Во меѓувреме, командантот на копнените сили на Украина рече дека украинските сили продолжиле „да се движат напред“ во близина на Бахмут.

Министерството за одбрана на Русија тврди дека го одбиле украинскиот нападот на Доњецк

Руското Министерство за одбрана денес соопшти дека нејзините сили спречиле голема украинска офанзива во источниот украински...

Македонка Димкин / 5 јуни, 2023 11:31

Русија користи ултра прецизни сателити за следење на движењата и акциите на вооружените сили на Украина, што ќе го промени текот на конфликтот во Украина.

Поранешен американски разузнавач: Руската армија ќе ги уништи украинските војници обучувани од НАТО

За време на контраофанзивата, руската армија ќе ги уништи војниците на украинските вооружени сили кои беа обучени од НАТО,...

Македонка Димкин / 4 јуни, 2023 19:34

Само двајца Министри преживеаја

Ердоган го објави составот на новата влада. Само двајца министри останаа на своите функции

Реџеп Таип Ердоган, кој освои трет мандат на претседателските избори во Турција, во саботата го објави составот на новата...

Македонка Димкин / 19:09

„Подготвени сме да преговараме со сите учесници во овој процес за прифатливи решенија, но тоа зависи од нив – ние не одбиваме да преговараме, туку тие”, рече Путин во интервју за руската државна телевизија.

„Мислам дека дејствуваме во вистинската насока, ги штитиме нашите национални интереси, интересите на нашите граѓани, нашиот народ. И едноставно немаме друг избор освен да ги заштитиме нашите граѓани“, нагласи Путин.

Рускиот претседател тврди дека е „100 отсто“ сигурен дека Русија ќе ги уништи американските ракети „Патриот“ во Украина и го критикуваше Западот за обидот да ја „распарчи“ Русија.

„Во сржта на сето тоа е политиката на нашите геополитички противници, кои имаат за цел да ја распарчат Русија, историската Русија“, рече Путин.

„Тие отсекогаш се обидувале да ‘поделуваат и освојуваат’… Нашата цел е нешто друго – да го обединиме рускиот народ“.

Путин вели дека Русија е подготвена да преговара за Украина

Русија е подготвена да преговара со сите страни вклучени во конфликтот во Украина, но Киев и неговите западни поддржувачи...

Мате Парлоф / 25 декември, 2022 12:34

– Со најголема сериозност ги осудувам неприфатливите акти на насилство и вооружени напади врз косовската полиција и меѓународниот персонал на северот на Република Косово и ги повикувам правосудните институции што поскоро да ги изведат нивните сторители пред лицето на правдата, напиша Мета.

Илир Мета: Ги осудувам неприфатливите акти на насилство

Албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот албански претседател и лидер на Партијата на слободата, Илир Мета реагираа...

Мате Парлоф / 12 декември, 2022 5:52

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ и на Шенген зоната го отфрлија приемот на Бугарија во Шенген, јавуваат бугарските медиуми. „За“ таквата одлука гласале 25 министри, а против биле двајца

ЕУ донесе одлука: Хрватска влегува во Шенген, Бугарија и Романија не

Министрите одлучија Хрватска да стане членка на Шенген, пренесуваат хрватските медиуми! Министрите за внатрешни работи...

Перо Милчин / 8 декември, 2022 16:48

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до привремено исклучување на енергијата...

Мате Парлоф / 23 ноември, 2022 21:07

Оваа информација ја потврди и полицијата, додавајќи дека повеќе детали ќе бидат објавени по истрагата.

Пукање во геј клуб во САД, има мртви (ВИДЕО)

Вооружен напаѓач отворил оган на геј клуб во американскиот град Колорадо Спрингс, пренесуваат американските медиуми. Оваа...

Перо Милчин / 20 ноември, 2022 14:00

Останати вести од Вести

– Со најголема сериозност ги осудувам неприфатливите акти на насилство и вооружени напади врз косовската полиција и меѓународниот персонал на северот на Република Косово и ги повикувам правосудните институции што поскоро да ги изведат нивните сторители пред лицето на правдата, напиша Мета.

Илир Мета: Ги осудувам неприфатливите акти на насилство

Албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот албански претседател и лидер на Партијата...

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ и на Шенген зоната го отфрлија приемот на Бугарија во Шенген, јавуваат бугарските медиуми. „За“ таквата одлука гласале 25 министри, а против биле двајца

ЕУ донесе одлука: Хрватска влегува во Шенген, Бугарија и Романија не

Министрите одлучија Хрватска да стане членка на Шенген, пренесуваат хрватските медиуми! Министрите...

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека првите информации укажуваат на терористички напад.

