Заев се извинил за тоа што во нелегално сниманите разговори кои беа објавени во изборната кампања ги нарекува албанците пет пари, откри вечерва лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за ТВ21!

Ахмети: Заев се извини за тоа што ги нарече албанците дека не вредат 5 пари

„Заедно сме направиле многу работи и партнерството со СДСМ треба да продолжи“, рече во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21,...

Владо Марин / 25 август, 2020 22:15

Стоиљковиќ вели дека на овие избори е потврдено тоа што и претходно го говорел дека албанците владеат во земјава.

Стоиљковиќ: Се докажа дека Албанците се политички газди во Македонија!

Иван Стоиљковиќ, претседателот на Демократската партија на Србите, во интервју за еден српски медиум истакна дека по изборите...

Катерина Крстиќ / 9:48

Кристофер Бенет пак кој е портпарол на Специјалното обвинителство за воени злосторства во Косово, , изјави дека сè додека не се поднесе обвинението, не може да се каже зошто и во какво својство е повикан лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Ахмети на 2-ри септември ќе сведочи пред Хашкото обвинителство

Вчера Али Ахмети, лидерот на ДУИ, потврди дека бил повикан да сведочи пред обвинителите на Специјалното обвинителство во...

Катерина Крстиќ / 24 август, 2020 9:34

Како што пренесува ТВ21, од партискиот кабинет на Ахмети ја потврдиле информацијата дека нивниот претседател за десет дена ќе оди за Приштина да сведочи за неговата услога во ОВК.

ТВ21: Ахмети на 2 септември ќе сведочи во Специјалниот суд за воените злосторства во Косово

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на 2 септември ќе сведочи на Специјалниот суд за воендите злосторства во Косово, јавуваТВ21...

Владо Марин / 22 август, 2020 19:47

Се очекува Ахмети да отпатува за Хаг на крајот од овој месец, додека нешто конкретно во врска со неговата оставка ќе се случи во септември. Органите на партијата очигледно не се подготвени за оваа ситуација и не разговарале за да назначат наследник на функцијата претседател на партијата. 

„Газета експрес“: Али Ахмети ќе си даде оставка во септември?

По поканата да сведочи во Хаг, постојат сомневања дека Али Ахмети може да си даде оставка од позицијата претседател на ДУИ,...

Катерина Крстиќ / 19:41

Тој е професор на Меѓународниот универзитет во Струга и беше директор на Водовод и канализација од Струга, некогашна Проаква.

Јетон Шаќири ќе биде новиот министер за информатичко општество

Јетон Шаќири ќе биде министер за информатичко општество и администрација, предложен од Демократската унија за интеграција...

Владо Марин / 9:21

Министерство за финансии – Фатмир Бесими
Министерство за надворешни работи – Бујар Османи
Министерство за информатичко општество – (ќе биде дополнително одлучено)
Министерство за животна средина – Насер Нуредини

Ахмети ги потврди имињата на министрите: Груби прв вицепремиер, Османи шеф на дипломатијата, Бесими во финансии

ДУИ го објави списокот на предлог министри за новите министерства на кои ќе има нивни кадри. По партискиот состанок ДУИ го...

Владо Марин / 19 август, 2020 20:01