Пејчиновиќ-Буриќ е втора жена што ќе ја извршува оваа највисока функција на Советот на Европа.

Шефицата на хрватската дипломатија Марија Пејчиновиќ-Буриќ, избрана на чело на Советот на Европа!

Како што јави дописникот на МИА од Стразбург, Хрватската министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ вечерва...

Перо Милчин / 26 јуни, 2019 21:45

Како што најави заменик-командантот на единицата за противвоздушна одбрана Владимир Сергињко, ракетата ја погоди целта. Иако името на ракетата не е специфицирано, експертите веруваат дека тоа е ракета PRS-1M, која претходно била тестирана на полигонот.

Русија лансираше ракета за судниот ден: Нејзното име е тајна, а главната цел е одбрана на Москва од американските ракети

Руската телевизија го прикажа лансирањето на “новата руска ракета за пресретнувачи” на теренот на Саришаган во Казахстан. Како...

Валерија Петрова / 11 јуни, 2019 23:17

Луѓето со албанско или турско име имаат многу мали шанси да бидат поканети на терминот што се одредува како процедура за да може заинтересираните да го видат станот кој е за изнајмување

Косоварите најнепожелни за станари во швајцарските станови?

Истражувањето кое беше нарачано од Швајцарската канцеларија за вдомување (BWO) дојде до заклучок дека веројатноста за да бидеш...

Македонка Димкин / 9 јуни, 2019 13:29

Најголеми шанси за претседател на Европската комисија има Маргета Фестагер, член на Либералите од Данска

Избори за ЕУ Парламент: Макрон ќе одлучи кој ќе биде претседател на Европската Комисија

Изборите за Европскиот парламент завршија со значителен пад на бројката на парламентарци на Европската народна партија...

Данаил Михајловски / 27 мај, 2019 10:11

Со тоа Орбан стана првиот премиер на модерна Европа кој се осуди јавно да ја покаже светската елита која управува со нашата реалност. Орбан кажа едно интересно предупредување:ја повика јавноста на будење, за да не се случи некои избрани поединци да владеат со светот. Со тоа недвосмислено признал дека постојат врвни поединци кои не би го бирал човештвото, а имаат тенденција да владеат со планетата.

Пеколниот план на Сорос: Европа ќе ја покори со мигрантите – овој план е подготвен уште во време на Втората Светска војна

Пред неколку дена унгарскиот премиер Виктор Орбан го шокираше светот изјави како мултиглобалистот, еден од господарите...

Валерија Петрова / 16 мај, 2019 10:09

Гласајте за бројот 5, СНС - Словенска национална странка Велат не нема- ама еве сме! Со почит, Андреј Дочински

Велат не нема ама еве сме, Андреј Дочински, Словенец со македонско потекло во ЕУ парламент

Јас Андреј Дочински, сум Словенец со македонско потекло. Роден сум во Љубљана- Словенија и сум државјанин на Европска унија....

Македонка Димкин / 13 мај, 2019 15:08

Москва и Пекинг често формираат единствен фронт против американските предлози во Советот за безбедност на ОН (Обединетите нации), бидејќи двете земји "делат мултиполарен светски поредок".

Автоголот на Вашингтон му помогна на Путин: Со еден потег ги зближи Русија и Кина

Руската економија ужива во зголемување на кинеските инвестиции, бидејќи санкциите го донесоа Пекинг поблиску до Москва,...

Валерија Петрова / 10 мај, 2019 17:14

Учесниците веќе се пристигнати   за натпреварот, кој ќе се одржи од 14 до 18 мај. Се очекува манифестацијата да привлече илјадници туристи во Израел.

Светот во паника: Џихадистите се заканија со терористички напад врз Израел за време на Евровизија

Светот во паника откако палестинското движење Исламски џихад од Појасот Газа неодамна се закани дека ќе го спречи одржувањето...

Валерија Петрова / 9 мај, 2019 15:05

Останати вести од Европа

Со тоа Орбан стана првиот премиер на модерна Европа кој се осуди јавно да ја покаже светската елита која управува со нашата реалност. Орбан кажа едно интересно предупредување:ја повика јавноста на будење, за да не се случи некои избрани поединци да владеат со светот. Со тоа недвосмислено признал дека постојат врвни поединци кои не би го бирал човештвото, а имаат тенденција да владеат со планетата.

Пеколниот план на Сорос: Европа ќе ја покори со мигрантите – овој план е подготвен уште во време на Втората Светска војна

Пред неколку дена унгарскиот премиер Виктор Орбан го шокираше светот изјави како мултиглобалистот,...

Гласајте за бројот 5, СНС - Словенска национална странка Велат не нема- ама еве сме! Со почит, Андреј Дочински

Велат не нема ама еве сме, Андреј Дочински, Словенец со македонско потекло во ЕУ парламент

Јас Андреј Дочински, сум Словенец со македонско потекло. Роден сум во Љубљана- Словенија...

Москва и Пекинг често формираат единствен фронт против американските предлози во Советот за безбедност на ОН (Обединетите нации), бидејќи двете земји "делат мултиполарен светски поредок".

Автоголот на Вашингтон му помогна на Путин: Со еден потег ги зближи Русија и Кина

Руската економија ужива во зголемување на кинеските инвестиции, бидејќи санкциите...

Учесниците веќе се пристигнати   за натпреварот, кој ќе се одржи од 14 до 18 мај. Се очекува манифестацијата да привлече илјадници туристи во Израел.

Светот во паника: Џихадистите се заканија со терористички напад врз Израел за време на Евровизија

Светот во паника откако палестинското движење Исламски џихад од Појасот Газа неодамна...

Иванов е многу добар човек, кој го спроведува принципот на владеењето на правото како граѓанската брана против прекумерно моќната држава

Професорот Џејмс Петифер по Балканска историја со комплименти за Иванов!

Професорот Џејмс Петифер по Балканска историја на својот Твитер профил со комплименти...