Семејството Коркут кое живее во потполно изулирано планинско место во село во Турција. Поради тоа девојчето Гамизе не можело да оди во градина, но нејзиниот татко Рамазан цврсто одлучил дека тоа нема да биде така и со училиштето.

СЕ ЗА ЌЕРКАТА: За да може да оди на училиште, тато и изгради пат!

Овој грижлив татко решил на своето дете да му обезбеди нормално одење на училиште. Семејството Коркут кое живее во потполно...

Валерија Петрова / 15 октомври, 2019 12:46

Јавниот сервис НХК објави дека 13 лица се пријавени како исчезнати.

Тајфун пустоши во Јапонија: 23 лица загинаа, владата ја распоредува војската!

Тајфунот Хагибис предизвика многубројни лизгања на земјиште јужно од Токио, а потоа се префрли на север и доведе до поплави. Јапонија...

Сара Фемина / 13 октомври, 2019 18:23

Официјално номинирана како европска Комисија за демократија преку правото, таа е орган на Советот на Европа формиран од независни експерти коишто доаѓаат од повеќе држави.

ЛА ВЕРИТА ДЕНЕС: “Заев сакаше да го замени Македонскиот јазик- Европа го откри и го стопира”

Во Македонија, после летните објави на Ла Верита за непобитните докази за корупција во владата, почнува да се урива ѕидот...

Сара Фемина / 10:17

На северот од Калифорнија, вклучително и кај Сан Франциско, електричната енергија е исклучена превентивно. Без струја во моментов се околу 300.000 луѓе.

КАЛИФОРНИЈА ВО ПЛАМЕН: Вонредна состојба во поради пожари, започна евакуација!

Во американската сојузна држава Калифорнија од петокот е воведена вонредната состојба поради големите шумски пожари кои...

Сара Фемина / 11 октомври, 2019 20:41

Експлозијата предизвика пожар на нафтениот танкер, што припаѓа на Националната иранска нафтена компанија, лоцирана на стотина километри од саудискиот пристанишен град Џеда.

ДВЕ РАКЕТИ ПОГОДИЈА ИРАНСКИ ТАНКЕР: Тече големо количество на нафта во Црвеното море

Иранската државна агенција објави денеска дека утрово две ракети погодиле ирански танкер со нафта во Црвеното Море, крај...

Валерија Петрова / 18:30

Имено, на еден блог почнале да се објавуваат текстови за градоначалникот на унгарскиот град Ѓер и поранешен претседател на Унгарскиот олимписки одбор. Унгарскиот новинар, Боркаи го обвинува за злоупотреба на моќта, корупција, користење на дрога и улуги од проституки.

ГОЛЕМ СЕКС СКАНДАЛ:Политичар снимен среде оргии со проститутки на јахта

Славниот ургански политичар Жсолт Боркаи среде секс скандал. Во јавноста се појавија неколку експлицитни видеа на кои политичарот...

Валерија Петрова / 9 октомври, 2019 21:01

Претседателот Ленин Морено реши да ја повлече владата од Кито во крајбрежниот град Гвајакил и изјави дека нема да се откаже од зголемувањето на цената на горивото. Тој ги обвини своите противници за обид за пуч, пренесе Би-би-си.

Вистински хаос во Еквадор: Над 100 уапсени, претседателот се пресели од главниот град

Вистински хаос владее во Еквадор откако стотици луѓе беа уапсени за време на протестите поради покачување на цената на горивото...

Катерина Крстиќ / 8 октомври, 2019 20:10

НЦА оценува дека дрогата во повеќе наврати била внесувана во Велика Британија во периодот меѓу февруари 2017 и октомври 2018., скриена меѓу зеленчук и сокови на товарни бродови до британските пристаништа.

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Разбиена најголемата нарко-банда, прошверцувале 50 тони кокаин и хероин!

Тринаесет мажи, на возраст меѓу 24 и 59 години, се осомничени за припадност на британски огранок на меѓународната криминална...

Перо Милчин / 18:49

Останати вести од Вести

Експлозијата предизвика пожар на нафтениот танкер, што припаѓа на Националната иранска нафтена компанија, лоцирана на стотина километри од саудискиот пристанишен град Џеда.

ДВЕ РАКЕТИ ПОГОДИЈА ИРАНСКИ ТАНКЕР: Тече големо количество на нафта во Црвеното море

Иранската државна агенција објави денеска дека утрово две ракети погодиле ирански...

Имено, на еден блог почнале да се објавуваат текстови за градоначалникот на унгарскиот град Ѓер и поранешен претседател на Унгарскиот олимписки одбор. Унгарскиот новинар, Боркаи го обвинува за злоупотреба на моќта, корупција, користење на дрога и улуги од проституки.

ГОЛЕМ СЕКС СКАНДАЛ:Политичар снимен среде оргии со проститутки на јахта

Славниот ургански политичар Жсолт Боркаи среде секс скандал. Во јавноста се појавија...

Претседателот Ленин Морено реши да ја повлече владата од Кито во крајбрежниот град Гвајакил и изјави дека нема да се откаже од зголемувањето на цената на горивото. Тој ги обвини своите противници за обид за пуч, пренесе Би-би-си.

Вистински хаос во Еквадор: Над 100 уапсени, претседателот се пресели од главниот град

Вистински хаос владее во Еквадор откако стотици луѓе беа уапсени за време на протестите...

НЦА оценува дека дрогата во повеќе наврати била внесувана во Велика Британија во периодот меѓу февруари 2017 и октомври 2018., скриена меѓу зеленчук и сокови на товарни бродови до британските пристаништа.

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Разбиена најголемата нарко-банда, прошверцувале 50 тони кокаин и хероин!

Тринаесет мажи, на возраст меѓу 24 и 59 години, се осомничени за припадност на британски...

Во вторникот, тој затропал на вратата, но неговиот дедо го бркал без да провери кој е на вратата.

ПРОСЛАВАТА СТАНА ТРАГЕДИЈА: Од Норвешка дојде до Флорида за да го изненади својот дедо заа роденден, а тој го застрела!

Еден Норвежанец дошол на Флорида само за да го изненади својот дедо за неговиот 61 роденден,...

На врвот на списокот се предградијата Таби, Лома, Нака, Никварн и Лидидо, од кои повеќето се наоѓаат во близина на главниот град Стокхолм.

СТАТИСТИКА: Швеѓаните просечно годишно заработуваат по 26.500 евра!

Секој шведски државјанин кој е на работно место годишно заработува просечно по 287.000...

Индексот на менаџери за набавки на производството во САД, пресметан од Институтот за управување со набавки (ИСМ), падна за 1,3 поени во септември на 47,8 поени, втор последователен месец од падот на индексот.

АМЕРИКАНСКАТА БЕРЗА НА КОЛЕНА: Доларот потона

Идексот на американската берза сдилно падна во последните два дена при што следи загриженост...