Некаде околу девет часот утринава Марко влезе во водите на охридското езеро и по повеќе од осум часа успеа во својот подвиг

12-годишниот Марко на Голема Богородица го преплива Охридското езеро!

Подвигот на храбриот пливач Марко е дотолку поголем ако се земе предвид дека тој има доживеано инфаркт на коска на долните...

Македонка Димкин / 28 август, 2018 22:19

Оптимистичен холандскиот маратонец успеа да преплива половина од патеката што за него е личен голем успех

Холанѓанец без нога пливаше на охридскиот маратон

56 годишниот Корнелијас Јоханес од Холандија без една нога викендов пливаше на охридскиот маратон. За прв пат во историјата...

Мирко Бачиќ / 13:51

До кога новиот градоначалник ќе си гледа сеир и нема да превзема ништо за градот. Охриѓани ловат риби во дупките во асфалтот (пародија)

На Охридските улици, почна риболовот во дупките кои се претворија во езерца

Унијата на млади сили  на ВМРО – ДПМНЕ во Охрид  со пародија ја посочија   негрижата на градоначалникот, кој повеќе...

Македонка Димкин / 27 август, 2018 16:17

Во Охрид и каде на друго место, се наоѓа најкреативниот велосипед

Кој е сопственикот на најкреативниот точак во Охрид?

На видум обичен точак како што милуваат да кажат Охриѓани. Но кога ќе погледнете подобро ќе видете дека овој велосипед е посебен. Охридски...

admin@magazin / 26 август, 2018 23:21

Обиколницата над Битола од магистралниот пат Прилеп - Охрид редовно не е во функција веќе трета година по ред

Патот Битола – Ресен затворен во двата правци поради свлечиште

Обиколницата над Битола на магистралниот пат Прилеп – Охрид вечерва е затворен за сообраќај поради свлечиште. Како што информираат...

Мирко Бачиќ / 6:00

Италинците, Франческо Џетини, Едуардо Сточино и Андреа Бјанки се овогодишните победници на Охридскиот маратон

Италианците надмоќни на годинашниот Охридски Маратон 2018

Италинците, Франческо Џетини, Едуардо Сточино и Андреа Бјанки се овогодишните победници на Охридскиот маратон Пред да старутваат...

Македонка Димкин / 25 август, 2018 19:18

Претставата, која ќе се игра на Антички театар од 21 часот, треба да почне како концертна верзија на една опера, актерите во формална облека ќе седат на столови, раскажувајќи ја крвавата историја на микрофони

„Охридско лето“ завршува утре со претставата „Илијада“ од Хомер во режија на Јернеј Лоренци

Програмата на 58-мото издание на фестивалот „Охридско лето“ завршува утре со претставата „Илијада“ од Хомер во режија на...

Едмонд Бекири / 19 август, 2018 21:23

Силна експлозија го дигна во воздух автомобилот на Мишел Наумоски-висок партиски фунционер на ВМРО ДПМНЕ

Автомобил на висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ од Офрид разнесен во воздух

Силна експлозија го дигна во воздух автомобилот на Мишел Наумоски-висок партиски фунционер на ВМРО ДПМНЕ. За среќа нема повредени...

admin@magazin / 17 август, 2018 16:44