Пријавени се 32.000 случаи со „чудна пневмонија“, а 451 лица починале од оваа непозната болест во истиот период. Ниту еден од нив не е позитивен на Ковид-19, целиот свет се плаши од ширење на болеста.

Објавил: Катерина Крстиќ | 10 јули, 2020 11:39

СИТЕ СЕ НЕГАТИВНИ НА КОВИД-19: Чудно воспалениние на белите дробови- за 6 дена починаа 450 пациенти, 32.000 заразени!

Фото/Текст извор: ©ало.рс

Опасна, смртоносна болест, која се третира како „чудна и непозната пневмонија“, која веќе има повисока стапка на смртност од вирусот корона, еруптираше во Казахстан, предупредуваат кинеските власти.

На веб-страницата на амбасадата се наведува дека во провинциите Атирау и Актобе, како и во градот Скимент, ненадејно зголемување на бројот на пациенти со оваа неидентификувана болест е регистрирано од средината на јуни.

Министерот за здравство на Казахстан рече дека во периодот од 29 јуни до 5 јули биле регистрирани повеќе од 32.000 случаи и дека загинале дури 451 лица.

Досега се забележани 264 смртни случаи од коронавирус во Казахстан, а 53.021 луѓе се разболеле.

Како што се наведува, оваа година се регистрирани 1.772 смртни случаи од последиците од пневмонија, од кои 628 само во јуни.

Ова предупредување многу потсетува на почетокот на јануари 2020 година, кога кинеските научници објавија дека регистрирале необичен вирус на вирусот корона, кој подоцна бил регистриран како САРС-КоВ-2 и кој однел над 557.000 животи во последните 6 месеци, пренесува РТ .

Кинеската амбасада ја опишува новата болест како „чудна пневмонија“, додека официјалните лица во Казахстан тврдат дека станува збор за епидемија на пневмонија.

Повеќе луѓе умираат отколку од короната

Во моментов е непознато зошто кинеската амбасада инсистира на тоа дека станува збор за „непозната пневмонија“, ниту пак има повеќе информации за инфекцијата.

„Стапката на смртност од оваа болест е многу поголема отколку од новиот вирус на корона“, предупредија кинеските власти на своите граѓани кои живеат во Казахстан.

Ковид-19 не е регистриран кај пациентите

Во Казахстан, според официјалните податоци, стапката на смртност од пневмонија е четирипати повисока во јуни 2020 година, во однос на истиот период лани.

Исто така, се забележува дека Covid-19 не е регистриран кај многу луѓе со пневмонија.

Земјата беше во карантин од 16 март, но започна со олеснување на мерките на 11 мај.

Во моментов, државата воведува нови рестриктивни мерки, како резултат на зголемувањето на бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус.

Само во четвртокот во оваа земја се регистрирани 1.962 нови случаи, што претставува најголем дневен пораст од почетокот на пандемијата „Ковид-19“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...