Од 300 земјоделци кои произведуваат житни и градинарски производи многу малку ги имаат осигурано земјоделските површини.

Бостан во Македонија речиси и ќе нема – дождот уништи 70 посто од земјоделието

Големо невреме вчера  зафати неколку  делови низ земјава. Овој пат дожд предизвика големи шетети во земјоделието, невремето...

Валерија Петрова / 25 јуни, 2019 16:50

Со тоа, малопродажните цени на нафтените деривати во наредните седум дена кај нас ќе изнесуваат:

Регулаторна донесе нова одлука – поскапуваат бензините, полнете горива по стара цена до полноќ

Нова цена на горивата во Македонија.  Бензините и дизелот од полноќ ќе бидат за половина денар поскапи, реши на денешната...

Валерија Петрова / 24 јуни, 2019 16:48

Според него и кај граѓаните има влијание од овие бројки, но оти динамиката можеби не е таква како што некој се надевал.

АНЃУШЕВ: „Во овие 27 години сме немале подобри бројки во економијата во Македонија„

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во интервју за ТВ Телма рече дека посреќни ќе бидеме ако живееме...

Рејхан Бајрами / 22 јуни, 2019 18:50

Засега надлежните не очекуваат ценовни шокови со новата цена на струјата која корисниците ќе ја плаќаат за струјата.

Ново изненадување за џебот на граѓаните: Од 1 јули струјата ќе се купува по нова цена!

Од наредниот месец наместо од ЕВН за струја нема да и плаќаме на ЕВН Македонија, туку на новата компанија ЕВН Хоум. Веќе од...

Рејхан Бајрами / 10:54

Регулаторна овој пат реши цената на Еуросупер БС-95 да поскапи за половина денар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Возачи, наполнете ги резервоарите – од полноќ поскапуваат горивата во Македонија

Откако минатата недела регулаторна комисија одлучи да ги поефтини горивата во земјава за 3 денари, днееска први нова цена...

Валерија Петрова / 17 јуни, 2019 13:16

Снимката предизвика бројни критики на фејсбук. Дел од граѓаните со иронични и зајадливи коментари пишуваат компот од јаболка „А ла Преспа“.

НАРОДОТ ГНЕВЕН – Природата не е виновна, еколошка катастрофа во Преспа

Производителите се жалат на немањето пласман и ниската откупна цена. Тие за ТВ21 велат дека им ги откупуваат за половина денар...

Валерија Петрова / 15 јуни, 2019 20:48

Министерот оцени дека има добра наплата на данокот на личен доход каде за 17,4 отсто има повеќе наплата во споредба со истиот период лани.

ТЕВДОВСКИ: Во Македонија има зголемена вработеност, раст на платите и позитивни резултати кај бизнисите!

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска на прес-конференција ги презентираше ефектите и резултатите од реформата...

Перо Милчин / 12 јуни, 2019 22:22

Од ноќеска на полноќ горивата на бензинските станици во земјава ќе поевтинат за 3, односно за 2,5 денари по литар.

СУПЕР ВЕСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ – горивата поевтинуваат, еве колку

Регулаторната Комисија за енергетика со одлука за цените на горивата и овој понеделник, како и секој според новите пресметки. Од...

Валерија Петрова / 10 јуни, 2019 14:34

Останати вести од Економија

Регулаторна овој пат реши цената на Еуросупер БС-95 да поскапи за половина денар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Возачи, наполнете ги резервоарите – од полноќ поскапуваат горивата во Македонија

Откако минатата недела регулаторна комисија одлучи да ги поефтини горивата во земјава...

Снимката предизвика бројни критики на фејсбук. Дел од граѓаните со иронични и зајадливи коментари пишуваат компот од јаболка „А ла Преспа“.

НАРОДОТ ГНЕВЕН – Природата не е виновна, еколошка катастрофа во Преспа

Производителите се жалат на немањето пласман и ниската откупна цена. Тие за ТВ21 велат...

Министерот оцени дека има добра наплата на данокот на личен доход каде за 17,4 отсто има повеќе наплата во споредба со истиот период лани.

ТЕВДОВСКИ: Во Македонија има зголемена вработеност, раст на платите и позитивни резултати кај бизнисите!

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска на прес-конференција ги презентираше...

Пораст има и кај течните горива за домаќинствата за 5,5 проценти, течните горива и мазива како дел од опремата за сопствени сообраќајни средства, туристичките пакет-аранжмани за 3,7 проценти, обувките за 2,8 проценти, услугите за сместување за 2,5 проценти…

На повидок голема сиромашија во земјава: Животот поскапе во Македонија, а платите исти

  Поскапе животот во Македонија, денеска Државниот завод за статистика објави дека...

Засега цената на „еуросупер 95“ е 69,50 денари за литар, „еуросупер 98“ е 72 денара за литар, а „еуродизелот“ се продава за 62,50 денари. Екстра лесното масло, се продава по цена од 52 денари.

Нови цени на горивата во Македонија

Утре нови цени на горивата во Македонија, новата цена ќе важи од полноќ. РКЕ по најавената...

Општините и натаму мака мачат со големите долгови, иако лани добија од државата 50 милиони евра за таа цел. Делумно, велат, се раздолжиле, но имаат уште многу за враќање, рече Анѓушев.

АНЃУШЕВ: „ ЦЕЛТА ОД ВЛАДАТА Е МАКЕДОНИЈА ДА СЕ НАПРАВИ ЗЕМЈА БЕЗ КАЛ„

Кочо Анѓушев, вицепремиерот за економски прашања, изјави дека општините ќе добијат...