Таа рече дека во моментов има 741 лица позитивни за вирусот корона, дека 55 лица се на респиратор, дека 13 се починати и 54 лица се излечиле.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 март, 2020 20:51

БРНАБИЌ: После епидемијата во Србија ќе градиме СПОМЕНИК НА БЛАГОДАРНОСТ ДО КИНА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерката Ана Брнабиќ вечерва изјави дека Србија добила 480 нови респиратори и дека се очекува да пристигнат најмалку уште 12 авиони за испорака на медицинска и заштитна опрема.

Таа за телевизијата „Пинк“ изјави дека во деновите пред 6 март, кога е регистриран првиот случај на вирусот корона во земјата, таа успеала да обезбеди дека 20 транспортни авиони со медицинска и заштитна опрема платена или примена од државата како донација.

„Досега вкупно осум авиони слетаа во Белград со таа опрема. Очекувам најмалку уште 12 авиони бидејќи сега влегуваме во најтешките две недели“, рече премиерката.

Таа рече дека во моментов има 741 лица позитивни за вирусот корона, дека 55 лица се на респиратор, дека 13 се починати и 54 лица се излечиле.

„Задоволна сум од досегашната борба, тоа е вистинска војна против невидлив непријател и затоа „Оваа борба станува сè покомплексна и води на повеќе фронтови. Тоа е почит на медицинскиот персонал, лекарите, медицинските сестри и техничарите кои се на првите редови и кои се борат безмилосно 24 часа на ден“, рече премиерката.

Изјавувајќи дека првите 33 пациенти со лесни симптоми се пренесени од КБЦ Драгиша Мишовиќ во привремена болница на Белградскиот саем.

„Ослободени 33 кревети во КБЦ Драгиша Мишовиќ за сериозно болните, рече премиерката.

Таа најави дека крајот на епидемијата на коронарна вирус ќе испрати иницијатива до српскиот парламент да изгради споменик на благодарност до Кина за искажаното пријателство и солидарност.

Таа уште еднаш ги повика граѓаните да ја преземат препораката да останат дома сериозно, велејќи дека вчера е „малку депресивна“ кога видела колку луѓе шетаат по парковите и градските улици.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во...

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати...