Салата беше полна и нормално дека имаше позитивни реакции. Прво неколку секунди сите молчеа, а потоа се слушна ракоплескање, воодушевување, а имаше и по некоја солза.

Интервју со проф.д-р Сашко Јовев, кој ја водеше првата трансплантација на срце во земјава: Имаше солзи, почекавме неколку минути и ракоплескавме!

Кога сѐ беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме за да го помогнеме овој процес...

Владо Марин / 23 мај, 2020 13:43

Од семејството на Динева за нашиот портал порачаа дека и други треба да го следат нивниот пример!

Емилија Динева загина во трагична несреќа, нејзиното срце и бубрези спасија три животи!

Во Република Македонија минатата ноќ беше направена историска трансплантација на срце, која заврши успешно, а покрај хероите...

Владо Марин / 13:17

Специјализантот по кардиоваскуларна хирургија, Кристијан Бундовски не ја криеше среќата од успешно завршената трансплантација на срце во Република Македонија.

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ: Вака работеа нашите стручњаци(ФОТО)

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце...

Владо Марин / 10:24

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава!

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО: Трансплантација на срце заврши успешно – ЧЕСТИТО ДО МАКЕДОНСКИТЕ ДОКТОРИ!

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце...

Владо Марин / 9:11

Експлантацијата е во тек. Им држиме среќа на сите, напиша премалку на Фејсбук статус министерот за Здравство Венко Филипче.

ТИМОТ ПОДГОТВЕН- ВИ ЧУВАМЕ СРЕЌА ДОКТОРИ: Започна првата трансплантација на срце во Македонија!

Во моментов започнува првата трансплантација на срце во Република Македонија. Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко...

Перо Милчин / 22 мај, 2020 23:39

Се спремаат тимовите и доколку дозволи клиничката состојба во текот на вечерта ќе се изврши најпрво експлантација на срцето од донорот, а потоа и трансплатација.

Во моментов се прави подготовка за прва трансплатација на срце во нашата земја!

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Имаме, за жал, почината пациентка...

Владо Марин / 20:18

Срцева аритмија е пореметување на срцевиот ритам. Срцето чука неправилно, пребрзо или пребавно.

Аритмијата го ослабнува срцето: Ова се симптомите

Здравото срце чука со рамномерен ритам – 60 до 100 пати во минута. Но, се случува понекогаш срцето да не чука со своето вообичаено...

Сара Фемина / 27 декември, 2019 23:43

Претседателот Александар Вучиќ се чувствува подобро.

ПОЗНАТА ЗДРАВСТВЕНАТА СОСТОЈБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ!

Српскиот претседател, Александар Вучиќ доцна синоќа бил примен во болница поради кардиоваскуларни проблеми. Српскиот претседател...

Рејхан Бајрами / 16 ноември, 2019 10:45