Првиот гаф на македонскиот претседател Пендаровски

Објавил: Узунов Бобан | 1 јуни, 2019 17:43

Вулин со дипломатски шамар за Пендаровски: Како што молчиш за Голема Албанија така молчи и за Србија !

Фото/Текст извор: ©магазин

Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин жестоко одговори на изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека грозна е идејата за размена на територии помеѓу Косово и Србија. Вулин му порача Пендаровски дека Србија ќе го реши своето внатрешно прашање со Косово.


Оваа изјава на Пендаровски е првиот негов гаф и дипломатски скандал од најмалку две причини. Прво како професор по меѓународно право и претседател на држава треба да знае дека не треба да завзема страна во однос на билатерални прашања на две држави, и второ на секој граѓанин на Балканот јасни им се официјалните позиции на Белград за решавање на косовоското прашање-размена на територии со Косово во замена за признавање на косовската државани и тоа е формула која се разговарала и во Брисел на највисоко ниво, а беше потврдена и со изјава на Хан.


 

Пендаровски малку се прашува за судбината на С. Македонија но сака да се прашува за Србија. Како Србија ќе го реши своето внатрешно прашање со Косово не е тема за претседателот на С. Македонија. Ако идејата за разграничувањето е грозна и недостојна за 21 век тогаш би можел да го повлече признавањето на Косово од 21 век или да ја осуди НАТО агресијата на СРЈ од самиот крај на 20 век, која доведе до етничко чистење на Србите од Косово и Метохија. 

Не пропуштил веројатно Пендаровски да види дека на картата на Голема Албанија е половина С. Македонија. Ако не ја видел таа мапа, нека му ја покаже претседателот на Собрание Џафери, тој со задоволство и пред камерите ја покажува. 

Пендаровски претходно изјави дека идејата за разграничување на Србија со Косово може да биде идеја за експерти, новинари, али не и за одговорни политичари, бидејќи е неодговорно да се зборува за една идеја која во суштина грозна, односно да се зборува за размена на население и територија. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Заев како претседател на СДСМ и градоначалник на Струмица, според наведеното во документацијата, бил замешан во купопродажба на гласови во која исто така учествувал и брат му Вице Заев.

Нова Бомба од Ларис Гајзер: Во 2014 г, Заев бил дел од мрежа за изборни нерегуларности.

“Купопродажба на гласови во Македонија” Досие за Заев, омилениот премиер на ЕУ,...

Од Агенцијата за храна и ветеринарство за Фактор велат дека редовно земаат мостри за лабораториско испитување при увоз или при сомнеж, но дека вршат и инспекциски контроли на готови производи.

Не е само отпадот проблем, Македонија увезува и отпад од месо?

Само Лани Македонија увезла  речиси 9.000 тони или точно 8,9 милиони килограми машински...

Парите што останале во постојниот план, наменети за уривање дивоградби, се премалку за да се отстрани базата, која ниту Усеини нема во план да ја дислоцира, дознава „А1он“. Охрид не може да распише ниту тендер за избор на нова фирма бидејќи во буџетот има останато уште пари за уривање.

Охрид нема пари за да ја урне дивоизградената база на Усеини

Дивоизградената бетонската база во сопственост на бизнисменот и советник од Општина...

Тој, според пријавеното, се договорил и во Гостивар и платил една од договорените рати. Подоцна, скопјанката не се појавила на договорената средба во Скопје и не му се јавувала повеќе, по што сфатил дека е измамен.

„Дај ми пари и ќе ја вработам девојка ти“ – Гостиварец падна во рацете на измамнци!

Преку социјалните мрежи лесно можете да дојдете до измамници, таков пример се случил...