Таа напиша дека Македонците го изгубиле правото на самоопределување како свој народ, а на сцена допрва треба да стапат како граѓани или да исчезнат.

Објавил: Перо Милчин | 8 март, 2019 19:12

Ванковска: „Македонците се изедначија со Албанците- го изгубивме правото како народ„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Универзитетската професорка и колумниста проф. д-р Билјана Ванковска на социјалните мрежи напиша статус во која наведе дека Македонците се изедначија со Албанците на сите полиња.

Таа напиша дека Македонците го изгубиле правото на самоопределување како свој народ, а на сцена допрва треба да стапат како граѓани или да исчезнат.

Ванкоска наведе дека Македонија се изедначи со Албанците, Ромите и други националности кои го зацврстија идентитетот на Македонија.

Билјана Ванковска е универзитетски професор и колумнист, активна во повеќе меѓународни научни здруженија. Во јавноста е позната како чест гостин на домашни и странски медиуми и коментатор на актуелните политички и меѓународни случувања.

Ванковска има објавено преку стотина книги, поглавја и научни статии, најголем број од нив во странство и на англиски јазик. Таа е член е на уредувачки одбори на повеќе реномирани меѓународни научни списанија (International problems, Journal of International Relations and Development, European Perspectives, Human Security, Res Militaris), а ведно таа била и прв уредник на научното списание „Безбедносни дијалози“, кое го издава Институтот за безбедност, одбрана и мир при Филозофскиот факултет во Скопје.

Статус на Билјана Ванковска:

Со ваквите изјави, и на Пендаровски и на Димитров и на сите останати, она што досега беше изградено (колку и да беше далеку од успешно или комплетно) на планот на македонскиот демос, сега се урна и се сведе на етнос!

Македонците „конечно“ се изедначија со Албанците, Ромите, Турците, Србите, итн. Според „генијалциве“ кои го „зацврстија“ идентитетот, продавката македонско/македонски има исклучиво ЕТНИЧКИ предзнак, па како таква ќе се употребува ограничено – само кога се работи за македонската етничка заедница (сори, ама таков е статусот фактички).

Сега можете да си ја репризирате дебатата на Колозова (на Алфа гостувавме заедно минатото лето) во кое го тврдеше обратното и се обиде сите да не’ направи националисти.
Поентата е во тоа што после една историска епизода, која траеше од 1944-2019, Македонците го изгубија правото на самооопределување како народ, а на сцена треба да стапат или како „граѓани на ???“ или да исчезнат!
Сега јасно ви е зошто мораа да го редефинираат АСНОМ? Оној АСНОМ извојуван со крвта на сите наши предци!

А вие и натаму седете си дома и бојкотирајте, овој ќе го „бетонира“ новиот инженеринг. Останува само уште жолти ѕвезди да ни залепат на ракавите и на туширање да не однесат нас кои се спротивставуваме…

Таа има објавено повеќе книги и 100-тина научни статии и поглавја на повеќе странски јазици. Колумнист и соговорник на медиумите во Македонија и надвор од неа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Само неколку недели откако напиша статус во кој вели дека ќе даде се од себе во борбата против ВМРО-ДПМНЕ и луѓето блиски до партијата, Павле Богоевски вети дека ќе штрајкува со глад и гол и бос ќе седи пред Основниот суд во Скопје.

ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ ЌЕ ШТРАЈКУВА СО ГЛАД ДОДЕКА НЕ СЕ ВРАТИ МИЈАЛКОВ ВО ЗАТВОР!

Не е лесно да се биде борец за правда во Република Македонија, но некој мора. Павле Богоевски...

Нападот врз полицијата на Косово и ЕУЛЕКС, како и сите акти кои водат кон ескалација на ситуацијата се неприфатливи, напиша вечерва министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук профил.

Бујар Османи се огласи за состојбата во Косово

Со голема загриженост ја следиме состојбата на северот на Косово. Нападот врз полицијата...

Свети Климент Охридски е продолжение на духовната и хумана дејност на светите Кирил и Методиј за описменување на народот.

Честитка по повод празникот Свети Климент Охридски од Христијан Мицкоски

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните на Република Македонија...