Заедно со директорот на „Орце Николов“, Митко Димовски, тие се сретнаа со професорите од ова средно училиште кои држеа онлајн настава за средношколците!

НА ПРВИОТ УЧИЛИШЕН ДЕН ШИЛЕГОВ И ЦАРОВСКА ВО ПОСЕТА НА СУГС „ОРЦЕ НИКОЛОВ“

Градоначалникот Петре Шилегов и министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска го посетија средното училиште...

Стојче Бушин / 1 октомври, 2020 19:44

Тие ќе споделуваат свои размислувања и ставови за начинот на кој треба да почне учебната година, проблемите со кои биле соочени изминатиов период и сл.

Богоев: На први октомври во училишните клупи детските насмевки ќе бидат покриени со маска!

Во пресрет на почетокот на новата учебна година Општина Карпош, од утре, 28.09.2020 година ќе започне со кратка информативна кампња...

Стојче Бушин / 27 септември, 2020 16:24

Целта на меѓуетнички интегрираното образование е учениците од различните етнички/јазични групи да се научат на интеракција.

ВО СЕДУМ СРЕДНИ УЧИЛИШТА ЌЕ ПРОДОЛЖИ ПРОЕКТОТ ЗА МЕЃУЕТНИЧКА ИНТЕГРАЦИЈА СО ЗАЕДИЧКИ ЧАСОВИ

Град Скопје продолжува со активности за имплементација на Стратегијата за меѓуетничка интеграција и граѓанско учество...

Стојче Бушин / 18 септември, 2020 17:01

Таа исто така посочи дека моментално Владата будно ја следи состојбата со коронавирусот.

Царовска: Со отворањето на градинките и училиштата можно е да се зголеми бројот на заразени од корона!

Во денешното гостување во емисијата „Вин Вин“ на телевизија Телма, министерката за образование и наука Мила Царовска говореше...

Катерина Крстиќ / 17 септември, 2020 21:22

Инаку, компанијата „Еколог Интернешнл“ донираше неколку илјади таблет компјутери и во други општини од Република Македонија.

ДОДЕЛЕНИ 50 ТАБЛЕТ КОМПЈУТЕРИ НА УЧЕНИЦИ ОД СОЦИЈАЛНО-РАНЛИВИ СЕМЕЈСТВА

Секретарот на Општина Охрид Игор Бежоски неодамна ги додели таблет компјутерите кои компанијата „Еколог Интернешнл“ ги...

Стојче Бушин / 14 септември, 2020 8:48

Воспитните групи за деца од З до 10 годишна возраст да имаат максимум по 15 деца и двајца вработени во смена.

Градинките од денес почнуваат со работа

По седум месеци пауза денес градинките во Македонија ги отвораат вратите и треба да згрижат 14.555 деца, чии родители мора да...

Стојче Бушин / 9 септември, 2020 8:23

Таа вчера оствари средба со нив, како и друга средба со родителите, по што на Фејсбук објави дека во оние училишта каде има услови, наставата од први октомври може да почне со физичко присуство.

Царовска со средношколците: Таму каде има услови, наставата може да почне со физичко присуство

Новата министерка за образование Мила Царовска објави дека одржала состанок со претставници на средношколците кои вчера...

Стојче Бушин / 1 септември, 2020 6:36

Од Сојузот на средношколците денеска, одлуката на МОН и Владата за почеток на учебната година од далечина ја нарекоа скандалозна, бидејќи, како што велат ниту учениците ниту родителите не биле консултирани пред нејзиното донесување.

Средношколците бараат комбинирана настава или ќе бојкотираат

Во сабота, 51 претставник на средношколците од 17 града во земјава ќе одлучат како ќе реагираат на одлуката за онлајн-настава,...

Стојче Бушин / 21 август, 2020 7:06

Останати вести од Образование

Инаку, компанијата „Еколог Интернешнл“ донираше неколку илјади таблет компјутери и во други општини од Република Македонија.

ДОДЕЛЕНИ 50 ТАБЛЕТ КОМПЈУТЕРИ НА УЧЕНИЦИ ОД СОЦИЈАЛНО-РАНЛИВИ СЕМЕЈСТВА

Секретарот на Општина Охрид Игор Бежоски неодамна ги додели таблет компјутерите кои...

Таа вчера оствари средба со нив, како и друга средба со родителите, по што на Фејсбук објави дека во оние училишта каде има услови, наставата од први октомври може да почне со физичко присуство.

Царовска со средношколците: Таму каде има услови, наставата може да почне со физичко присуство

Новата министерка за образование Мила Царовска објави дека одржала состанок со претставници...

Од Сојузот на средношколците денеска, одлуката на МОН и Владата за почеток на учебната година од далечина ја нарекоа скандалозна, бидејќи, како што велат ниту учениците ниту родителите не биле консултирани пред нејзиното донесување.

Средношколците бараат комбинирана настава или ќе бојкотираат

Во сабота, 51 претставник на средношколците од 17 града во земјава ќе одлучат како ќе...

Во текот на наредниот период, во ова основно училиште, со средства на Општина Охрид планирана е реконструкција на дограмата во подрачниот објект во населба Далјан, а ќе биде извршено и бојадисување на внатрешните ѕидови во централниот училишен објект.

Се реновираат училиштата во Општина Охрид

Во сите 5 училници и наставничката канцеларија во подрачниот училишен објект на ОУ...

Ако не се почитуваат мерките и продолжат групирања по домови и подрумски простории, тогаш освен превентивни мерки ќе има и рестрикции како ограничување на движењето во ноќните часови.

Пановски: Училиштата требаше да се отворат на 15 август, а не да се одложува наставата

Не разбирам зошто и второ и трето одделение во училиште, ај за првачињата разбирам....

НА ПРИМЕР ОД ПРВО ДО ТРЕТО ИМАМЕ ГОЛЕМ БРОЈ УЧЕНИЦИ ВО ОДРЕДЕНИ ПАРАЛЕЛКИ, ТРЕБА ДА СЕ ПОДЕЛАТ НА ГРУПИ И ДА СЕ ПОЧИТУВААТ ПРОТОКОЛИТЕ КОИ ВЕЌЕ СЕ ПОДГОТВЕНИ ОД СТРАНА НА МОН.

Адеми за Телма: Се подготвуваме за комбиниран метод на настава

Министерството за образование и наука  во моментов ги собира податоците колку дадениот...

Ако новата учебна година почне на 1 септември, а сѐ уште немаме функционално Собрание, учениците ќе мора да се појават во училиштата затоа што во моментот Македонија нема законска можност за настава од далечина.

Адеми: Консултациите продолжуваат, важно ни е и здравјето на децата, но и квалитетот на образованието

На денешниот состанок со Комисијата за заразни болести не е донесена конечна одлука...