на љубовта, единството и солидарноста, како највозвишени човечки особини. Да ја споделуваме радоста и да се заблагодариме за Божјата милост, за љубовта на Бога кон човечкиот род.

Честитка од министерот Спасовски по повод католички Божик

Почитувани граѓани од католичка вероисповед, Дозволете во свое лично име и во име на...

Во истражувањето за албански функционери кои се луксузирале во хотели, се најде и функционерот од македонската влада, за кого се тврди дека престојувал една ноќ во претседателскиот апартман на „CVK Park Bosphorus Hotel“ ( Парк Босфор хотел) во Истанбул. За тоа сведочи видеото направено од Буши во

Албанска „Ора“ тврди дека Буши платил 20 илјади евра за едно ноќевање, тој вели – патувањето било приватно

20 илјади евра за едно ноќевање во луксузен хотел и уште полуксузен апартман, според...

Со овие препораки Владата ги задолжи сите органи на државна управа, агенциите, фондовите, бироата, заводите, јавните претпријатијата и АД во државна сопственост, како и на Единиците на локална самоуправа да ја намалат употребата на службените возила до 50 проценти и да обезбедат

Зголемено загадување на воздухот во Скопје, Кичево, Кавадарци и Струмица

Скопје е на листата на десетте најзагадени градови во светот, која секојденвно ја објавува...

Се шпекулира дека неговото место во Врховен суд е загарантирано. Тоа би значело дека Енвер Беџети ќе биде избран од Судскиот совет во Врховен суд.

Судија од Апелација кој го ослободи Мијалков со укинување на пресудата, на чекор да стане врховен судија

Енвер Беџети, еден од петте судии кои одлучија „Таргет-тврдина“ да се суди одново,...

СДС се црвена буржоазија, која ќе доживее дебакл на наредни избори и нема да се соземат после тоа. Ова е незапирлив процес и следниот судир на СДС нема да им биде со ДПМНЕ, туку ќе им биде со Левица.

Ковачески е нелегитимен премиер со анти-македонски и елитистички интереси

Се гледа странско влијание кај премиерот во целата оваа кампања, дури и вордингот им...

Судија на претходна постапка го прифати барањето на обвинителството, кое отвори истрага за две кривични дела. Ќе го гони и за сообраќајката со смртни последици, но и за тоа што побегна и не им пружи помош на повредените.

30 дена притвор за возачот кој усмрти 11 годишно девојче во Велес

Триесет дена притвор доби велешанецот Ангелче Николов, кој со автомобил во саботата...