Д-р Фидановски вели дека се тестира секое новородено дете. Тестот се прави на третиот ден од породувањето, откако детето веќе имало неколку оброци со мајчино млеко или со млечна формула.

ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ПРЕВЕНТИВЕН НЕОНАТАЛЕН МЕТАБОЛЕН СКРИНИНГ: РАНО ОТКРИВАЊЕ НА 40 БОЛЕСТИ ВЕДНАШ ПО РАЃАЊЕТО НА ДЕТЕТО

„Аџибадем Систина“ почнa со таканаречен метаболен скрининг на новороденчиња со што во оваа клиничка болница се спроведува...

Сара Фемина / 3 ноември, 2020 8:47

Келер додава дека ова сугерира дека ваквите Т-клетки можат да се користат во адаптивна имунотерапија кај ранливите групи на пациенти, особено кај оние чиј имунитет е нарушен со хемотерапија или како резултат на трансплантација на органи и слично.

Т-клетките од крвта на оздравени COVID-19 пациенти може да ги заштити најранливите групи од инфекција со коронавирус

Клетките земени од примероци на крв кај пациенти кои се опоравиле од болеста COVID-19 може успешно да се размножуваат во лабораторија...

Рејхан Бајрами / 29 октомври, 2020 7:15

Жените кои редовно ги проверуваат своите дојки ги осознаваат и знаат какво е на допир нормалното ткиво на дојката. На овој начин тие можат рано да го откријат присуството на каква било маса.

Рано дијагностицирање на карцином на дојка: Самопреглед во 4 чекори

  Жените треба еднаш месечно да прават самопреглед на своите дојки. Ова е првиот чекор со кој рано може да се открие карциномот...

Сара Фемина / 22 октомври, 2020 10:04

Минатата година донесовме нов Закон за прекинување на бременоста, со кој волјата на жената ја ставивме на прво место.

ХЕРА: Јубијел од 20 години постоење и 20 години активизам за социјални, сексуални и репродуктивни права

ХЕРА е една од организациите со која имаме одлична соработка. Им го честитам јубијелот од 20 години постоење и 20 години активизам...

Владо Марин / 18 октомври, 2020 17:20

Потребно е да се јаде наведената количина на производ 5-6 пати.

НАЈЕФЕКСИВНА ДЕТОКСИКАЦИЈА: За 3 дена до 7 кг помалку – Овој чудесен пијалок ги отстранува маснотиите!

Три дена детоксикација може да ви помогне да се ослободите од 4-7 килограми вишок. Резултатот ќе зависи од вашата почетна тежина...

Сара Фемина / 7 октомври, 2020 16:48

Доколку се чуваат на препорачана температура од 4 степени Целзиусови, Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) препорачува тие да се користат во рок од три недели по купувањето.

ЕВЕ КОЛКУ ДОЛГО ЈАЈЦАТА МОЖАТ ДА СЕ ЧУВААТ, А ДА НЕ СЕ РАСИПАТ: Ова е дилема за многумина и на овој начин треба да ги чувате!

Јајцата се неопходна храна во домовите затоа што се хранливи и можат да се користат на различни начини. Но, дали некогаш сте...

Сара Фемина / 19 септември, 2020 17:33

Алергиите се во пораст последните неколку години, а најизложени на нив се најмалите. Се појавуваат најмногу во пролет кога мирисот на расцветаните дрвја, прошетките во природа и веселите детски игри се вистинско уживање и за децата и за родителите.

НАСТИНКА ИЛИ АЛЕРГИЈА – КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕМЕ ВИСТИНСКИТЕ СИМПТОМИ?

„Алергиите најбрзо се шират во градовите со развиена индустрија со недоволен проток на воздух. Според некои европски статистики,...

Владо Марин / 11 јуни, 2020 7:37

- Патниците се охрабруваат да купуваат билети, резервни места и да се регистрираат преку Интернет.

Европската комисија донесе одлука за патувања: Што треба да знаете ако патувате со авион, воз, автомобил…

Европската комисија усвои серија мерки насочени кон обезбедување на безбеден начин луѓето повторно да патуваат, во време...

Перо Милчин / 13 мај, 2020 23:19