41 пратеник гласаа за новата влада, 28 беа против, а еден беше воздржан. Откако положи заклетва, премиерот им се заблагодари на сите што гласаа и рече дека се надева дека нивната заедничка работа ќе биде во прилог на Црна Гора.

ПРОСЛАВА НА УЛИЦИТЕ ВО ЦРНА ГОРА: Луѓето ја слават новата Влада со знамиња и огномет, се пеат песни за Косово (ВИДЕО)

На седницата на црногорскиот парламент беше изгласана новата, 42-та влада, предводена од премиерот Здравко Кривокапиќ, по...

Сара Фемина / 4 декември, 2020 21:29

Според РТЦГ, Крговиќ оценил дека состојбата на пазарот на трудот е неизвесна и дека статистичките податоци не се охрабрувачки.

Невработеноста во Црна Гора се зголеми за 31,6 проценти: За време на пандемијата на вирусот, околу 11 000 луѓе останаа без работа

Во Црна Гора, од март до ноември, има зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече помошникот директор...

Мирко Бачиќ / 12:19

Подгорица и Белград во дипломатска војна

Црна Гора нема да ја повлече одлуката за протерување на амбасадорот на Србија!

Министерството за надворешни работи на Црна Гора соопшти дека нема да ја повлече одлуката за протерување на амбасадорот...

Македонка Димкин / 30 ноември, 2020 14:43

Претседателот рече дека конвенциите се важни, но исто така животот е поважен, како и нашите односи со Црна Гора и дека треба уште еднаш да им пружиме рака на пријателство. 

БРНАБИЌ: На предлог на претседателот, ја повлекуваме одлуката за протерување на амбасадорот на Црна Гора

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва се сретна со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи...

Мирко Бачиќ / 29 ноември, 2020 19:01

Според ЦДМ, знамињата на Албанија се вееја во Улцињ, Гусиње, како и на зградата на општина Тузи.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Во Црна Гора ги КАЗНУВААТ оние што не сакаат да го обесат знамето на Албанија!

Според ЦДМ, знамињата на Албанија се вееја во Улцињ, Гусиње како и на зградата на општина Тузи. Одбележувањето на Денот на...

Рејхан Бајрами / 28 ноември, 2020 19:24

Новата црногорска влада, како што предложи, ќе има 12 оддели. Тој го предложи водачот на ГП УРА, Дритан Абазовиќ, за заменик-премиер.

ОВИЕ СЕ КАНДИДАТИ ЗА МИНИСТРИ ВО ЦРНА ГОРА: Кривокапиќ за составот на новата Влада-Абазовиќ, потпретседател, еве кој ќе го води МУП

Мандатарот Здравко Кривокапиќ ги претстави кандидатите за министри на 42-та Влада на Црна Гора. Новата црногорска влада, како...

Сара Фемина / 18:51

Црквата на Воскресението Христово на православните во Црна Гора е Божја куќа каде илјадници луѓе се молат секој ден.

ЕКСКЛУЗИВНО: На ова место ќе почива митрополитот Амфилохије

На ова место ќе почива митрополитот Амфилохије, објави српски Курир! Телото на Црногорскиот митрополит Амфилохије и Литоралот...

Перо Милчин / 31 октомври, 2020 17:56

Во моментот кога ковчегот пристигна на платото, владееше тишина меѓу луѓето и многумина на плоштадот плачеа во тој момент.

ПЛАЧЕ ЦРНА ГОРА: Пристигна ковчегот со посмртните останки на митрополитот Амфилохије во Соборниот храм

Илјадници и илјадници луѓе од Подгорица и цела Црна Гора, многу од нив во знак на почит, дојдоа во центарот и ја дочекаа поворката...

Мирко Бачиќ / 15:40