Британскиот информативна мрежа не ги прифати грчките аргументи за положбата на Македонците во Грција

BBC “им брцна во око на Грција”, не ги прифаќа грчките аргументи за македонското малцинство во Грција

Протестното писмо на Би-Би-Си за неодамнешниот извештај за “Македонското малцинство” што беше испратено од грчката...

Узунов Бобан / 26 февруари, 2019 9:22

Нашиот отпор во дијаспората нека биде зачетокот на нови протести и непризнавање на вештачка северна држава.

Голем протест на Македонците од Европа пред Европскиот Парламент во Брисел!

Протест на Македонците од Европа пред Европскиот Парламент во Брисел! Ви го пренесуваме во целост соопштението на координативното...

Перо Милчин / 31 јануари, 2019 23:24

Од силината на ударот, претепаниот маж паднал на асфалтот, пишуваат медиумите во Подгорица.

Двајца Македонци крвнички се испотепале во Будва

Вчера во населбата Вејли Виногради во Будва, со метална шипка се испотепале двајца Македонски државјани. Двајца Македонски...

Рејхан Бајрами / 11:18

Ципрас синоќа им се обрати на членовите на Комунистичката партија со цел да ги потсети дека преземањето на обврските од Преспанскиот договор не се ништо ново за грчката историја вели за Канал 5 историчарот Михајло Миновски.

Македонка сум и верувам во грчката Комунистичка партија

Причината зошто Алексис Ципрас ја спомена Мирка Гинова во неговиот 70-минутен говор во грлкиот парламент е всушност ставовите...

Узунов Бобан / 25 јануари, 2019 15:30

Изјава на пратеничка од Нова Демократија Софија Захарас

Грчка пратеничка: Соседите ќе се нарекуваат Македонци

Софија Захарак, пратеничка на Нова Демократија, утрово на Евроњуз објасни зошто таа утре ќе гласа против Преспанскиот договор,...

Узунов Бобан / 23 јануари, 2019 10:53

За професорот Фрчкоски е сосема погрешно и толкувањето на БЕСА, како што им се погрешни и амандманите.

Фрчковски: “Барањата на БЕСА се скандал и безобразлук”

Негирањето на терминот „македонски“, според професорот Фрчковски не е ни малку наивна работа. Професорот Фрчкоски изјави...

Перо Милчин / 10 јануари, 2019 20:19

Попустите во Солун стартуваaт на 14 јануари и ќе траат до 28 февруари годинава а Македонците викендите ги користат за шопинг во Грција.

Македонците “НАВАЛИЈА” на шопинг во Солун

Традицијата за шопиг во Солун во јануари и февруари продолжува и годинава. Попустите стартуваат на 14 јануари и ќе траат до...

admin@magazin / 4 јануари, 2019 10:39