За одлуката на судот да се депортира Ѓоковиќ се огласи и австралискиот премиер Скот Морисон.

Ѓоковиќ мора да плати парична казна и добива забрана за влез во Австралија

Со едногласна одлука од сите тројца судии во Федералниот суд во Мелбурн, донесена е пресуда – Новак Ѓоковиќ мора да ја...

Сара Фемина / 16 јануари, 2022 10:54

Рафаел Надал, Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ имаат по 20 грен-слем титули, па на шпанскиот тенисер очигледно дека не му е сеедно дали Србинот ќе настапи на Австралија опен.

Надал: Австралија опен е голем и без Ѓоковиќ

Рафаел Надал повторно предизвика реакции со една своја изјава за Новак Ѓоковиќ чиј настап на Австралија опен е се уште неизвесен.  Рафаел...

Сара Фемина / 15 јануари, 2022 14:13

Ситуацијата на српскиот тенисер е тема број еден во светот изминатава недела

Шарли Ебдо: Новак Ѓоковиќ го заслужува најдоброто

Познатиот сатиричен весник, кој своевремено беше нападнат од терористи поради исмејувачките цртежи на пророкот Мухамед,...

Македонка Димкин / 9:54

Сасоли минатиот месец беше хоспитализиран во Италија поради компликации поврзани со имунолошкиот систем.

Почина претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли

Поранешниот италијански новинар и политичар на левиот центар повеќе од две недели беше во тешка здравствена состојба, поради...

Македонка Димкин / 11 јануари, 2022 10:12

Во меѓувреме се огласи и првиот човек на Австралија опен, Крег Тајли, кој не сака да обвинува никого, вели дека постојано биле во контакт со властите на оваа држава.

СЕ ОГЛАСИ ДИРЕКТОРОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН: БИ САКАЛ НОЛЕ ДА ИГРА

Уште малку останува до целосната разврска околу Новак Ѓоковиќ и неговиот настап на Австралија опен. Српскиот тенисер кој...

Мирко Бачиќ / 9 јануари, 2022 12:41

„Само што завршив телефонски разговор со Новак Ѓоковиќ. Му кажав на нашиот Новак дека цела Србија е со него, и дека нашите органи на власт ги преземаат сите мерки за малтретирањето на најдобриот тенисер во светот во најбрз можен рок да биде прекинато. Во согласност со сите норми на меѓународното јавно право Србија ќе се бори за Новак Ѓоковиќ, за правда и вистина. Инаку Новак е силен, таков каков што сите го познаваме“, соопшти Вучиќ преку социјалните мрежи.

ВО ЖИВО: Новак Ѓоковиќ одбиен – ќе биде депортиран од Австралија

Како што пренесе српски Телеграф, најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ предмалку бил одбиен за виза во Австралија...

Сара Фемина / 5 јануари, 2022 22:36

Бројката позитивни фудбалери на коронавирусот секојдневно се зголемува, а официјалните информации во неделата ги објави и најдобриот француски клуб Пари Сен Жермен.

Од денеска и официјално е потврдено дека нови четворицја фудбалери на ПСЖ се заразени со Covid-19, а еден од нив е и еден од најдобрите фудбалери на светот Лионел Мести. Другите тројца се Хуан Бернат, Серџо Рико и Натан Битумазала.

Покрај тоа, ПСЖ наведе дека сите четворица фидбалери ги почитуваат натамошните здравствени протоколи. Пред ПСЖ, кој убедливо води во француското првенство, се напреварот неделава во националниот куп кај Ванес, и потоа гостувањето кај Лион во првенството на 9-ти јануари.

Меси позитивен на коронавирусот

Бројката позитивни фудбалери на коронавирусот секојдневно се зголемува, а официјалните информации во неделата ги објави...

Мирко Бачиќ / 2 јануари, 2022 15:05

Шест години беше дел од Кометал Ѓорче Петров, а во 2013 година се врати во Македонија, во редовите на ЖРК Вардар, каде и ја заврши кариерата во 2015 година.

ПОЧИНА ПОРАНЕШНАТА МАКЕДОНСКА РЕПРЕЗЕНТАТИВКА ЈУЛИЈА ПАРТЕНКО

Нова трагедија за македонскиот спорт и ракометното семејство – синоќа ненадејно почина Јулија Николиќ (порано Партенко)...

