На вчерашен ден пред точно 20 години Игор замина во легендите.

Дваесет години без златното момче од „Светот на бајките“- Игор прерано го напушти овој свет

Повеќе генерации го паметат Игор Маџиров – актерот со црвена коса, Могли – детето од џунглата, момчето што со калашников...

Катерина Крстиќ / 21 февруари, 2020 11:44

Дино беше најпознат како публицист како музичар, повеќе од актер, бидејќи само неколкупати се обидуваше да дејствува во текот на годините.

Кој беше легендарниот ДИНО ДВОРНИК, хрватскиот КРАЛ на фанкот?

Неговите најзначајни соработки со други музички уметници во неговата земја се оние со хрватска музичка дива Јосипа Лисац...

Сара Фемина / 14 февруари, 2020 21:12

Нивниот инструментариум опфаќа, кавал, гајда, шупелка, ќемане , зурла и тапан

Групата АМАНЕТ вистинска гордост и пример како се чува традицијата!

ВИС АМАНЕТ е основан во февруари 2018 година а се со цел на зачувавање на традиионалните песни и ора во нивниот автентичен призвук...

Македонка Димкин / 11:29

Министерката Ангелковска со поддршка за тимот на Медена земја!

Ангеловска: Домашен десерт со медот на Атиџе- Целата земја може да ни биде медена(ФОТО)

Министерката за Економија, Нина Ангеловска со Поддршка за тимот на “Медена земја” кои вечерва во Лос Анџелес ќе заблистаат...

Стојче Бушин / 9 февруари, 2020 21:15

Со својата сопруга Амел, Дино има две деца, Хамза и Наида Дервишалидовиќ.

Музика не ја интересира: Еве како изгледа убавата ќерка на Дино Мерлин, кој заврши на ОКСФОРД(фото)

Популарниот пејач Дино Мерлин, ретко зборува и го прикажува своето семејство, но не крие дека е во среќен брак веќе 28 години. Со...

Сара Фемина / 26 јануари, 2020 20:19

Тоше, мене, дете бегалец од Босна во далечната дијаспора, ми донесе топлина од родната земја, топлина на најубавите човечки вредности

Исповед на Босанец: ТОШЕ ти со твојата љубов го започна помирување на сите луѓе од поранешна Југославија

Тоше … Тошка, брате мој, никогаш не прежален… те жалам како свој брат веќе 8 1/2 години и чувствувам болка кога и да ја слушам...

Македонка Димкин / 19 јануари, 2020 14:26

- Дарко е добар пејач, кој победи со моите и песните на Шабан.

Љуба Аличиќ и објави војна на српската естрада: Џеј и Лазиќ ги уништи дрога, а Кеба ме крадеше

Српскиот пејач Љуба Аличиќ им објави војна на колегите, меѓу кои Дарко Лазиќ, Ана Бекута, Драган Стојковиќ Босанац, Џеј Рамадановски...

Сара Фемина / 17 јануари, 2020 21:33

Иако основачите на бендот Мик Џегер и Кит Ричардс се сметаат за едни од најголемите текстописци во популарната музика, бендот никогаш не престанал да биде инспириран и од другите жанрови. Реге, панк, и денс музика, сите жанрови наоѓаат место на нивните плочи.

“Ролинг Стоунс” на врвот до славата со Мик Џегер кој и во својата 76 година крши женски срца

На почетокот на нивната кариера тие свиреле преработки на блуз, ритам и блуз, кантри и рокенрол музика. Ролинг Стоунс се британски...

Сара Фемина / 5 јануари, 2020 0:11

Останати вести од Култура

Тоше, мене, дете бегалец од Босна во далечната дијаспора, ми донесе топлина од родната земја, топлина на најубавите човечки вредности

Исповед на Босанец: ТОШЕ ти со твојата љубов го започна помирување на сите луѓе од поранешна Југославија

Тоше … Тошка, брате мој, никогаш не прежален… те жалам како свој брат веќе 8 1/2 години...

Иако основачите на бендот Мик Џегер и Кит Ричардс се сметаат за едни од најголемите текстописци во популарната музика, бендот никогаш не престанал да биде инспириран и од другите жанрови. Реге, панк, и денс музика, сите жанрови наоѓаат место на нивните плочи.

“Ролинг Стоунс” на врвот до славата со Мик Џегер кој и во својата 76 година крши женски срца

На почетокот на нивната кариера тие свиреле преработки на блуз, ритам и блуз, кантри...

На 11 Февруари, Хјустон беше пронајдена без свест во сопствената соба 434 во хотелот Беверли Хилтон, потопена во кадата; подоцна беше прогласена за мртва.

ТАЖНАТА И СЛАВНАТА ПРИКАЗНА НА ВИТНИ ХЈУСТОН: Слава, марихуана и кокаин

Витни Елизабет Хјустон беше американски изведувач, актерка, продуцент и модел. Во 2009...

Белград ќе биде центар за добра забава, а некој од најпознатите српски пејачи токму тука ќе настапат за новогодишната ноќ.

Чолиќ и Мерлин по 100.000 евра, Цеца ќе пее за 80.000 за Нова Година: Еве колку ќе заработат останатите пејачи за новогодишната ноќ

Повеќето од српските пејачи нема да одмараат за новогодишната ноќ, туку ќе настапат...

Тој голем успех одеднаш и падна во вода кога Тамара прифати да пее на Денот на независноста во американската амбасада во Скопје.

ЗАРОБЕНА ВО ЧЕТИРИ ЅИДА: Животот ми стана пекол – КОНЕЧНО ПРОЗБОРЕ Тамара за погрешно испеаната химна

Македонската пејачка Тамара Тодевска оваа година имаше успешна но и тешка година....