Координаторот на пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција, Арбер Адеми во својот говор на денешната собраниска седница за избор на Влада на Република Македонија истакна дека цело ДУИ и сите граѓани ја поддржуваат новата предложена структура на владата и нејзината програма.

Адеми ги истакна и преземените мерки и досега реализираните проекти кои ја оправдаа довербата дадена во Август 2020 година и дека пратениците на ДУИ целосно веруваат во професионалната компетентност на одредените кадри и на квалитетот на содржината на програмата надополнета со проекти и дополнителни стратегии.

Во продолжение целосниот говор на координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми:

Еве сме денес, пред една многу важна одлука за нашите граѓани, за нашата земја и за иднината на сите нас.

Денеска одлучуваме дали ќе дадеме зелено светло за континуитетот на развојните проекти и проектите на квалитетниот живот, јасно дефинираните механизми и стратегии за да продолжиме успешно да се справуваме со енергетската, здравствената и мигрантската криза како глобални предизвици на денешницата.

Наоѓајќи се во ваква ситуација на предизвици и кога на хоризонтот го имаме патот кон Европската Унија како прогресивна перспектива без друга алтернатива, денес почитувани колеги, време е да ја докажеме нашата политичка зрелост, да дадеме свој придонес за да се овозможи стабилност и конзистентност во процесот на одлучување во служба на граѓаните и поголемата развојна перспектива.

Пред нас е една дополнета програма, една јасна визија за развој на парламентарно мнозинство кое го има целосниот легитимитет на народот од изборите во Јули 2020 година и гледајќи ја нејзината досегашна работа, ние како членови на парламентарното мнозинство денес рефлектираме за нејзиниот досегашен биланс, констатираме дека достигнувањата и реализираните проекти досега се јасно видливи и со право ја имаа нашата поддршка досега.

Истата поддршка пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција ја дава и на овој владин состав и на оваа консолидирана програма за работа, целосно верувајќи во професионалната компетентност на одредените кадри и од своите и од редовите на коалициските партнери, како и во квалитетот на содржината на програмата што е одраз на барањата и потребите на граѓаните.

Владата на која и дадовме доверба во Август 2020 година од оваа собраниска сала, го отвори патот за реализација на најголемиот инфраструктурен проект на Коридорот 8 за кој беше потпишан договор со познатата компанија Бехтел - Енка и исправноста на Законот за кој заедно гласавме овде, го потврди и Уставниот Суд, со што веќе се овозможи дефинирање на периодот за почеток на работниот процес во летото оваа година.

Беше токму оваа Влада која ја заврши постапката за експропријација на имотите на патот Скопје - Блаце и денеска продолжува да го гради "Патот на Арбер". Целосно го поддржуваме железничкото поврзување долж Коридорот 8 и потсетуваме дека енергетската врска помеѓу Битола и Елбасан е во тек.

Шар Планина е прогласена за национален парк, општините беа максимално поддржани со обезбедување средства за реализација на локални проекти, за отворени спортски сали во основните училишта, за основното училиште во Мала Речица, а започнаа работите и за училиштата во Визбегово и Блаце, заедно со градинките во Чаир, Сарај и Липково.

Оваа Влада го реализираше и систематизирањето на административците заедно со нивното унапредување со признавање на степенот на образовната квалификација.

Она што е карактеристично за оваа Влада е несомнено нејзината способност да ги откочи и реализира повеќегодишните заборавени процеси во лавиринтите на времето, но многу важни за иднината на државата.

Адеми: Цело ДУИ и граѓаните ја поддржуваат Владата

Денеска одлучуваме дали ќе дадеме зелено светло за континуитетот на развојните проекти и проектите на квалитетниот живот. Координаторот...

Рејхан Бајрами / 15 јануари, 2022 18:50

Нагласува дека нечиј интерес и во земјата и надвор од неа е тој да не биде дел од владата, но и да не биде дома, поради што, како што истакна, добил понуда за амбасадорско место што го одбил.

Димитров: Ми понудија амбасадорско место само да ме нема во политиката

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека не се повлекол сам од функцијата и оти тоа што нема...

Мате Парлоф / 13 јануари, 2022 5:37

Инаку, СДСМ во следната влада на чело со Ковачевски ќе учествува со нови членови!

Старо-новите пријатели на Заев пак избрани за министри

Поранешниот лидер на СДСМ и се уште актуелен премиер Зоран Заев му честиташе на неговиот наследник Димитар Ковачевски, откако...

Мирко Бачиќ / 11 јануари, 2022 5:36

Ете ова е цената која ја плаќаат граѓаните заради криминалот на заевизмот.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот глава го боли – поскапеа струјата, парното, метанот

Народот го боли глава од Ковачевски, пиунот на Заев и продолжувачот на заевизмот. Заевизмот и пиунот Ковачевски им го загорчија...

Перо Милчин / 4 јануари, 2022 10:40

Брзата реакција на ВМРО-ДПМНЕ и гласот на народот го спречи овој грабеж.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ја стопира продажбата на Славија

Стопирањето на продажбата на Славија е признание за матниот бизнис, ВМРО-ДПМНЕ и јавноста го разоткрија овој криминал, за...

