Во болницата во Славонски Брод се примени на лекување 44 повредени патници, од кои 15 потешко.

Понеделник ден на жалост во Косово, Османи ја прекина посетата на Јапонија

Косовската претседателка Вјоса Османи го прогласи понеделник, 26 јули, за ден на жалост во државата, во знак на почит за граѓаните...

Владо Марин / 25 јули, 2021 18:35

Поранешниот командант на ОВК во областа Кошаре, Хисен Бериша, вчера изјави дека по Словенија и Австрија, Хрватска нуди кауција за обвинетите во Хаг.

Хрватска нуди кауција за Тачи и другите обвинети во Хаг!?

Хрватската државна службеничка Ермина Љекај Прљаскај изјави дека Хрватска го поддржува Косово и дека е расположена да обезбеди...

Рејхан Бајрами / 4 мај, 2021 6:39

Со 71 глас „За“ и 11 воздржани, Вјоса Османи беше избрана за нова претседателка во Косово со 5-годишен мандат.

Вјоса Османи е избрана за претседател на Косово

Собранието на Косово вчера вечер избра претседател на државата. Со 71 глас „За“ и 11 воздржани, Вјоса Османи беше избрана за...

Рејхан Бајрами / 5 април, 2021 11:56

Курти порача дека веднаш штом ќе ја преземе функцијата ќе ги разгледа документите и ќе утврди каде екс-премиерот Авдулах Хоти го оставал процесот на дијалог.

Избрана косовската влада на чело со премиерот Албин Курти

Албин Курти, лидерот на движењето Самоопределување, беше избран вчера за премиер во Косово, со 67 гласа „за“ и 30 гласа „против“....

Рејхан Бајрами / 23 март, 2021 8:13

Срамно!

ОЛБРАЈТ САКА ДА ГО РАСПАРЧИ БАЛКАНОТ: Со познат албански лобист, ја моли администрацијата на Бајден да изврши притисок врз Србија да го признае Косово!

Поранешниот државен секретар на САД, Медлин Олбрајт, заедно со лобистот Елиот Енгел и американскиот професор Даниел Сервер,...

Мирко Бачиќ / 8 декември, 2020 21:31

Жариште на епидемијата е главниот град Приштина, каде што коронавирусот досега е откриен кај повеќе од 13.200 лица

Коси ковидот и во Косово, 13 мртви за еден ден!

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 939 од појавата на болеста, откако минатото...

Македонка Димкин / 24 ноември, 2020 17:02

Исто така, се наведува дека Хрватска силно ги поддржува напорите на НАТО за одржување на безбедноста во Косово, како и во поширокиот регион, пренесува Косово на Интернет.

ХРВАТСКА ИСПРАЌА ХЕЛИКОПТЕРИ И АРМИЈА НА КОСОВО: Тие тврдат дека Косово и Метохија е стратешко прашање за нив!

Владата на Хрватска на седницата на 19 ноември го усвои Предлогот на Одлука за учество на хрватските вооружени сили во операцијата...

Рејхан Бајрами / 23 ноември, 2020 23:47

Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за низа злосторства, од заплашување на сведоци до убиства и сурово постапување со луѓе.

ЗАБРАНЕТИ ПОСЕТИ ВО ХАГ: Тачи може да разговара со членовите на семејството само преку видео врска!

Поранешните политички и воени лидери на ОВК во притвор на Специјалниот суд во Хаг можат да разговараат само со членови на...

Мирко Бачиќ / 23:29