Од таму апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Министерството за внатрешни работи регистрира седумстотини и еден прекршок во текот на изминатото деноноќие по однос на...

Стојче Бушин / 20 септември, 2020 11:48

Контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 343 возило, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга.

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ПОДИГНАТИ 215 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

Во текот на изминатата недела (10.09 – 16.09.2020 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 215 возила од јавните...

Стојче Бушин / 17 септември, 2020 12:25

Булеварот 8.Септември е десетта реконструкција која ја почнува Град Скопје во изминативе две недели. Поради тоа, Шилегов упати апел до граѓаните да покажат трпение додека траат градежните работи на сообраќајниците, за зимата да ја дочекаме со реконструирани улици во сите општини.

Реконструирање на булеварот 8.Септември, на потегот од булеварот Илинден до улицата Скупи

Екипите на Град Скопје од денеска го реконструираат булеварот 8.Септември, на потегот од булеварот Илинден до улицата Скупи....

Стојче Бушин / 15 септември, 2020 17:17

Имено, за таа цел беа направени 16 приклучоци на санитарни чворови за тоалети и одводи за боксови за кучиња. 14 од нив се со големина на цефка ф110мм, а 2 се со големина ф160мм.

ЈП Водовод и канализација – Скопје изработи нова канализациона мрежа за потребите на ЈП Лајка

ЈП Водовод и канализација – Скопје изработи нова канализациона мрежа за потребите на ЈП Лајка! Секторот Канализација...

Стојче Бушин / 12 септември, 2020 16:01

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

АМСМ: Возете внимателно, има можност од појава на одрони

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, известува АМСМ! Интензитетот на сообраќај на патните правци...

Стојче Бушин / 7 септември, 2020 6:57

Реконструкцијата се реализира фазно, а на терен истовремено се работат 3 од вкупно 4 фази на реконструкцијата. Булеварот ќе се реконструира во должина од 5.300 метри, што претставува најдолга делница на која Град Скопје работи во моментов.

БУЛЕВАРОТ АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ СЕ РЕКОНСТРУИРА – ЗА ПРВПАТ ЌЕ ДОБИЕ ВЕЛОСИПЕДСКИ ПАТЕКИ

Екипите на Град Скопје денеска почнаа градежни активности за реконструкција на булеварот Александар Македонски во Гази...

Стојче Бушин / 5 септември, 2020 15:04

На оваа делница во наредниот период ќе бидат изградени и велосипедски патеки, ќе се заменат оштетените рабници и ќе се изврши нивелација на постојните шахти и сливници, на должина од 1.123 метри.

СО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА, УЛИЦАТА ЏОН КЕНЕДИ ЌЕ ДОБИЕ ВЕЛОСИПЕДСКИ ПАТЕКИ И ОСЛОБОДЕНИ ТРОТОАРИ

Улицата Џон Кенеди, во општината Чаир, за помалку од два месеца ќе добие нов лик. Од денеска екипи на Град Скопје вршат реконструкција...

Стојче Бушин / 2 септември, 2020 15:52

Ве информираме дека од утре, вторник (1.09.2020 год) повторно ќе важат бесплатните годишни средношколски билети за користење на јавниот превоз.

ОД УТРЕ ПОВТОРНО ЌЕ ВАЖИ БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ ЗА СРЕДНОШКОЛЦИ

ОД УТРЕ ПОВТОРНО ЌЕ ВАЖИ БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ ЗА СРЕДНОШКОЛЦИ, ИНФОРМИРААТ ОД ЈСП СКОПЈЕ! Ви го пренесуваме во целост соопштението! Почитувани, Ве...

Стојче Бушин / 31 август, 2020 20:15

Останати вести од Сообраќај

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

АМСМ: Возете внимателно, има можност од појава на одрони

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, известува АМСМ! Интензитетот...

Реконструкцијата се реализира фазно, а на терен истовремено се работат 3 од вкупно 4 фази на реконструкцијата. Булеварот ќе се реконструира во должина од 5.300 метри, што претставува најдолга делница на која Град Скопје работи во моментов.

БУЛЕВАРОТ АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ СЕ РЕКОНСТРУИРА – ЗА ПРВПАТ ЌЕ ДОБИЕ ВЕЛОСИПЕДСКИ ПАТЕКИ

Екипите на Град Скопје денеска почнаа градежни активности за реконструкција на булеварот...

На оваа делница во наредниот период ќе бидат изградени и велосипедски патеки, ќе се заменат оштетените рабници и ќе се изврши нивелација на постојните шахти и сливници, на должина од 1.123 метри.

СО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА, УЛИЦАТА ЏОН КЕНЕДИ ЌЕ ДОБИЕ ВЕЛОСИПЕДСКИ ПАТЕКИ И ОСЛОБОДЕНИ ТРОТОАРИ

Улицата Џон Кенеди, во општината Чаир, за помалку од два месеца ќе добие нов лик. Од...

Ве информираме дека од утре, вторник (1.09.2020 год) повторно ќе важат бесплатните годишни средношколски билети за користење на јавниот превоз.

ОД УТРЕ ПОВТОРНО ЌЕ ВАЖИ БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ ЗА СРЕДНОШКОЛЦИ

ОД УТРЕ ПОВТОРНО ЌЕ ВАЖИ БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ ЗА СРЕДНОШКОЛЦИ, ИНФОРМИРААТ ОД ЈСП СКОПЈЕ! Ви...

Поради поставување на канализациона мрежа во с. Чајле, сообраќајот на регионалниот пат Гостивар - с. Чегране, ќе се пренасочува по алтернативни патишта.

Зголемен интензитет на сообраќајот, на ГП Ќафасан се чека 30 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, известува АМСМ! ПРЕКИН...

Контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 361 возило, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 21 возило се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 167 возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (20.08 – 26.08.2020 година) со специјалните возила пајак се отстранети...

Со овој градежен зафат, предвидена е целосна реконструкција на коловозот на булеварот Видое Смилевски Бато во двете насоки, замена на оштетените рабници и нивелација на постојните шахти и сливници во должина од 700 метри.

ПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА БУЛЕВАРОТ ВИДОЕ СМИЛЕВСКИ БАТО

Екипите на Град Скопје од денеска го реконструираат булеварот Видое Смилевски...