Ако една паралелка има поголем број ученици, тогаш ќе биде поделена во две групи, а наставата ќе ја држи истата наставничка. Ова е еден од начините на кој ќе се реализира учебната година од септември, изјавила заменик-министерката за образование, Елизабета Наумовска.

Часовите ќе траат 20 минути, учениците од септември со маски се враќаат во клупите

Учениците ќе се вратат во училишните клупи. Со маски и вршејќи редовна дезинфекција на рацете и со часови кои ќе траат по...

Катерина Крстиќ / 29 јули, 2020 17:24

Ова е проблем и за образовните работници. Наставникот од училиштето „Петар Здравковски Пенко“ Фадиљ Сулејмани вели голем број на учебниците се стари, искинати и уништени.

НЕМА НОВИ УЧЕБНИЦИ и по два месеци од учебната година, а тие што ги има се ИСКИНАТИ

Снимките во продолжение пристигнаа до ТВ21, од страна на револтирани родители кои сакаат да покажат со какви учебници учат...

Катерина Крстиќ / 4 ноември, 2019 10:50

Но она што ја изреволтира јавноста денеска беше една фотографија која осамна на социјалните мрежи.

ФОТО: Спремни двојазични свидетелства на кои стои Северна?

Денеска и официјално учениците ја завршија учебната година. На среќата и нема крај, три месеци распуст па од 1ви септември...

Катерина Крстиќ / 10 јуни, 2019 23:55

ДЗС објави  податоци за бројот на ученици што завршиле основно и средно училиште

Намален на бројот на ученици и студенти во 2017/2018 во однос на претходната учебна година

Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2017/2018 година, бројот на учениците во редовните...

Катерина Крстиќ / 21 март, 2019 10:33

Заврши првото полугодие за учениците од основните и средни училишта во Македонија.

Почна зимскиот распуст за учениците

Заврши првото полугодие за учениците од основните и средни училишта во Штип, со што почнува и зимскиот распуст. Училиштата...

Сара Фемина / 1 јануари, 2019 11:01

Се преземаат соодветните мерки и активности за целосно расчистување на случајот

Родителите на децата кои фрлија соученичка од прозорец, повикани во полициска станица

Денеска, на 02.10.2018 година, во 07:50 часот во Полициската станица Аеродром, Е.Ц.(50) пријавил дека на 28.09.2018 година во периодот од...

Данаил Михајловски / 2 октомври, 2018 19:00

Професорката признала дека имала секс со тројца ученици, двајца од 18 и еден од 17 години

Поради секс со тројца ученици професорка заврши во затвор (ВИДЕО)

Поранешна професорка по физичко образование од Охајо добила 30 дена затворска казна поради секс со тројца свои ученици. 36-годишната...

admin@magazin / 25 јуни, 2018 16:15