Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против новиот вирус Ковид-19, Светската здравствена...

Катерина Крстиќ / 3 август, 2020 16:02

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени се рекордни 262.929 случаеви на новиот...

Катерина Крстиќ / 10:33

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени поврзувања со Македонија, како и забраната...

Стојче Бушин / 1 август, 2020 14:11

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против коронавирусот тврди дека недостатокот...

Катерина Крстиќ / 31 јули, 2020 16:39

Патните ограничувања се воведени во многу делови на светот, поради остриот пораст на нови случаи на инфекција со коронавирус, поради што СЗО ги повикува земјите да направат анализи на трошоците и да постават приоритети, пред да продолжат со меѓународните патувања.

СЗО ЗА МЕЃУНАРОДНИТЕ ПАТУВАЊА: Одлуките да се темелат на проценка на ризикот, приоритет да бидат итните случаи!

Светската здравствена организација (СЗО) вчера соопшти дека државите треба постепено да ги релаксираат мерките за ограничување...

Катерина Крстиќ / 16:10

Студијата за мумиите започна сосема случајно, затоа што во музејот, за време на класификацијата на она што го имаат, сфатиле дека не знаат ништо за нив.

ЗА ПРВ ПАТ СКЕНИРАНИ ДВЕ ДРЕВНИ МУМИИ: Во нив не се пронајдени човечки остатоци туку нешто сосема неочекувано!(ВИДЕО)

Две минијатурни мумии, кои беа откриени во Египет, за прв пат се скенирани за КТ, со што се покажа дека во нив нема човечки...

Катерина Крстиќ / 30 јули, 2020 12:02

Лабораториите низ целата земја заостануваат во издавањето на резултатите од тестот за вирусот корона, како резултат на зголемувањето на бројот на пациенти. Голем број пациенти ги чекаат резултатите неколку дена до една недела,  соопштуваат двете најголеми лабораториски компании за дијагностика во земјата.

БИЛ ГЕЈТС ПОРАЧА: Тестовите за вирусот корона се промашување

Долгото чекање за резултатите од тестовите за вирусот корона во САД се чини целосно бесмислено и неуспешно, изјавил Бил Гејтс...

Катерина Крстиќ / 10:40

Досега Приштина разменуваше информации со Европол преку мисијата ЕУЛЕКС, така што овој договор е уште еден прст во окото на Белград од администрацијата во Брисел.

ЕУ ВО ЧЕТВРТОК ПЛАНИРА УЛТИМАТУМ ЗА СРБИЈА: Признавање на Косово и членство во ООН!

Преставниците на администрацијата во Брисел во четврток практично ќе и стават на маса ултиматум на Србија, објави дневниот...

Стојче Бушин / 9:03

Останати вести од Свет

Патните ограничувања се воведени во многу делови на светот, поради остриот пораст на нови случаи на инфекција со коронавирус, поради што СЗО ги повикува земјите да направат анализи на трошоците и да постават приоритети, пред да продолжат со меѓународните патувања.

СЗО ЗА МЕЃУНАРОДНИТЕ ПАТУВАЊА: Одлуките да се темелат на проценка на ризикот, приоритет да бидат итните случаи!

Светската здравствена организација (СЗО) вчера соопшти дека државите треба постепено...

Студијата за мумиите започна сосема случајно, затоа што во музејот, за време на класификацијата на она што го имаат, сфатиле дека не знаат ништо за нив.

ЗА ПРВ ПАТ СКЕНИРАНИ ДВЕ ДРЕВНИ МУМИИ: Во нив не се пронајдени човечки остатоци туку нешто сосема неочекувано!(ВИДЕО)

Две минијатурни мумии, кои беа откриени во Египет, за прв пат се скенирани за КТ, со...

Лабораториите низ целата земја заостануваат во издавањето на резултатите од тестот за вирусот корона, како резултат на зголемувањето на бројот на пациенти. Голем број пациенти ги чекаат резултатите неколку дена до една недела,  соопштуваат двете најголеми лабораториски компании за дијагностика во земјата.

БИЛ ГЕЈТС ПОРАЧА: Тестовите за вирусот корона се промашување

Долгото чекање за резултатите од тестовите за вирусот корона во САД се чини целосно...

Досега Приштина разменуваше информации со Европол преку мисијата ЕУЛЕКС, така што овој договор е уште еден прст во окото на Белград од администрацијата во Брисел.

ЕУ ВО ЧЕТВРТОК ПЛАНИРА УЛТИМАТУМ ЗА СРБИЈА: Признавање на Косово и членство во ООН!

Преставниците на администрацијата во Брисел во четврток практично ќе и стават на маса...

За време на викендот за илјадници, претежно виетнамски туристи, завршиодморот во тоа популарно приморско одморалиште.

ИМААТ 15 НОВОЗАБОЛЕНИ И НИТУ ЕДЕН СМРТЕН СЛУЧАЈ НО СЕПАК ВОВЕДУВААТ ДВОНЕДЕЛЕН КАРАНТИН И ЗАБРАНИЈА ЈАВЕН ПРЕВОЗ(ВИДЕО)

Виетнам денес прогласи двонеделен карантин во Да Нанг, трет по големина град во земјата,...

Како што се додава, нема докази дека мачката била таа која го пренела вирусот на сопствениците или дека било кое друго домашно животно е способно за тоа.

МАЧКА ПОЗИТИВНА НА КОРОНАВИРУС: Прв забележан случај во Велика Британија од почетокот на пандемијата!

Една мачка стана првото животно во Велика Британија кое е позитивно за коронавирусот,...