(Вознемирувачко видео) Надзорна камера го сними моментот на смртоносната експлозија во Истанбул

Светските медиуми објавија вознемирувачка снимка од надзорна камера на која се гледа...

Поради војната во Украина, земјата сака двојно да го зголеми бројот на војници, пишува ZDF.

На големиот екран може да се види тенк кој се движи низ ридско село. Одеднаш, од зад ѕидот се појавуваат непријателски војници. Софија Адах поцврсто ја фаќа црната јуришна пушка, нишани и го повлекува чкрапалото. Црвените точки ги означуваат нејзините погодици на екранот. „Не задржувајте го здивот додека пукате, само продолжете да дишете“, вели инструкторката, наредникот Магдалена Поровска. Со испружена рака му покажува на стрелецот под кој агол треба да се држи автоматската пушка.

Вежбите за гаѓање на симулатор се дел од бесплатниот еднодневен курс за воена обука што полската армија неодамна почна да им го нуди на граѓаните. Активните војници им покажуваат на цивилите како да користат оружје, како да се однесуваат во опасни ситуации и основите на ориентација на терен. „Мислам дека се потребни такви вештини, тие му даваат на човекот поголемо чувство на сигурност“, вели Софија Адах.

Оваа 40-годишна фитнес тренерка е една од околу стотината мажи и жени кои дошле во Центарот за воздухопловна обука на полските вооружени сили во Деблин. Овде, на околу 140 километри јужно од Варшава, посетуваат еднодневен курс „Вежба со армијата“. Програмата се нуди на 17 воени локации низ целата земја.

Во Полска расте стравот од ескалација на руската агресивна војна против соседна Украина. Полска, како членка на ЕУ и НАТО, масовно се вооружува поради, како што сметаат, заканите од Москва.

Варшава неодамна потпиша договори во вредност од милијарди евра со САД и Јужна Кореја за набавка на нови тенкови, хаубици и борбени авиони. Бројот на војници во вооружените сили треба да се удвои. Во земја со околу 38 милиони жители, армијата моментално брои 110.000 војници, плус 30.000 членови на доброволната домашна безбедност WOT. Во наредните години треба да има 250.000 професионални војници и 50.000 WOT.

„Полската армија мора да биде поголема и посилна за навистина да се одврати можниот агресор“, изјави неодамна министерот за одбрана Мариуш Блашчак. Полска пред неколку години воведе доброволна воена служба. Затоа, оваа еднодневна обука нема само за цел да ги научи граѓаните на некои основни правила на војување, туку и да регрутира што е можно повеќе млади луѓе за воена служба.

Но, тоа не е сè: „Сакаме да создадеме услови за што повеќе луѓе да бидат обучени за ракување со оружје, пружање прва помош и вештини за преживување, како што е способноста да се запали камперски оган или да се подготви вода за пиење“, вели Блашчак.

Во симулаторот за пукање во Деблин, наредникот Поровска ги охрабрува учесниците. „Сакам да пукате што повеќе! За некои тоа не е толку лесно. „Прво морав да ја надминам внатрешната блокада дури да земам оружје“, вели Малгоржата Вос (39). Таа смета дека обуката е корисна за да се избегне паника во итни ситуации.

„Се плашам дека украинската војна е само почеток на нешто поголемо. И ако има вооружен конфликт, не сакам да бегам“, вели Адам Краковиак. 28-годишниот работник во складиште размислува дали да стане професионален војник или да се приклучи на волонтерската служба за внатрешна безбедност, WOT. Обуката треба да му помогне да донесе одлука.

Надвор од полигонот, наредникот Мариуш Старош објаснува како да се користи рачна граната. „По фрлањето, веднаш засолни се, не гледај каде паѓа! ги советува учесниците.

За време на тренинзите за преживување не смее да недостасува извиднички романтизам. Инструкторот за скокање со падобран демонстрира како да се запали камперски оган користејќи ја тапата страна на нож, кремен и кора од бреза. За време на паузата за ручек, на учесниците им се дава порција брза храна - заедно со хемиски грејач што само треба да се измеша со вода. По десет минути јадењето се готви во алуминиумска тава. Мажите се особено воодушевени.

„Се разбира, не можете да ги обучувате луѓето да станат војници за еден ден“, вели постариот наредник Марцин Хрушцицки, кој го следи курсот. Но, во случај на конфликт, не е премногу лошо ако што е можно повеќе граѓани да знаат како да користат оружје. Освен тоа, целата работа е имиџ кампања: „Сакаме да им дадеме на луѓето чувство на сигурност, дека нивната војска е таму, во близина“, додава Хрушцицки.

Полска се вооружува, и цивили одат на воени обуки

Вежби за пукање, фрлање рачни бомби, опстанок на терен: со еднодневен воен курс полската...