Адвокатот Тортевски за случајот со пратеникот Богоевски побара оставка

Објавил: Узунов Бобан | 15 мај, 2019 20:11

Адвокатот Тортевски за Богоевски: Дали за кока или марихуана се лежи исто-една година затвор !

Фото/Текст извор: ©магазин

Познатиот скопски адвокат, своевремено и соборец на Богоевски од Шарената револуција, кој важи за еден од најдобрите кривичари во Македонија, Александар Тортевски преку својот твитер му порача на пратеникот Павле Богоевски дека за овој скандал мора да си даде оставка, а надлежното обвинителство да отвори случај. 

Како еден од најдобрите адвокати чија специјалност е кривичното право, Тортевски напиша дека без разлика дали се работи за 0,5 грама кокаин или 4, 9 грама кокаин законски предвидената казна затвор е една година.  

0,5 или 4,9 гр.марихуана или кокаин, е исто. Најмалку една година затвор. Законите мора да се почитуваат додека важат. Во спротивно некој ќе ве убие и ќе каже дека ве еутаназирал бидејќи многу сте биле болни и нејќел да се мачите. Така што Пајо, ОСТАВКА ВЕДНАШ А ДРУГОТО ВО ОЈО.- со овој твит го повика пратеникот Богоевски да си поднесе оставка.

Исто така во друг твит, адвокатот Тортевски порача дека има метод да се утврди дали пратеникот  Богоевски конзумирал кокаин преку метафоричен твит за случај во Словенија. 

Се сеќавате на една ептен јака женска што  беше министерка за внатрешни работи во Словенија? Е премиерот таму наложи испитување на примерок од косата на сите министри и се утврди дека е позитивна на кокаин. Си даде веднаш оставка. Сакам да кажам си има методи.-напиша на твитер Тортевски.

Со ова адвокатот Тортевски индиректно му сугерираше на претседателот на Собранието Талат Џафери да наложи испитување врз пратеникот Богоевски дали консумирал кокаин. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

По потпишувањето на Договорот Харадинај изјави дека неговата и партијата на Ахмети денеска „успеаја да ги обединат најдобрите експертизи за една развојна програма за земјата“.

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај...

Митановски истакнува дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева.

Поранешен пратеник објави шокантни информации: Синот на Катица Јанева директно инволвиран во “Рекет”

Веле Митаноски кој е поранешен пратеник во македонското Собрание, објави шокантни...

Изминатиов викенд Љубомир Спасиќ зема учество во последниот натпревар сезонава кој се одржуваше во Чешке Буџејовице, каде што се сумираа резултатите од сите овогодишни трки. Претходно тој се натпреваруваше во натпреварите за Европски куп и во Македонија, Словенија, Германија, Шпанија и Италија, по кои заврши прв во генералниот пласман во конкуренција на повеќе од 200 кајакари од 17 европски држави.

Љубомир Спасиќ е првиот Македонец кој освои Европски куп во кајак! (ВИДЕО)

Љубомир Спасиќ  од Велес е првиот Македонец што го освоил Европскиот куп во дисциплината...