Апсолутно сум убеден дека ова е уште една психоза од која ќе се профитира и ќе страда.

Објавил: Перо Милчин | 19 март, 2020 14:37

ЛУКАШЕНКО: Овој КОРОНА ВИРУС Е ПСИХОЗА, на крајот некој ќе профитира, а некој ќе пати

Фото/Текст извор: ©Foto: AP/Alexander Zemlianichenko магазин.мк

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска ја осуди „психозата“ поврзана со пандемијата на заболувања КОВИД-19, наведувајќи дека светот може да страда многу повеќе од „паника“ отколку од коронавируси.

„Не можам да го карактеризирам овој коронавирус освен како психоза“, рече Лукашенко на состанокот со службените лица за здравство и безбедност во земјата.

„Апсолутно сум убеден дека ова е уште една психоза од која ќе се профитира и ќе страда. Паниката може да направи многу повеќе штета на нас отколку самиот вирус“, рече тој.

Лукашенко, кој е на власт повеќе од 25 години, во понеделникот го повика населението да не паничи, туку да работи на теренот и да вози трактори, бидејќи „тракторот лечи сè“.

Тој денес објави дека решил да воведе карантин за училиштата, а во земјата досега се заразени 37 лица.

„Онаму каде што започнавме да охрабруваме, да собираме луѓе и да се карантилизираме никој не беше лошо. Сите покажаа добро здравје“, рече белорускиот претседател, предупредувајќи дека карантинот не дава резултати.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.