Сара Фемина / 12 октомври, 2021 20:01

Останати вести од Спорт

Во меѓувреме се огласи и првиот човек на Австралија опен, Крег Тајли, кој не сака да обвинува никого, вели дека постојано биле во контакт со властите на оваа држава.

СЕ ОГЛАСИ ДИРЕКТОРОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН: БИ САКАЛ НОЛЕ ДА ИГРА

Уште малку останува до целосната разврска околу Новак Ѓоковиќ и неговиот настап на...

„Само што завршив телефонски разговор со Новак Ѓоковиќ. Му кажав на нашиот Новак дека цела Србија е со него, и дека нашите органи на власт ги преземаат сите мерки за малтретирањето на најдобриот тенисер во светот во најбрз можен рок да биде прекинато. Во согласност со сите норми на меѓународното јавно право Србија ќе се бори за Новак Ѓоковиќ, за правда и вистина. Инаку Новак е силен, таков каков што сите го познаваме“, соопшти Вучиќ преку социјалните мрежи.

ВО ЖИВО: Новак Ѓоковиќ одбиен – ќе биде депортиран од Австралија

Како што пренесе српски Телеграф, најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ предмалку...

Бројката позитивни фудбалери на коронавирусот секојдневно се зголемува, а официјалните информации во неделата ги објави и најдобриот француски клуб Пари Сен Жермен.

Од денеска и официјално е потврдено дека нови четворицја фудбалери на ПСЖ се заразени со Covid-19, а еден од нив е и еден од најдобрите фудбалери на светот Лионел Мести. Другите тројца се Хуан Бернат, Серџо Рико и Натан Битумазала.

Покрај тоа, ПСЖ наведе дека сите четворица фидбалери ги почитуваат натамошните здравствени протоколи. Пред ПСЖ, кој убедливо води во француското првенство, се напреварот неделава во националниот куп кај Ванес, и потоа гостувањето кај Лион во првенството на 9-ти јануари.

Меси позитивен на коронавирусот

Бројката позитивни фудбалери на коронавирусот секојдневно се зголемува, а официјалните...

Шест години беше дел од Кометал Ѓорче Петров, а во 2013 година се врати во Македонија, во редовите на ЖРК Вардар, каде и ја заврши кариерата во 2015 година.

ПОЧИНА ПОРАНЕШНАТА МАКЕДОНСКА РЕПРЕЗЕНТАТИВКА ЈУЛИЈА ПАРТЕНКО

Нова трагедија за македонскиот спорт и ракометното семејство – синоќа ненадејно...

Иако Џошуа важеше за голем фаворит против предизвикувачот од Украина, сепак во рингот ситуацијата беше поинаква, а Украинецот од старт влезе агресивно во мечот и после 12 рунди, едногласно судиите пресудија дека победник е Усик.

Ентони Џошуа падна на колена: Олександер Усик е нов светски боксерски шампион

Олександер Усик (34) е нов светски првак во тешка категорија откако вечерва сензационално...

Македонскиот таеквондист доби 10.000 евра награда и олимписка стипендија од МОК по 1.000 долари месечно, а од град Скопје уште 5.000 евра награда за големиот успех што го постигна во Токио.

Георгиевски на прием кај Заев, доби уште 800.000 денари плус награда за среброто!

Новиот македонски херој Дејан Георгиевски кој донесе сребро од Летните Олимписки...

Ѓоковиќ имаше водство од 5-2, но италијанскиот тенисер блесна и успеа да се врати, па потоа во тајбрејк и да поведе со 0-1 во сетови!

ДОМИНАЦИЈА НА ВИМБЛДОН: Кралот Новак Ѓоковиќ ја освои 6- та титула во Лондон

Новак Ѓоковиќ уште еднаш потврди дека е најдобар тенисер на денешницата, откако српкиот...

За Марко македонската јавност дозна пред три години, кога на 12 годишна возраст и покрај здравствените проблеми (некроза на ногата) успеа да го преплива Охридското езеро.

Златното момче Марко Пејчиновски денеска го преплива Охридското езеро во чест на Свети Наум Охридски

ГОЛЕМИОТ ХЕРОЈ – МАРКО ПЕЈЧИНОВСКИ Златното момче денеска го преплива Охридското...