Речиси 30 плажи во градот Коста дел Сол беа затворени во неделата, а туристите се вратија од нив во најпосетуваниот дел од денот, пренесува британскиот Дејли Меил.

ОГРОМНИ ГУЖВИ НА ПЛАЖИТЕ ВО ШПАНИЈА: Властите ги затвораат заради вирусот корона

Властите во Шпанија, со цел да го спречат ширењето на вирусот „ковид-19“, наредија затворање на десетина плажи, поради огромните...

Едмонд Бекири / 8 јули, 2020 15:12

Туристите ќе поминат низ „тројна проверка“, која вклучува проверка на податоците од каде потекнуваат, мерење на температурата и преземање детални податоци доколку има потреба да се следат.

ШПАНИЈА ОД ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Нема карантин, ТУРИСТИТЕ СЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ!

Шпанија денес ја укинува вонредната состојба прогласена поради пандемијата на коронавирус и ги отвора границите. На посетителите...

Рејхан Бајрами / 21 јуни, 2020 14:35

Дојдете заедно да уживаме во убавината, мирот и комфорот што го нуди ХОТЕЛ ГРАНИТ - Охрид.

ОХРИД СТАРТУВА СО СЕЗОНАТА: Хотел ГРАНИТ – Охрид, започнува со работа на 22.06.2020 г

На наше големо задоволство ве известуваме дека Хотел ГРАНИТ – Охрид, започнува со работа на 22.06.2020 г., ПОНЕДЕЛНИК, соопштија...

Мартин Попоски / 19 јуни, 2020 14:38

Меѓународната организација за цивилен транспорт (ИЦАО) ги советува авиокомпаниите да го ограничат пристапот на патниците до тоалетот, заради нивната безбедност. Ова е особено е за кратки летови.

Ако планирате одмор во Турција мора да го знаете ОВА: Нови услови за туристите, воведени големи ограничувања!

„Туркиш ерлајнс“ испрати порака до српските агенции дека патниците повеќе немаат право да носат личен багаж во авионот. Меѓународната...

Перо Милчин / 13 јуни, 2020 14:50

Атинската плажа Акти Вулас е една од најпосетуваните кога станува збор за атинските плажи. Добро организирана и полна со содржина, обично лесно привлекува туристи, но не овој викенд.

ПРВИ СЛИКИ ОД ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Уживање на плажите со музика и коктели (ФОТО)

Грција е една од првите земји што ја отвори сезоната за туристи. Атинската плажа Акти Вулас е една од најпосетуваните кога...

Перо Милчин / 7 јуни, 2020 11:57

Грција ќе ги отвори своите граници за туристите на 15-ти јуни.

ПОЛЕСНО ДО ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ: Од 1 јуни пониски цени на билети за траектите- од 15 јуни се отвораат границите!

Од 1-ви јуни, Грција ќе ги намали цените на билетите за траектите кои возат на островите, со намалување на даноците на продажба...

Сара Фемина / 30 мај, 2020 18:00

Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

ПРАВИЛА ОД РЕГИОНОТ: Еве како и кога српските граѓани можат да влезат во Хрватска, Босна, Црна Гора, Македонија!

Од денес, ниту граѓаните на Србија ниту другите земји не треба да имаат негативен тест за коронавирус или специјална дозвола...

Едмонд Бекири / 23 мај, 2020 16:12

На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина.

ХРВАТСКА ГО ПРЕТСТАВИ ПЛАНОТ ЗА ОТВOРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Министерот за туризам ја најави туристичката сезона (ВИДЕО)

Хрватскиот министер за туризам, Гери Капели, смета дека е реално да се очекува околу една третина од ланските приходи од туризам...

Едмонд Бекири / 20 мај, 2020 10:55

Останати вести од Одмор

Атинската плажа Акти Вулас е една од најпосетуваните кога станува збор за атинските плажи. Добро организирана и полна со содржина, обично лесно привлекува туристи, но не овој викенд.

ПРВИ СЛИКИ ОД ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Уживање на плажите со музика и коктели (ФОТО)

Грција е една од првите земји што ја отвори сезоната за туристи. Атинската плажа Акти...

Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

ПРАВИЛА ОД РЕГИОНОТ: Еве како и кога српските граѓани можат да влезат во Хрватска, Босна, Црна Гора, Македонија!

Од денес, ниту граѓаните на Србија ниту другите земји не треба да имаат негативен тест...

На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина.

ХРВАТСКА ГО ПРЕТСТАВИ ПЛАНОТ ЗА ОТВOРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Министерот за туризам ја најави туристичката сезона (ВИДЕО)

Хрватскиот министер за туризам, Гери Капели, смета дека е реално да се очекува околу...

Тестовите за вирусот Корона се исто така проблем, затоа што доколку се одржи постојната цена, тоа значително ќе ги зголеми трошоците за патување.

ШОКАНТНИ ЦЕНИ: Најефтино летување во Грција ќе чини 1320 евра, но тука не е крај на трошоците!

Четиричлено семејство кое сака да оди на десетдневен одмор во јули во Грција за време...

На влезот, персоналот носи маски и покрај високите температури, а социјалното растојание мора да се почитува.

НЕВЕРОЈАТНА ЦЕНА ЗА ДВЕ ЛЕЖАЛКИ: Летувањето во Грција ќе ве чини прескапо- спремете 80 евра!

На плажата Астерас во атинското предградие, сетот лежалки стана значително поскап...

Тие мeрки се донесени во петокот после состанокот на владaта, кој траел 10 часа, а ќе бидат применувани во согласност со одлуките на ЕУ.

КОНЕЧНО ДОБРИ ВЕСТИ: Италија се отвора за туристите на 3 јуни!

Италијанската влада на 3 јуни ќе ги отвори границите за туристите од Европската унија...