Објавил: Магазин | 27 април, 2018 20:34

Ливерпул ја „прегази“ Рома со 5:2

Фото/Текст извор: ©

Тимот на Ливерпул синоќа со убедливи 5:2 ја совлада Рома на „Енфилд“ во првиот полуфинален меч од Лигата на шампионите.

Мохамед Салах беше играч на натпреварот, откако во првото полувреме постигна два гола за Ливерпул, а во вториот дел асистираше при реализацијата на уште два погодока.

Во 36. минута Салах им донесе водство на домаќините од 1:0, а пред крајот на првиот дел повторно беше прецизен за предност од 2:0.

Во второто полувреме Садио Мане по асистенција на Салах во 56. минута го зголеми водството на убедливи 3:0 за Ливерпул, а пет минути подоцна Салах му ја додаде топката и на Роберто Фирмино за 4:0.

Во 69. минута Џејмс Милнер изведе корнер, а Фирмино погоди за 5:0.

Един Џеко во 81. минута намали на 5:1, а во 85. минута Милнер играше со рака по што беше досуден пенал кој Диего Пероти го реализираше за конечни 5:2.

Ливерпул со огромна предност ќе замине на реваншот во Рим, кој се игра идната среда на втори мај.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.