Експертската јавност загрижена за новиот заем од речиси милијарда евра

Експертската јавност загрижена за новиот заем од речиси милијарда евра

Пристигнаа првите реакции за ребалансот на буџетот. Од најголемиот синдикат во земјава обвинија дека со новото прекројување...

Перо Милчин / 22 мај, 2022 19:57

Тие очекуваат оваа пресметка на синдикалната минимална кошница, како и зголемувањето на трошоците за живот да бидат будење за сите работодавци, локалната и централната власт и како што додаваат „веднаш да пристапат кон зголемување на платите на работниците согласно порастот на минималната плата и да ги зголемат платите за најмалку 2806

На четиричлено семејство му требаат 38.104 денари месечно

Вредноста на Синдикалната минимална кошничка за четиричлено семејство за април годинава изнесува 38.104 денари и е зголемена...

Мате Парлоф / 11 мај, 2022 8:22

Светската економија доживеа огромен удар од енергетската, а сега и кризата во Украина!

Нов заем од ММФ, Македонија бара 600 милиони

Нов пакет помош чека стопанството од новиот заем кој државата го договара со  меѓународните институции. Потребни се најмалку...

Перо Милчин / 25 април, 2022 6:34

Вчера попладне во земјава пристигнаа 48.000 шишиња масло за јадење од Србија, а уште толку се најавени да пристигнат во текот на денот.

Од утре и задутре зејтин ќе има во сите маркети по цена од максимум 153 денари

Зејтин ќе има во сите маркети од утре, но цената ќе остане непроменета. Производителите на сочогледово масло за јадење уверуваат...

Перо Милчин / 21 април, 2022 5:45

Законското решение е застарено во поглед на неевидентираните лица и истиот е потребно дополнително да се усогласи со Законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени кој што е донесен во 2020 година.

Мартовските пензии со дополнителните 1000 денари ќе почнат да се исплаќаат од 29 март

Владата на Република Македонија на 32 седница донесе одлука да го повлече предлогот на Законот за матична евиденција од собраниска...

Перо Милчин / 23 март, 2022 7:39

Со овие мерки сите буџетски корисници и единки корисници се задолжени да ги намалат расходите за стоки и услуги за 10% и да достават соодветен предлог за рационализација на трошоците до Министерството за финансии најдоцна до 21 март.

Владата усвои антикризни мерки за намалување на трошоците во јавниот сектор

Како дополнување на 26-те антикризни мерки, Владата на Република Македонија усвои таргетирани мерки и препораки за намалување...

Перо Милчин / 17 март, 2022 7:01

Со новиот пакет 26 мерки, Владата понуди издржани решенија со цел ублажување на последиците. За поддршка на граѓаните и компаниите Владата од буџетот одвои 400 милиони евра.

35.000 граѓани од ранливите категории ќе добијат ваучери од 1.000 денари

Министерство за труд и социјална политика во време на светска економска криза, силно е посветено на грижата за сите граѓани,...

Перо Милчин / 12 март, 2022 8:05

Надлежните посочија дека зголемувањето на цената на струјата од речиси 10 отсто ќе важи во првите шест месеци од годинава.

Граѓаните се жалат дека добиле сметки за струја многу повисоки од 9,4%

Новите повисоки сметки за струја веќе пристигнаа. Првите реакции на граѓаните се дека сметките се многу повисоки од одлуката...

Hristijan Ilievski / 13 февруари, 2022 13:11

Останати вести од Економија

Законското решение е застарено во поглед на неевидентираните лица и истиот е потребно дополнително да се усогласи со Законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени кој што е донесен во 2020 година.

Мартовските пензии со дополнителните 1000 денари ќе почнат да се исплаќаат од 29 март

Владата на Република Македонија на 32 седница донесе одлука да го повлече предлогот...

Со овие мерки сите буџетски корисници и единки корисници се задолжени да ги намалат расходите за стоки и услуги за 10% и да достават соодветен предлог за рационализација на трошоците до Министерството за финансии најдоцна до 21 март.

Владата усвои антикризни мерки за намалување на трошоците во јавниот сектор

Како дополнување на 26-те антикризни мерки, Владата на Република Македонија усвои таргетирани...

Со новиот пакет 26 мерки, Владата понуди издржани решенија со цел ублажување на последиците. За поддршка на граѓаните и компаниите Владата од буџетот одвои 400 милиони евра.

35.000 граѓани од ранливите категории ќе добијат ваучери од 1.000 денари

Министерство за труд и социјална политика во време на светска економска криза, силно...

Надлежните посочија дека зголемувањето на цената на струјата од речиси 10 отсто ќе важи во првите шест месеци од годинава.

Граѓаните се жалат дека добиле сметки за струја многу повисоки од 9,4%

Новите повисоки сметки за струја веќе пристигнаа. Првите реакции на граѓаните се дека...

Претседателот на Сојузот на синдикати (ССМ) Дарко Димовки, не го криеше задоволството од постигнатиот договор. Тој додаде дека ќе има доследна примена на членот 8 од кој предвидува зголемување на сите останати плати согласно колективните договори.

Од март минималната плата е 18 илјади денари, приватниците и понатака ќе работат за 9000 денари

Новиот минималец ќе почне да се исплаќа со мартовската плата, односно од април и ќе...

Тој додаде и дека растот на минималната и просечната плата во реалниот сектор е поголем од тој во администрацијата.

На крај, Бектеши напомена и дека заслуга за оваа мерка има министерот за финансии Фатмир Бесими и ДУИ како политичка партија, затоа што ова ветување е од предизборната програма на ДУИ, а се реализира сега од Владата.

Во дебатната емисија гостуваа министерот за економија Крешник Бектеши, претседателот на северозападна комора, Неби Хоџа и економскиот аналитичар Висар Адеми.

Бектеши: Минимална плата 18.000 денари, заслуга на ДУИ и министерот за финансии Бесими

Министерот за економија, Крешник Бектеши вчера вечер во дебатниот магазин „Click Plus“...

Министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска информира дека заложбата на Владата во моментов е покачување до 18.000 денари, а до крајот на мандатот 2024 година, минималната плата да се искачи до 20.000 денари.

-Како Влада и министерство го цениме трудот на работниците и ги прифаќаме нивните барања за минимална плата од 18.000 денари во моментов. Сепак, ја гледаме и состојбата во која се наоѓа моментално државата и затоа нашата интенција е час поскоро и неминовно е да се зголеми минималната плата. Ова прашање ќе го отвориме на Економско-социјалниот совет, кој што го раководам јас како министерка на овој ресор. Дел од Советот ќе бидат и министрите за економија, финансии и економски прашања, претстаници на Коморите и работодавачите. Тогаш преку еден дијалог ќе дојдеме до најповолно решение, кое што ќе биде од корист и за работодавачите и за работниците, појасни Тренчевска во гостувањето на „Економски магазин“.

Владата сака минималната плата да се искачи до 20.000 денари а на приватно се работи за 9000 денари!

Министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска информира дека заложбата...