Во пракса, појаснуваат, носителите на овие сертификати ќе можат да ги користат под истите услови како и носителите на ЕУ Дигиталниот сертификат за вакцинација.

ЕУ ги одобри нашите дигитални сертификати за КОВИД-19

Европската комисија денеска го усвои националниот Дигитален сертификат на Република Македонија и истиот го смета за еквивалентен...

Владо Марин / 19 август, 2021 18:06

По завршувањето на првите 45 дена, од прележувањето, и за овие граѓани ќе важи дека за влез во објекти треба да приложат серитификат за вакцинација, односно потврда за примена барем прва доза вакцина.

ФИЛИПЧЕ: ГРАЃАНИТЕ ПРВИТЕ 45 ДЕНА ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД, СО ПОТВРДА ЌЕ МОЖЕ ДА ВЛЕГУВААТ ВО ОБЈЕКТИ ОПФАТЕНИ СО МЕРКИТЕ

Почнувајќи од понеделник граѓаните освен сертификат за вакцинација, или потврда за примена една доза вакцина, во угостителски...

Владо Марин / 14 август, 2021 14:18

Пријавени се три починати лица : две лица од Гостивар (68г и 86г) и едно лице од Скопје (82г), починати во болнички услови.

164 нови случаи на Ковид-19, починати се три лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени...

Владо Марин / 4 август, 2021 15:29

Досега во земјата се направени вкупно 976.710 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 156.380, бројката на оздравени пациенти е 150.362, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 525

Починати нема, 81 новозаразен со Ковид19

Починати нема, 81 новозаразен со Ковид19 Во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нов случај на Ковид19,...

Владо Марин / 31 јули, 2021 15:57

Новите случаи се забележани во: Скопје – 16, Тетово – 15, Куманово – 8, Гостивар – 7, Битола – 6, Кичево – 5, Дебар – 4, Струмица – 3, Прилеп, Штип и Свети Николе – по 2, Охрид, Гевгелија , Радовиш и Берово – по 1.

74 нови случаи на Ковид-19, двајца починати и 17 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 74 нови случаи на Ковид-19, при направени...

Владо Марин / 30 јули, 2021 13:59

• Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Тетово и Струмица - по 1

РЕГИСТРИРАНИ СЕ 24 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19, НЕМА ПОЧИНАТИ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Регистрирани  се 24 нови случаи...

Владо Марин / 25 јули, 2021 16:51

Досега во земјата се направени вкупно 932.513 тестирања на Ковид-19.

9 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 155.931

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени...

Владо Марин / 19 јули, 2021 13:52

Институтот за јавно здравје регистрира 21 нов случај со Ковид-19 во последните 24 часа од направени 3358 тестирања.

Вкупно 21 новозаразен со ковид -19

Повеќе од половина од новозаразените со Ковид-19 се од Скопје! Институтот за јавно здравје регистрира 21 нов случај со Ковид-19...

Владо Марин / 18 јули, 2021 17:26