Рејхан Бајрами / 26 декември, 2021 10:49

Ковачевски освен најтесното раководство ќе го избере и Извршниот одбор, во кој се очекуваат изненадувања. Според ТВ24, во новиот ИО ќе има место за дел од поранешните високи партсики функционери, но ќе останат и дел од актуелните.

Бисера Костадиновска Стојчевска и Нина Фити во игра за потпретседателки на СДСМ

Пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска, која јавноста ја запамети по тоа што прва во скафандер гласаше во Собранието...

Перо Милчин / 25 декември, 2021 18:48

– Согласно со процедурите ќе имаме седница Централен одбор на која ќе ги информирам за разговорите со коалиционите партнери. Планирам да предложам неколку нови членови на ЦО и раководство на партијата кое ќе вклучува членови и на постојното, но и нови лица, изјави Ковачевски за ТВ24 по примопредавањето на функцијата претседател на СДСМ од досегашниот лидер Зоран Заев во седиштето на партијата.

Ковачевски не откри детали кој ќе замине, а кој ќе остане.

Ковачевски: Промени во раководството на СДСМ ќе има

Ковачевски порачувам да ги чува вредностите на СДСМ, солидарноста, слободата демократијата, еднаквоста помеѓу граѓаните....

Мирко Бачиќ / 15 декември, 2021 20:31

Останати вести од Политика

Ковачевски освен најтесното раководство ќе го избере и Извршниот одбор, во кој се очекуваат изненадувања. Според ТВ24, во новиот ИО ќе има место за дел од поранешните високи партсики функционери, но ќе останат и дел од актуелните.

Бисера Костадиновска Стојчевска и Нина Фити во игра за потпретседателки на СДСМ

Пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска, која јавноста ја запамети по тоа што...

– Согласно со процедурите ќе имаме седница Централен одбор на која ќе ги информирам за разговорите со коалиционите партнери. Планирам да предложам неколку нови членови на ЦО и раководство на партијата кое ќе вклучува членови и на постојното, но и нови лица, изјави Ковачевски за ТВ24 по примопредавањето на функцијата претседател на СДСМ од досегашниот лидер Зоран Заев во седиштето на партијата.

Ковачевски не откри детали кој ќе замине, а кој ќе остане.

Ковачевски: Промени во раководството на СДСМ ќе има

Ковачевски порачувам да ги чува вредностите на СДСМ, солидарноста, слободата демократијата,...

Но, за жал поради политичката некултура којашто владее во Македонија, еве веќе четири години откако СДСМ е власт, се уште за кратко време ќе бидеме во опозиција и затоа инсистираме на брзи предвремени парламентарни избори затоа што народот треба да биде претставуван согласно тоа за што гласал, а народот гласал на последните локални избори за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Она што е важно и што треба да го кажеме е дека сиромаштијата е се поголема, народот има проблеми со енергетиката, со струјата, економијата, не владее правото, криминалот и корупцијата се сеприсутни, катастрофа е во здравството, во образованието. Буквално на било кој план имаме многу лоша и траорна состојба во нашата Македонија.

Внимателно следете го говорот, ќе има многу одговори на потенцијални прашања.

Им благодарам на новинарите, снимателите, медиумските работници за овие 4 години успешна соработка. Очекувам и следните 4 години да имаме уште поуспешна соработка.

Ако поминавме 4 години за внатрепартиска трансформација и реформи, следат сега реформи и да ја вратиме Македонија онаму каде што и е местото, а тоа е на победничките патеки“, додаде Мицкоски.

Мицкоски: Потребни се предвремени парламентарни избори за Македонија да излезе од траорната состојба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на прес конференција посочи...

Таа рече дека сите 194 избирачки места во 80 општини се отворени во 8 часот и дека гласањето се одвива без застои, во демократска атмосфера и со почитување на мерките за заштита од ковид-19.

Во првите три часа од изборите за нов лидер на СДСМ излегле 12 отсто од членовите

Претседателката на Централната изборна комисија на партијата рече дека овој одѕив...

Изборите на СДСМ ќе му го донесат петтиот претседател во партиската историја. Од СДСМ велат дека набрзо по изборите, партијата ќе го свика и Конгресот кој ќе треба да го комплетира и новото партиско раководство.

СДСМ утре избира наследник на Заев, ВМРО ДПМНЕ на конгрес одлучува за нов мандат на Мицкоски

Двете најголеми партии од македонскиот блок утре се соочуваат со внатрепартиски избори...

Тоа е нашето очекување. Моето останување во овој дополнителен период е заради обезбедување парламентарно мнозинство и мислам дека оваа работа ја завршувам. На 12 декември мојата партија СДСМ ќе има нов претседател.

Се очекува да има нова влада што ќе предложи нови министри и ќе направи нов кадровски распоред, но откако ќе биде извесно со Бугарија. Во прашање се недели, истакна Заев на прес-конференцијата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Во следните неколку недели, рече, Алтернатива ќе почне да ги презема одговорностите во институциите, ќе го зајакне парламентарното мнозинство и ќе може да се гласаат важни закони: за кризите – енергетска, пандемиска и мигрантска, како и Буџетот за 2022.

Имаме 64 потврдени пратеници, може да пораснат на 66, тврди Заев

Во моментов сме 64 потврдени пратеници, верувам дека парламентарно може да достигне...