Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Позадината на нередите на 27 Април, кој беше креаторот и зошто?

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје....

Македонка Димкин / 21 февруари, 2020 11:11

Сите се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Денеска почнува судењето за „27 април“- организаторите на „Крвавиот четврток“ пред Кривичниот суд

Денеска по три години започнува судењето за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието.Обвинети во овој предмет...

Катерина Крстиќ / 10:45

Она што беше забележливо е што додека траела полициската акција на социјалните мрежи веќе се појавија информации дека е во тек полициска рација во Сарај и дека целта е наоѓање на кокаин. Веднаш потоа се појавија информации во провладини медиуми за фатен 1.3 тон кокаин, за да подоцна набилданите очекувања спласнат со помало количество. Многу реално за очекување е дека акцијата била пробиена и некој намерно создавал погрешна перцепција во јавноста, пишува Нетпрес.

Нетпрес: Славјанка Петровска ги довела во прашање животите на полицајците во акцијата во Крушопек?

Обвинувањата на советникот на Зоран Заев, Бојан Маричиќ, дека министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, наводно со прераното...

Катерина Крстиќ / 10:14

Како што објавија од МВР, антикокаинската акција во Крушопек е дел од меѓународната акција против организираниот криминал.

По вчерашната акција во с. Крушопек, истрага за две лица

Како што објавија од МВР, антикокаинската акција во Крушопек е дел од меѓународната акција против организираниот криминал....

Стојче Бушин / 6:47

Во црквата постојат два вида задушници: општи и засебни. Засебните задушници се одржуваат од семејствата во спомен на нивните упокоени роднини, а општите задушници ги назначува црквата, грижејќи се за сите свои упокоени верници. Така, секоја сабота, црквата во своите молитви се обраќа кон сите светци, сеќавајќи се на сите претходно упокоени верници

Во сабота е Задушница- ден кога се молиме за душите на покојните!

Во сабота е Задушница (Мртва сабота, Мртвен, Мртвени дни) — деновите во кои според народните верувања душите на покојните...

Катерина Крстиќ / 20 февруари, 2020 23:01

Како што е наведено таму, основач на групата наводно е 31-годишен маж од Германија, кој досега има објавено над 500 експлицитни фотографии од девојки и од момчиња од Македонија.

Порнографската група „Јавна соба“ се пресели на светски познат порно сајт

Групата „Јавна соба“ која по наредба на МВР беше затворена, а фотографиите избришани,од пред две недели повторно е активна,...

Катерина Крстиќ / 19:02

Предметот го води судијката Васка Николовска-Масевска, која денеска го ислуша Боки 13, кој вели дека неговата мерка притвор треба дабиде заменета со домашен притвор, бидејќи лица кои се вклучени во случајот слободно шетаат, а тој со нарушено здравје се наоѓа во ќелија.

Јовановски: Сакате да кажам дека Катица или Ременски се виновни и да ме пуштите?

Денеска во Кривичниот суд-Скопје продолжи рочиштето за предметот „Рекет“ во кој првообвинет е Бојан Јовановски – Боки...

Катерина Крстиќ / 17:11

Како што велат од таму човекот имал хронични болести и починал на институтот за пулмологија, каде и се лечел.

Сезонскиот грип ја зема и третата жртва

Сезонскиот грип денеска ја зема и третата жртва во државата. Имено од компликации од грип почина 50-годишен човек, соопштија...

Катерина Крстиќ / 15:57

Останати вести од Вести

Во црквата постојат два вида задушници: општи и засебни. Засебните задушници се одржуваат од семејствата во спомен на нивните упокоени роднини, а општите задушници ги назначува црквата, грижејќи се за сите свои упокоени верници. Така, секоја сабота, црквата во своите молитви се обраќа кон сите светци, сеќавајќи се на сите претходно упокоени верници

Во сабота е Задушница- ден кога се молиме за душите на покојните!

Во сабота е Задушница (Мртва сабота, Мртвен, Мртвени дни) — деновите во кои според народните...

Како што е наведено таму, основач на групата наводно е 31-годишен маж од Германија, кој досега има објавено над 500 експлицитни фотографии од девојки и од момчиња од Македонија.

Порнографската група „Јавна соба“ се пресели на светски познат порно сајт

Групата „Јавна соба“ која по наредба на МВР беше затворена, а фотографиите избришани,од...

Предметот го води судијката Васка Николовска-Масевска, која денеска го ислуша Боки 13, кој вели дека неговата мерка притвор треба дабиде заменета со домашен притвор, бидејќи лица кои се вклучени во случајот слободно шетаат, а тој со нарушено здравје се наоѓа во ќелија.

Јовановски: Сакате да кажам дека Катица или Ременски се виновни и да ме пуштите?

Денеска во Кривичниот суд-Скопје продолжи рочиштето за предметот „Рекет“ во кој првообвинет...

Димишков сведочеше дека откако му бил определен притвор на Камчев започнале да се појавуваат негови роднини и пријатели, кои му велеле како може да се помогне, во оваа ситуација, меѓу кои го споменува и Зоран Милески-Кичеец. 

Адвокатот Димишков: Камчеви сакаа да ме искористат, и да ја тргнат сестра ми од „Империја” !

На денешното рочиште за случајот Рекет, сведочи адвокатот Васил Димишков. Бранителот...

Имено Николоски истакна дека Шеќеринска набавила машина „Грејдер“  за двојно повисока цена од онаа која истата фирма ја продава во Србија.

Скандал во министерството за одбрана: Шекеринска набавувала машини вредни 470 илјади евра

Во заедничка дебата со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, потпретседателот...

Со многу емоција, заедно со народот подготвена сум да ја понесам тежината на борбата.

Моќна порака на Мизрахи: Должни сме да си ја одбраниме нашата мајка, Македонија- НИЕ СМЕ МАКЕДОНСКИ НАРОД

Како што мечката си го брани своето мече, должни сме да си ја одбраниме нашата мајка,...