И покрај недостатокот на официјална статистика, токму по инвазијата од 24 февруари илјадници Руси успееја да ја напуштат земјата.

Запреа последните возови меѓу Русија и ЕУ

Малку по 19 часот по локално време, експресниот воз „Алегро” од Санкт Петербург пристигна во главниот град на Финска, Хелсинки,...

Мате Парлоф / 28 март, 2022 6:08

Ова е резултат на политиката на солидарност во овие времиња на предизвици во кое заедничката стратегија дава резултати, се вели меѓу другото во заклучоците на Европскиот Совет.

Македонија ќе биде вклучена во Платформата за заедничко купување течен гас (LNG) што го договорија ЕУ и САД

Македонија, како и другите земји на Западен Балкан, ќе биде вклучена во Платформата за заедничко купување течен гас (LNG) и...

Перо Милчин / 27 март, 2022 11:27

Исто така, руските сили загубија 1.535 оклопни возила, 80 проектили, три брода.

Уништени се и 969 возила, 60 тенкови, 24 дронови и 45 противвоздушни оружја, 13 специјална опрема.

Русија загуби 15.000 војници, 97 авиони, 121 хеликоптер

Независниот весник Киев објави индикативни проценки за загубите на Русија од 21 март, според Вооружените сили на Украина. Според...

Перо Милчин / 22 март, 2022 6:40

Тешко е да се процени колку ќе чини замена на рускиот гас од цевки со течен гас. Од почетокот на годината земјите плаќаат меѓу 200 и 800 милиони евра дневно за испораките на „Газпром“. Во моментов, двете страни се фокусирани само на испораки со долгорочни договори – руската компанија не обезбедува дополнителен гас на европскиот пазар од летото 2021-ва година.

Пополнувањето на европските складишта ќе биде тешко без рускиот гас

Пред десет дена Европската комисија ги претстави своите насоки за намалување на зависноста на ЕУ од рускиот природен гас....

Перо Милчин / 19 март, 2022 14:29

Рускиот амбасадор Калабухов во интервју за Телевизијата на Федерацијата БиХ (ФТВ) на 15 март изјави дека Русија ќе поддржи се за што ќе одлучи БиХ, наведувајќи дека тоа е внатрешно прашање на БиХ.

Џаферовиќ: Изјавата на амбасадорот на Русија е закана по БиХ

Бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ истакна дека изјавата на рускиот амбасадор...

Рејхан Бајрами / 18 март, 2022 6:20

Во однос на природниот гас, пак, земјава 100 проценти од потребите ги обезбедува од Русија.

Нафтата не е проблем, но Македонија не може без руски гас!

Ако се сопре набавката на природен гас од Русија, нема да биде можно нормално функционирање на Македонија, појаснуваат за...

Сара Фемина / 16 март, 2022 7:26

Роден во еврејско семејство во Будимпешта во 1936 година, тој ја преживеал Втората светска војна и нацистичката окупација и по војната емигрирал во Велика Британија, каде што дипломирал на Лондонската школа за економија.

Сорос: Третата светска војна започна, Русија и Кина му се закануваат на светот

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос објави коментар во австрискиот весник Der Standard со наслов „Владимир Путин...

Перо Милчин / 15 март, 2022 5:58

Не ми влегува во главата како е можно за само дваесетина дена, она што бил нормален, урбан, секојдневен живот во Киев или Одеса – пазарење по модерни супермаркети, студирање, носење деца во градинки, вечерни забави, туширање наутро, свадби и разводи и безделничење на интернет – наеднаш да се претвори во тотален кошмар со буквална, секојдневна борба за гол опстанок…

Путиновата битка за Киев ќе биде како онаа кај Бородино за Наполеон

Војната во Украина влегува во својата четврта, можеби решавачка, но сигурно најтрагична недела досега, а мене која било домашна...

Мирко Бачиќ / 14 март, 2022 6:51