Ципрас посочи дека се горди што сега гледаат дека еден по еден пратениците од владејачката партија се обидуваат да го вразумат Мицотакис, да не размислува и да не ја посакува перспективата „да победат истомислениците националисти во соседната земја“.

Ципрас: Горди сме што го решивме спорот и го потпишавме Договорот од Преспа

Поранешниот премиер на соседна Грција и лидер на опозициската партија СИРИЗА, Алексис Ципрас за време на расправата за новиот...

Катерина Крстиќ / 1 ноември, 2019 11:18

-Ние, пријателки и пријатели, ја вративме меѓународната слика на земјата. Се осмеливме да се отвориме кон нашите соседи, да спроведеме мултидимензионална надворешна политика на мир и соработка. Се осмеливме за Договорот од Преспа и горди сме, бидејќи затворивме голема рана за земјата, голема рана за Балканот, голема рана на нестабилност во нашиот регион – рече Ципрас за време на синоќешното обраќање на подмладокот на партијата.

Ципрас пристигна во Скопје

Поранешниот грчки премиер и лидер на Сириза, Алексис Ципрас денеска пристигна во Скопје. Предвидено е тој да се сретне со...

Весна Петровска / 30 септември, 2019 18:34

Ципрас утре ќе учествува на Самитот на „Економист“,„Зајакнување на моментумот за европска интеграција“, посветен на Западен Балкан, а на посебна панел дискусија, заедно со Зоран Заев и Мартин Шулц ќе дебатираат за тоа „Кои се следните чекори за европска интеграција на Западен Балкан?“.

Ципрас доаѓа во Скопје

Екс грчкиот премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас денеска пристигнува во Скопје, а во попладневните часови ќе има средба...

Весна Петровска / 12:23

Поранешниот грчки премиер изнуди силни аплаузи и овации од присутните кога во обраќањето се осврна на Договорот од Преспа, особено во делот во кој ја обвини актуелната влада за хипокризија и демагогија, но и за „импресивно салто“ во конкретното прашање.

ЦИПРАС: “Преспанскиот договор е договор што вреди да се почитува од секоја влада во Грција”

Онаму каде што навистина господинот Мицотакис и Владата се надминаа себе си во хипокризија и демагогијата е Договорот од...

Перо Милчин / 15 септември, 2019 10:14

Можен е пресврт, јас по природа сум оптимист. Верувам дека на изборите, ако не победиме, барем ќе имаме мала разлика и тоа за нас ќе биде голема победа, коментира поддржувач на партијата на Ципрас.

АЛЕКСИС ЦИПРАС ПРЕД ПОРАЗ: Централен митинг на СИРИЗА во Атина!

Последниот ден од предизборната кампања, грчкиот премиер и претседател на СИРИЗА, Алексис Ципрас, одржа митинг во центарот...

Рејхан Бајрами / 6 јули, 2019 13:06

– Денес состојбата во Западен Балкан е мирна, но има предизвици кои треба да решат и потребно е да се исполнат условите за да се подготват земјите за влез во ЕУ. Патот е се уште трнлив, рече Меркел.

ПРЕДЛОГ ОД МЕРКЕЛ: „Заев и Ципрас решија голем конфликт, лидерите од регионот треба да ги следат„

– Денес состојбата во Западен Балкан е мирна, но има предизвици кои треба да решат и потребно е да се исполнат условите за...

Перо Милчин / 30 јуни, 2019 18:09

Како што покажуваат бројките, таа предност е доволна Мицотакис да обезбеди мнозинство од 154 пратеници во парламентот со 300 пратенички столчиња.

Партијата на Ципрас на чекор да изгуби на предвремените парламентарни избори во Грција!

Новите анкети во Грција, покажуваат дека опозициската Нова демократија на Киријакос Мицотакис води со 10% пред владејачката...

Перо Милчин / 15 јуни, 2019 12:08

Грчкиот премиер вели дека во исто време, грчките, а не турските, воени авиони „се оние кои го надгледуваат воздушниот простор на соседната земја, која е стратешки сојузник“.

Ципрас: Договорот од Преспа е голем успех и горд сум на тоа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервјуто за државната телевизија ЕРТ за Договорот од Преспа вели дека е горд што конечно...

Катерина Крстиќ / 5 јуни, 2019 10:21