Хан рече дека и двете страни се многу успешни и дека САД дава многу голема поддршка за она што она денес го нарекуваат „Северна Македонија„

Грција и Турција се караат кој да го штити македонското небо?

Во интервју за „Вашингтон пост„ еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, изјави дека Преспанскиот...

admin@magazin / 16 април, 2019 20:46

Фотографиите од специјалитетите на шефот на кујната, Никола изгледаат превкусно, па сигурни сме дека премиерите на двете земји беа презадоволни од специјалитетите.

Погледнете ги специјалитетите кој ги јадеа премиерите Ципрас и Заев- шеф Никола беше одговорен за трпезата !

Шефот на кујната во винаријата „Камник“, Никола Мишковски пред неколку дена беше одговорен за трпезата со која премиерот...

admin@magazin / 6 април, 2019 21:19

По иницијативата на Видед Бушамауи од Тунис

Поддршка за номинацијата на Заев и Ципрас за Нобел од 33 европратеници од 16 земји

По прв пат на Балканот со покажано лидерство се постигнува ваков иновативен договор, пишуваат 33 европратеници од 16 земји...

admin@magazin / 4 април, 2019 10:26

Протоколарно не можам да ја дефинирам посетава на Ципрас освен како “историска” ко што велат медиумите.

Академија за протокол: Што е со химните и поздравот на знамето, која е причината за ваков “скратен” дочек?

По пречекот на грчкиот премиер Ципрас, без интонирање на македонската химна, Академијата за протокол излезе со став врска...

Катерина Крстиќ / 2 април, 2019 17:55

„Ако мојата влада се плашеше од политичката цена, не ќе можеше ниту да ја извади земјата од кризата и економските програми, ниту да најде решение за осигурителниот систем.

Интервју со Ципрас: „Вратоврската од Заев ја чувам во фиока да ме потсетува на овој историски момент„

Во пресрет на утрешната посета на Скопје, грчкиот премиер даде интервју за Македонската информативна агенција во врска со...

admin@magazin / 1 април, 2019 17:53

Делегацијата што ќе ја предводи Ципрас ќе биде пречекана на аеродромот во Скопје, по што следува свечен пречек со високи државни почести на платото на Владата на Република Македонија.

ЗАЕВ: „Постои голема љубов помеѓу мене и Ципрас за средбата„

Ова е прва официјална посета на еден премиер на Грција и верувам дека ќе бидеме задоволни од перспективите што се отвораат...

admin@magazin / 30 март, 2019 22:22

Ципрас ги убедувал солунските бизнисмени дека северниот дел на Грција може да профитира од подобрувањето на односите со Македонија

Ципрас и Заев во Скопје на бизнис форум, стопанствениците од Солун ги бојкотираат!

Грчкиот премиер Ципрас на втори април ќе дојде во официјална посета на Македонија, при што ќе има средба со премиерот Заев,...

Данаил Михајловски / 29 март, 2019 12:48