Тој додаде дека започнува градбата на на 100 мегавати сончева електрана во Осломеј, а потоа следат и инвестиции како голема фотонапонска електрана Стипион од 400 мегавати, со развој на агрикултура од реноминараната француска компанија АКУО, изградбата на голема ветерна електрана Вирови, од реномираната германска компанија WPD.

Ковачевски од Струмица: Членството во НАТО носи инвестиции во енергетиката

„Сериозно сме посветени на инвестициите во енергетиката, бидејќи тоа е клучно во справување со кризата на краток, среден...

Сара Петреска / 10 ноември, 2022 6:08


Повеќе од 5 години веќе немам никаков директен или индиректен контакт или комуникација со Данела Арсовска од причина што нашата комуникација беше исклучиво службена и траеше додека извршував јавни политички функции.

Лажни се и секојдневните шпекулации дека јас целосно или делумно раководам со партијата од дистанца од Будимпешта, дека Христијан Мицковски и други членови на раководството се среќаваат со мене кога доаѓаат во Будимпешта и дека јас давам некакви инструкции или на било каков начин учествувам во носењето одлуки на ВМРО-ДПМНЕ.

Потврдувам дека ниту еднаш од десетината доаѓања во Будимпешта не сум имал средба со Христијан Мицковски или некој кој е во негова придружба, ниту пак со некој од актиелното раководство на партијата (ИК и ЦК), од причина што таква средба не побарале. Зошто не побарале средба, тие најдобро знаат, но оние членови на партијата кои не се дел од сегашното раководство, кои добро ги познавам и кои побарале средба со мене, сме се сретнале на разговор кој најчесто е од пријателска природа со луѓе со кои во минатото сме соработувале“, пишува Груевски.

Груевски: Повеќе од 5 години не сум се видел со Данела, а Мицкоски никогаш не побарал да ме сретне во Будимпешта

Поранешниот премиер Никола Груевски во долг статус на Фејсбук вели дека иако не демантира лаги и шпекулации, сепак затоа...

Перо Милчин / 4 ноември, 2022 6:06

Протестот на бугарската партија ВМРО-БНД во Благоевград, во знак на несогласување со отоврањето македонски културен клуб во овој град, ќе се одржи подалеку од местото на клубот, пред споменикот на Гоце Делчев, во центарот на градот, извести бугарската телевизија ТВ Нова.

ВМРО-БНД ЌЕ ПРОТЕСТИРА ПОДАЛЕКУ ОД КЛУБОТ „ВАПЦАРОВ“ Полиција дежура пред зградата каде ќе се отвори македонскиот културен центар

Репортерот на бугарската ТВ Нова во јавувањето во живо известува дека на околните згради видливо се истакнати бугарски знамиња. Протестот...

Мате Парлоф / 30 октомври, 2022 10:34

Расправата во законодавниот дом се одвиваше на релација власт опозиција околу тоа дали и колу Пенов е вистинскиот избор за нов министер но не изостанаа ниту другите актуелни и политички теми.

Собранието го изгласа Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа и избра двајца уставни судии

Со 63 гласа за и 30 против Ристо Пенов и официјално избран за нов министер за локална самоуправа. По гласањето Пенов даде свечена...

Сара Петреска / 28 октомври, 2022 18:04

Не се исклучува можноста гласањето за овие точки да биде и до крајот на неделата, а потоа следува и пакетот на економски закони на владата за кои опозицијата бараше да бидат стабени и поместени погоре на дневен ред на оваа собраниска седница.

Избор на Пенов за министер за локална самоуправа

Ковачевски и официјално го предложи пред народните избраници Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа, објави 24.мк! Во...

Сара Петреска / 25 октомври, 2022 17:25

Согласно законот секој избран или именуван функционер е должен својата имотна состојба да ја пријави во антикорупциска веднаш по стапувањето на функцијата.

Афера „Скриени имоти“: Објавени 4 имиња на функционери кои не поднеле анкетни листови

Четири функционери на власта не поднеле анкетни листови иако законот ги обврзува на тоа.  Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во аферата...

