Во соопштението на компанијата се наведува дека станува неопходно екипажот да биде вакциниран, бидејќи владите се повеќе бараат доказ за вакцинација во рамики на условите за влез во земјите.

„Виз Ер“ воведува задолжителна ковид вакцинација за екипажот

Авиокомпанијата „Виз Ер“ објави дека од 1 декември 2021 година ќе воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19 за екипажот...

Владо Марин / 2 септември, 2021 6:44

Според нашите сознанија компанијата Фајзер е најдалеку отидена во овој дел, изјави Филипче во вчерашното гостување во дневникот на Сител.

Засега препорака за трета доза само од една компанија, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека засега само американската агенција има дадено препорака за трета доза...

Владо Марин / 30 август, 2021 6:07

Вакцинацијата, како што велат од МЗ, се одвива непречено на сите пуктови низ државата, а во тек е и теренската вакцинација. Досега вкупно се аплицирани 1.234.123 дози вакцини, а ревакцинирани се 521.784 граѓани.

Вакцинирани вкупно 712.338 граѓани, 51 процент над 40 години имаат примено една доза

Министерството за здравство вечерва соопшти дека заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 712.338 граѓани. Прва доза вакцина...

Владо Марин / 28 август, 2021 21:43

Од Министерството посочуваат дека последните податоци од Израелската ЕКМО Асоцијација покажуваат дека сите хоспитализирани, критично болни пациенти кои се приклучени на апарат за животна поддршка во земјата се помлади од 60 години и без примена вакцина.

Младите се на удар на четвртиот бран поради ниската стапка на вакцинација

Од Министерството за здравство (МЗ) наведуваат дека се намалува старосната граница на заразени од коронавирус кои развиваат...

Владо Марин / 26 август, 2021 7:56

Прва доза вакцина вчера примиле 10.688 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 14.554 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.193.218 дози вакцини, а ревакцинирани се 507.443 граѓани.

Вчера се аплицирани 14.554 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови...

Владо Марин / 25 август, 2021 9:35

– медицинска потврда со негативен резултат од RT PCR SARS-CoV-2 тест, направен 72 часа пред влез на територијата на Република Македонија.

Од 1-ви септември за влез во Македонија ќе бидат потребни потврди за вакцинација, прележан ковид или негативен ПЦР тест

Од 1 септември 2021 година домашни и странски државјани ќе можат да влезат на територијата на Република Македонија доколку...

Владо Марин / 18 август, 2021 6:06

Според податоците на сајтот на Здравствениот центар во Врање, до 2 јули годинава вкупниот број на дадени прва и втора доза на сите достапни вакцини изнесува 68.548.

Во Врање досега се вакцинирани 10.390 македонски граѓани

Во Република Србија во Врање досега со првата доза вакцинирани се 10.390 македонски граѓани, додека со втората доза вакцинирани...

Владо Марин / 4 јули, 2021 16:21

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 310.384 граѓани.

МЗ: Вчера се аплицирани 13.628 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега...

Владо Марин / 29 јуни, 2021 11:26