Каролина Возњацки моментално е 37. WTA листа.

ШОК ВО СВЕТОТ НА ТЕНИСОТ: Најубавата тенисерка на ПЛАНЕТАТА оди во пензија !

Некогашната најдобра тенисерка во светот Карилина Возњацки соопштила денеска дека ќе ја заврши кариерата на Австралија...

Валерија Петрова / 6 декември, 2019 18:48

„Да бидам искрен, не би помислил дека некој по таква опеција ќе се врати на спортот. Тоа е невозможно. Мареј презема огромен ризик.

Енди Мареј мора да ја заврши тениската кариера: Последиците можат да бидат катастрофални!

Специјалистот во клиника од Цирих, докторот Хан Ридигер изјави дека британскиот тенисер Енди Мареј мора да престане да се...

Сара Фемина / 25 октомври, 2019 19:10

Ѓоковиќ после пет сета успеа да го совлада Роџер Федерер кој важеше за голем фаворит на натпреварот.

„Си-ен-ен“: Ѓоковиќ никогаш нема да биде популарен како Федерер или Надал

Вчера по петти пат тенисерот Новак Ѓоковиќ ја освои победата на Вимблдон, и го крена трофејот наменет за победникот на...

Катерина Крстиќ / 15 јули, 2019 11:56

Двајцата тенисери како да ги чуваа силите на стартот, во очекување на долга борба за титулата, па започнаа резервирано.

МАЕСТРО НОВАК ЃОКОВИЌ ГО СМАЧКА ФЕДЕРЕР ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБОЛДОН!

Новото маратонско финале на Вимблдон донесе победа за Новак Ѓоковиќ во дуелот со Роџер Федерер. Како и пред пет години, победникот...

Сара Фемина / 14 јули, 2019 20:20

Халеп после само 11 минути игра водеше со 4:0. Финалето поради овој маестрален настап на Халеп и лошо издание на Серена траеше само 56 минути.

Симона Халеп ја растури Вилијамс и го освои првиот трофеј на ВИМБОЛДОН!

Симона Халеп е нова шампионка на Вимблдон! Симона Халеп денес со 2:0 во сетови ја победи Серена Вилијамс со 6:2, 6:2. Серена конечно...

Перо Милчин / 13 јули, 2019 18:19

Српскиот ас Новак Ѓоковиќ не загуби ниту еден свој сервис, доби по еден брејк во двата сета и го доби мечот со 6-3 и 6-4.

ПОБЕДА: Новак Ѓоковиќ го освои Мадрид!

Новак Ѓоковиќ лесно дојде до победа против Стефанос Циципас за триумф на АТП Мастерсот во Мадрид, Шпанија. Противникот од...

Сара Фемина / 12 мај, 2019 21:20

Ова е 101-от освоен турнир во кариерата на Федерер, од тоа 28 од серијата „мастерс 1000“ и тоа во 50 финалиња, а во Мајами славеше по четврти пар, по 2005, 2006 и 2017 година.

Роџер Федерер во Мајами ја освои 101-та титула во кариерата!

Швајцарецот Роџер Федерер е победник на АТП турнирот во Мајами, откако во финалето го совлада бранителот на титулата Американецот...

Перо Милчин / 31 март, 2019 22:00

Првиот рекет на светот Ѓоковиќ ја доби наградата "Laureus" за достигнувањето на спортот за претходната година, на свечената церемонија во Монако.

Ѓоковиќ по четврти пат избран за најдобар спортист на планетава

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е избран за најдобар спортист на светот за 2018 година. Првиот рекет на светот Ѓоковиќ ја доби...

Перо Милчин / 19 февруари, 2019 12:46

Останати вести од Тенис

Халеп после само 11 минути игра водеше со 4:0. Финалето поради овој маестрален настап на Халеп и лошо издание на Серена траеше само 56 минути.

Симона Халеп ја растури Вилијамс и го освои првиот трофеј на ВИМБОЛДОН!

Симона Халеп е нова шампионка на Вимблдон! Симона Халеп денес со 2:0 во сетови ја победи...

Ова е 101-от освоен турнир во кариерата на Федерер, од тоа 28 од серијата „мастерс 1000“ и тоа во 50 финалиња, а во Мајами славеше по четврти пар, по 2005, 2006 и 2017 година.

Роџер Федерер во Мајами ја освои 101-та титула во кариерата!

Швајцарецот Роџер Федерер е победник на АТП турнирот во Мајами, откако во финалето...

Првиот рекет на светот Ѓоковиќ ја доби наградата "Laureus" за достигнувањето на спортот за претходната година, на свечената церемонија во Монако.

Ѓоковиќ по четврти пат избран за најдобар спортист на планетава

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е избран за најдобар спортист на светот за 2018 година. Првиот...

Роџер Федерер изјави дека Новак Ѓоковиќ е фаворит за освојување на првиот Гренд-слем турнир за оваа година во Австралија.

ФЕДЕРЕР: Ѓоковиќ е најголемиот фаворит за победа на Австралија Опен

По освојувањето на титулата во „Хопман купот“, Роџер Федерер изјави дека Новак Ѓоковиќ...