Едмонд Бекири / 17:00

Она што е вонредно значајно цената на гасот што Македонија може да ја добие е најмалку два пати поевтина од досега што е купувано. Тоа ќе заштити пари на граѓаните и е државнички чекор.

Николоски: Потпишан е договор меѓу ЕСМ и позицијата дадена од ВМРО-ДПМНЕ за набавка на гас по поевтина цена

ВМРО-ДПМНЕ се постави државнички во целата работа околу енергетската криза. Претседателот Мицкоски сето она што го има како...

Едмонд Бекири / 19 октомври, 2022 7:07

Кристерсон, како што е највавено, утре треба да го објави списокот на министри

Лидерот на шведската Умерена партија ја доби довербата на парламентот за нов премиер

Шведскиот конзервативен лидер, Кристерсон денеска беше избран за нов премиер со 176 гласа „за“ и 173 „против“. Неговите десничари...

Македонка Димкин / 17 октомври, 2022 13:23

Останати вести од Политика

Не се исклучува можноста гласањето за овие точки да биде и до крајот на неделата, а потоа следува и пакетот на економски закони на владата за кои опозицијата бараше да бидат стабени и поместени погоре на дневен ред на оваа собраниска седница.

Избор на Пенов за министер за локална самоуправа

Ковачевски и официјално го предложи пред народните избраници Ристо Пенов за нов министер...

Согласно законот секој избран или именуван функционер е должен својата имотна состојба да ја пријави во антикорупциска веднаш по стапувањето на функцијата.

Афера „Скриени имоти“: Објавени 4 имиња на функционери кои не поднеле анкетни листови

Четири функционери на власта не поднеле анкетни листови иако законот ги обврзува на...

Она што е вонредно значајно цената на гасот што Македонија може да ја добие е најмалку два пати поевтина од досега што е купувано. Тоа ќе заштити пари на граѓаните и е државнички чекор.

Николоски: Потпишан е договор меѓу ЕСМ и позицијата дадена од ВМРО-ДПМНЕ за набавка на гас по поевтина цена

ВМРО-ДПМНЕ се постави државнички во целата работа околу енергетската криза. Претседателот...

ДУИ ги изгуби најголемите општини, Тетово и Гостивар, така на следните избори ќе ги поразиме секаде во државата, вели Таравари.

Таравари: На следните избори ќе го победиме ДУИ низ цела држава

Градоначалникот на општина Гостивар и в.д. претседател на Алијанса за Албанците, Арбен...

Актуелната власт „преживеа“ со тесно мнозинство откако се „засили“ со дотогашните опозиционери од Алтернатива на Африм Гаши, кој ја раскина долгогодишната коалиција со Алијанса за Албанците.

Кастриот Реџепи откри зошто се приклони кон ДУИ: Ме избркаа од партија преку социјалните мрежи

Ме избркаa од мојата политичка партија“, изјави вчера пратеникот Кастриот Реџепи во...

Претходно премиерот Ковачевски и министерот за економски прашања, Битиќи, му упатија покана на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за учество на владиниот економски совет, но истата беше одбиена од Мицкоски со образложение дека не сака да учествува на состанок кој ќе наликува на пазар, туку дека подобро ќе било да се соочат на ТВ дебата.

Канал 5 дознава: Мицкоски и тричлен тим денес ќе му презентираат план на Ковачевски

Вчера беше потврдена средбата помеѓу лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ...

Пратеникот на ДУИ Изет Меџити на 29 септември по средбата со првиот човек на ДУИ Али Ахмети изјави дека доколку опозицијата покрене интерпелација за Артан Груби, тој ќе гласа „за“.

БЕСА ЌЕ ПОДНЕСЕ ИНТЕРПЕЛАЦИЈА ЗА ГРУБИ Меџити ќе гласа „за“

Извори од Движењето Беса информираат дека задутре ќе поднесат барање за интерпелација...