Чекориме розово, чекориме со грижа за пациентите со рак на дојка. За нивна поддршка и третман. Race for the cure.

Филипче: Сите пациенти со рак на дојка имаат терапија, и во услови на Ковид-19 имаат пристап до здравствени услуги

Сите пациенти со рак на дојка имаат терапија и пациентите повеќе не се упатуваат во странство. И во услови на ковид-19 оваа...

Стојче Бушин / 27 септември, 2020 15:40

Сокот од рибизла е исклучително здрав, бидејќи е одличен извор на антиоксиданси за нашето тело. Сепак, препораката е рибизлите (како и други овошја) да користат свежо, затоа сезонско овошје, т.е. свеж сок добиен со цедење.

Го зајакнува имунитетот, го намалува крвниот притисок, спречува пневмонија и РАК: Овој домашен сок е чисто злато(РЕЦЕПТ)

Иако потекнува од Северна Азија и Европа, рибизлата е овошје кое е релативно популарно кај нас. Постојат три вида рибизли,...

Сара Фемина / 0:12

Благодарност до директорот Арсенков и целиот стручен колегиум за ангажманот за подобар третман на пациентите и подобри услови за работа на здравствените работници.

Целосно реновиран третиот кат во старата градска болница

Целосно е реновиран третиот кат во старата градска болница. Поставен е нов под, прозорци, кревети, душеци, инсталација...

Стојче Бушин / 25 септември, 2020 17:44

Само во текот на оваа година на телефонскиот број 193 досега се пријавени 49 огнови на отворено. Минатата 2019 година биле пријавени 162 огнови на отворено, во 2018 година - 251, а во 2017 година кога почна оваа кампања, за неполн месец биле пријавени 54 огнови на отворено.

ГРАД СКОПЈЕ: НА 193 ПРИЈАВЕТЕ ОГАН НА ОТВОРЕНО, ПРОДОЛЖУВА БОРБАТА ПРОТИВ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

На почетокот на есента и речиси еден месец пред почетокот на грејната сезона Градот Скопје ја продолжува кампањата за пријавување...

Стојче Бушин / 24 септември, 2020 20:03

Според нашите информации, се очекува во наредната недела да се финализираат последните договори!

Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравство

Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравствено осигурување, неофицијално дознава „Фокус. Според информациите...

Стојче Бушин / 19:51

Од 1.551 операции извршени без маски имало само 55 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 3,5 проценти. Помалку од 4 на секои 100 пациенти. Значи, ние гледаме пораст на инфекциите од 34 проценти во случај на носење маски.

ШОКАНТНИ ДОКАЗИ ОД 1991 ГОДИНА ИСПЛИВАА ВО ЈАВНОСТА: Заштитните маски воопшто не штитат од коронавирусот?

„Никогаш не е докажано дека носењето хируршки маски ги намалува постоперативните инфекции на раните“, пишува д-р. Горан...

Катерина Крстиќ / 17:48

Отворивме и Кабинет за дијабетично стапало опремен со термален скенер за стапало и дигитален биотензиометар – вибротест, изјави министерот Филипче!

Реновиран е Центарот за дијабетес при Клиниката за ендокринологија

Реновиран е Центарот за дијабетес при Клиниката за ендокринологија. Комплетно се реновирани 5 дијабетолошки амбуланти и...

Стојче Бушин / 23 септември, 2020 16:03

Фаучи, 79-годишен имунолог, рече дека сè уште очекува вакцината да биде достапна на почетокот на 2021 година.

Главниот американски стручњак за корона даде нова процена до кога би можела да трае заразата: Ова на многумина нема да им се допадне!

Сè додека ја мобилизирате дистрибуцијата на вакцини и го вакцинирате и заштитувате мнозинството од населението, тоа нема...

Перо Милчин / 12 септември, 2020 20:16

Останати вести од Здравје

Од 1.551 операции извршени без маски имало само 55 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 3,5 проценти. Помалку од 4 на секои 100 пациенти. Значи, ние гледаме пораст на инфекциите од 34 проценти во случај на носење маски.

ШОКАНТНИ ДОКАЗИ ОД 1991 ГОДИНА ИСПЛИВАА ВО ЈАВНОСТА: Заштитните маски воопшто не штитат од коронавирусот?

„Никогаш не е докажано дека носењето хируршки маски ги намалува постоперативните...

Отворивме и Кабинет за дијабетично стапало опремен со термален скенер за стапало и дигитален биотензиометар – вибротест, изјави министерот Филипче!

Реновиран е Центарот за дијабетес при Клиниката за ендокринологија

Реновиран е Центарот за дијабетес при Клиниката за ендокринологија. Комплетно се...

Фаучи, 79-годишен имунолог, рече дека сè уште очекува вакцината да биде достапна на почетокот на 2021 година.

Главниот американски стручњак за корона даде нова процена до кога би можела да трае заразата: Ова на многумина нема да им се допадне!

Сè додека ја мобилизирате дистрибуцијата на вакцини и го вакцинирате и заштитувате...

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (71г), од Тетово (73г), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64г).

Починаа уште 4 лица како последица од корона вирусот во Македонија: Регистрирани се 140 нови случаи!

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Приемот на пациентите се одвива според строго утврден протокол, по претходна консултација со инфектолог. Закажувањето на консултација со инфектологот се изведува преку Контакт центарот на болницата 02/ 30 99 500, а докторот е достапен и преку услугата за online консултации.

ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ НАЈСОВРЕМЕН И ДОКАЖАН ТРЕТМАН НА ПАЦИЕНТИ СО КОВИД-19

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ располага со комплетно кадровски и технолошки...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.384 тестирања, а регистрирани се 99 нови случаи на ковид-19

Дали во Македонија се умира само од Корона? Починати 8 нови лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.384 тестирања,...

Целта на вежбата беше да се провери нивото на обученост на персоналот за справување со последици од пожар и земјотрес, евакуација по настаната штета, како и подготвеноста за взаемното делување со останати надворешни субјекти од системот за заштита и спасување!

СИМУЛАЦИСКА ВЕЖБА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“: СПРАВУВАЊЕ СО ЗЕМЈОТРЕС И ПОЖАР ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА СО КОРОНАВИРУС

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се одржа симулациска вежба на тема “Згрижување...