Се очекува во текот на мај Заев да предложи владина реконструкција, во која ќе има и размена на министерства меѓу СДСМ и ДУИ

Објавил: Данаил Михајловски | 8 мај, 2019 13:18

Дескоска ќе добие “метла“, а ДУИ го бара министерството за правда за Башким Хасани!

Фото/Текст извор: ©магазин

Иако министерката за правда Дескоска денес изјави дека нема намера “да шета по министерства и да се враќа назад во образование“, сепак Магазин од извори во ДУИ дознава дека договорот за размена на министерски ресори веќе е направен на највисоко ниво, меѓу премиерот Заев и Али Ахмети. Најзаинтересиран за оваа позиција бил поранешниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, но бидејќи Заев и Ахмети се согласиле да ставаат понови лица во владата, фаворит за министер за правда засега е Башким Хасани, кој му беше шеф на кабинет на Бејта и негова десна рака во општината. Башким Хасани во Гостивар е познат и како висок функционер на огранокот на ДУИ и човекот кој најчесто ги држи прес конференциите кога треба да се нападне градоначалникот Таравари, кој доаѓа од Алијансата на албанците. 

Најсериозен кандидат за министер за правда е Башким Хасани, кој во Гостивар важи за човек од доверба на Невзат Бејта и беше негов долгогодишен шеф на кабинет за време на градоначалничкиот мандат. Хасани е висок функционер на ДУИ во Гостивар, а истовремено важи и за жесток политички противник на актуелниот градоначалник Арбен Таравари.

Другите можни поместувања во владата се размена на министерствата за култура и економија меѓу СДСМ, Алтернатива и ДУИ, односно, после оставката на министерот Асаф Адеми ова министерство ќе го раководи кадар од СДСМ, додека пак партијата на Африм Гаши ќе го превземе ресорот за економија, кој моментално го води ДУИ. За компензација, како што веќе напишавме, ДУИ ќе го добие министерството за правда. Кандидати за нов министер за култура во СДСМ има многу, но најзаинтересиран е поранешниот министер Роберт Алаѓозовски. Истовремено, СДСМ се спрема да го превземе и министерството за надворешни работи, после најавеното можно повлекување на Никола Димитров и неговото евентуално заминување во Америка како висок советник во политичко-истражувачкиот институт “Брукингс“ во Вашингтон. Како најсериозен наследник на Никола Димитров во МНР се споменува актуелниот државен секретар Виктор Димовски, кој е проверен партиски кадар на СДСМ, а во времето на мандатот на Црвенковски беше и директор на Агенцијата за разузнавање. Министерката Дескоска можно е воопшто да не биде дел од новиот владин состав после најавената реконструкција. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

По потпишувањето на Договорот Харадинај изјави дека неговата и партијата на Ахмети денеска „успеаја да ги обединат најдобрите експертизи за една развојна програма за земјата“.

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај...

Митановски истакнува дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева.

Поранешен пратеник објави шокантни информации: Синот на Катица Јанева директно инволвиран во “Рекет”

Веле Митаноски кој е поранешен пратеник во македонското Собрание, објави шокантни...

Изминатиов викенд Љубомир Спасиќ зема учество во последниот натпревар сезонава кој се одржуваше во Чешке Буџејовице, каде што се сумираа резултатите од сите овогодишни трки. Претходно тој се натпреваруваше во натпреварите за Европски куп и во Македонија, Словенија, Германија, Шпанија и Италија, по кои заврши прв во генералниот пласман во конкуренција на повеќе од 200 кајакари од 17 европски држави.

Љубомир Спасиќ е првиот Македонец кој освои Европски куп во кајак! (ВИДЕО)

Љубомир Спасиќ  од Велес е првиот Македонец што го освоил Европскиот куп во дисциплината...