Водени од вербата во правда, еднаквост и човечност, партизаните успеаја да го обединат и поведат народот во антифашистичка, народноослободителна борба.

Пендаровски со честитка : Со единство да градиме држава во која младите ќе ја гледаат својата иднина

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во видео – обраќањето по повод 11 Октомври – Денот на народното...

Катерина Крстиќ / 11 октомври, 2019 10:56

За неа има многу интересни приказни. Како и онаа за презимето, оти решила да си го задржи само своето.

„Уште на вториот состанок Стево сакаше да ме земе за жена“- сопругата на Пендаровски се отвори пред јавноста

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски и прва дама на Македонија, во интервју за магазинот „Репортер“ зборуваше...

Катерина Крстиќ / 30 септември, 2019 23:13

Министерот за надворешни работи Никола Димитров пред јавноста сподели порака што му била упатена од европските земји:

Пендаровски со порака: Случајот Рекет не е пречка за влез во ЕУ, но може да стане

Претседателот на државата Стево Пендаровски и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров речиси со идентични ставови...

Катерина Крстиќ / 26 август, 2019 17:17

Претседателот Пендаровски призна дека е разочаран од специјалната обвинителка Катица Јанева на која безусловно и даваше поддршка.

Пендаровски: Разочаран сум од Катица Јанева, барам политичка одговорност

На денешната прес конференција поврзана со скандалот „Рекет“ откако побара да се именуваат со име и презиме сите вмешани...

Катерина Крстиќ / 12 август, 2019 13:14

Претседателот на прашањето дали се сретнал со првоосомничениот во случајот Рекет, Боки 13, одговори потврдно дека се сретнал со него но само двапати. Пендаровски образложи дека првиот пат се сретнале во кампот на слободата во 2015 година, а вториот пат се сретнал во 1 ТВ телевизијата каде менаџер е Боки 13, а таму гостувал кај Ацо Кабранов и притоа остварил кратка 10 минутна средба и со Боки 13.

Пендаровски: Со Боки 13 сум се сретнал два пати

На денешната прес конференција, претседателот на Република Македонија, Стево Пендaровски на денешната каде главна тема...

Катерина Крстиќ / 13:05

Борисов веќе беше таму со српската премиерка Ана Брнабиќ, кога Стево Пендаровски влезе во салата и видно возбуден се поздрави со нив.

ВИДЕО: Пендаровски му се обрати на Борисов: Љубави, те поздрави Зоки

Стево Пендаровски, претседателот на Македонија, на самитот кој се одржуваше во Сарaево отвари неформална средба со премиерот...

Катерина Крстиќ / 11 јули, 2019 11:14

Пендаровски за МИА, посочи дека во прашање е легитимитетот и кредибилитетот на ЕУ, бидејќи и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск вчера изјави дека Македонија своето го направи, а останатото е на ЕУ.

Пендаровски: Датум за преговори ќе има,ние сме најстабилната држава на Балканот

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во интервју за МИА, истакна дека најважно е граѓаните на нашата држава да...

Катерина Крстиќ / 14 јуни, 2019 17:02

Трамп во писмото посочил дека САД ја поддржува Македонија, и дека „денес, двете нации се поблиски од кога било претходно“.

Трамп и Путин испратија писмо до Пендаровски- порака каква што не очекувавме

Американскиот претседател Доналд Трамп испрати писмо до македонскиот претседател Стево Пендаровски,  во кое стои честитка...

Катерина Крстиќ / 15:06