Соработникот на Трамп (67) беше уапсен во јануари во Флорида, но наскоро беше ослободен со кауција.

ХИЛАРИ Е НАЈГОЛЕМИОТ ШПИОН ВО САД: Еве колку тајни документи објави Клинтон

„Верувам дека Хилари Клинтон откри повеќе тајни документи од било кој во историјата на САД“, рече вчера американскиот претседател...

Перо Милчин / 21 февруари, 2020 14:17

Три од нив се изградени и веќе се дел од руската флота - „Јури Долгоруки“, „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“. Четвртата подморница „Принц Владимир“ моментно е во фаза на тестирање.

Ова е најсмртноносно оружје во светот: За пола час може 280 градови да ги претвори во пепел(видео)

Атомските подморници вооружени со моќни нуклеарни ракети се најсмртоносно оружје што човекот досега го смислил. На списокот...

Рејхан Бајрами / 14:04

Хрватскиот европратеник Томислав Сокол ексклузивно за „Магазин“ одговори на неколку наши прашања поврзани со европските перспективи на Македонија.

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ на европратеникот Томислав Сокол за Магазин: Можам да ја разберам фрустрираноста на македонските граѓани

Прашање 1: На изборите во 2019 година сте избран за застапник на Хрватска во Европскиот Парламент, можете ли да ни кажете кои...

Магдалена Стојмановиќ / 12:36

Откако вчера излезе информацијата дека Трамп понудил да го помилува Асанж но под еден услов, и откако кралицата Елизабета Втора, рече дека не сака да се меша во политички прашања и нема да му помогне на Асанж, сега на само неколку дена пред почетокот на сослушувањето во Лондон за негова екстрадиција во САД заради обвинение за шпионирање, неговите адвокати решија дека ќе бараат азил во Франција.

Асанж ќе биде екстрадиран во Франција?

Вчера европскиот правен тим на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж соопшти дека ќе се обиде за него да побара азил во Франција. Австралиецот...

Катерина Крстиќ / 10:33

Партнерката на Ана Брнабиќ, Милица го роди својот син Игор пред една година. Премиерката во повеќе наврати истакна дека пристигнувањето на бебето во нивниот дом донело радост.

ПРЕМИЕРКАТА НА СРБИЈА ГИ ЧАСТЕШЕ МИНИСТРИТЕ: Брнабиќ донесе торта за првиот роденден на синот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, донесе торта во кабинетот и ги почасти министрите, затоа што нејзиниот син бебето Игор,...

Сара Фемина / 20 февруари, 2020 21:15

Рохрабачер изјавил дека Трамп имал еден услов за да го помилува Асанж, а тоа е да каже дека Русија немала врска со објавувањето на електронската пошта на Демократската партија во 2016 година.

Трамп сакал да му помогне на Асанж- му понудил помилување но под еден услов

Поранешниот републикански конгресмен Дан Рохрабачер во својот исказ пред судот во Лондон, истакнал дека американскиот претседател,...

Катерина Крстиќ / 10:39

Имено таа ја изведе химната на Хрватска на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател Зоран Милановиќ.

Јосипа Лисац заработи кривична поради несоодветно изведување на химната (ВИДЕО)

Пoзнатата хрватската пејачка Јосипа Лисац заработи кривична пријава за изведување на химната. Имено таа ја изведе химната...

Катерина Крстиќ / 10:12

Бакингемската палата официјално потврди дека кралицата Елизабета Втора нема да се меша во овој случај затоа што станува збор за „политичка работа“ и кралицата сака да остане далеку од политичките теми.

КРАЛИЦАТА ОДБИ ДА МУ ПОМОГНЕ НА АСАНЖ: Елизабета нема да се меша во политички прашања и покрај тоа што основачот на Викиликс пропаѓа во затвор

Британската кралица Елизабета Втора нема да интервенира за ослободување на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, на кого...

Катерина Крстиќ / 19 февруари, 2020 13:09

Останати вести од Свет

Партнерката на Ана Брнабиќ, Милица го роди својот син Игор пред една година. Премиерката во повеќе наврати истакна дека пристигнувањето на бебето во нивниот дом донело радост.

ПРЕМИЕРКАТА НА СРБИЈА ГИ ЧАСТЕШЕ МИНИСТРИТЕ: Брнабиќ донесе торта за првиот роденден на синот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, донесе торта во кабинетот и ги почасти министрите,...

Рохрабачер изјавил дека Трамп имал еден услов за да го помилува Асанж, а тоа е да каже дека Русија немала врска со објавувањето на електронската пошта на Демократската партија во 2016 година.

Трамп сакал да му помогне на Асанж- му понудил помилување но под еден услов

Поранешниот републикански конгресмен Дан Рохрабачер во својот исказ пред судот во...

Имено таа ја изведе химната на Хрватска на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател Зоран Милановиќ.

Јосипа Лисац заработи кривична поради несоодветно изведување на химната (ВИДЕО)

Пoзнатата хрватската пејачка Јосипа Лисац заработи кривична пријава за изведување...

Бакингемската палата официјално потврди дека кралицата Елизабета Втора нема да се меша во овој случај затоа што станува збор за „политичка работа“ и кралицата сака да остане далеку од политичките теми.

КРАЛИЦАТА ОДБИ ДА МУ ПОМОГНЕ НА АСАНЖ: Елизабета нема да се меша во политички прашања и покрај тоа што основачот на Викиликс пропаѓа во затвор

Британската кралица Елизабета Втора нема да интервенира за ослободување на Џулијан...

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп не го крие своето разочарување од одлуката, на која тие се обидоа да влијаат, бидејќи сметаат дека изборот на Хуавеј е удар за демократијата и значи отворање на вратата за тоталитарен кинески режим во Европа.

Трамп има пеколен план за Хуавеј: Америка ги купува Нокиа и Ериксон за да се спречи проширување на кинезите?

Велика Британија дозволи на Хуавеј да гради 5G мрежа во земјата, но со ограничување...

Со тоа заврши церемонијата на инаугурацијата на Милановиќ како петти хрватски претседател.

Со цвеќе и бакнеж Милановиќ ја испрати Колинда: Хрватска сега официјално има нов претседател!

Зоран Милановиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска, чиј мандат започнува на полноќ,...

Весникот пишува дека сосема би било логично, Макрон но и Германија да дадат зелено светло за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

„Катимерини“: Иако Заев го стави знамето на НАТО пред Собрание, тоа нема да му донесе победа

Грчкиот весник „Катимерини“, денеска објави дека тоа што поранешниот премиер на државата...