-Ова не се само избори за тоа кој ќе биде градоначалник на Скопје, ова се избори што е тоа што скопјани го сакаат за својот град – дали сакаат континуитет на развојот или сакаат градот повторно да се врати назад во она сивило од кое го извадивме во 2017 година – рече Шилегов!

Шилегов: Скопје меѓу најразвиените европски градови

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје од СДСМ, Петре Шилегов, вчера на улица „Македонија“ изјави дека скопјани ќе изберат...

Рејхан Бајрами / 1 октомври, 2021 7:23

Појасен доказ и показател за тоа како се местат тендери, за фирми блиски до СДСМ, нема. Појасен показател како се испумпуваат народните пари, нема. Појасен показател од ова, дека ЈП на Град Скопје и нивните директори тонат во криминал, нема.

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов и Весковски наместиле тендер тежок 300.000 евра?

Димче Арсoвски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, вчера обвини за скандал и криминал во кој, според него, се вмешани скопскиот градоначалник...

Перо Милчин / 20 септември, 2021 4:25

Пандемијата на коронавирусот ги затекна сите држави и сите градови во светот речиси неподготвени.

ШИЛЕГОВ: СИТЕ СМЕ ОД ИСТА СТРАНА ВО БОРБАТА СО ПАНДЕМИЈАТА ОД КОРОНАВИРУСОТ

Градоначалникот Шилегов вчера учествуваше на Првата годишна конференција што ја организира Министерството за финансии...

Рејхан Бајрами / 8 септември, 2021 18:17

„Жал ми е што нејзиното прво појавување на политичката сцена е потценување на скопјани. Да се претставиш како независен кандидат, а и врапчињата знаат дека е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ е потценување на граѓаните на Скопје и на неопределените гласачи“ кажа Шилегов.

Шилегов: Не знам зошто Арсовска се срами од ВМРО-ДПМНЕ

„Не знам зошто Арсовска се срами од ВМРО-ДПМНЕ. Излези и кажи јас сум кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, но очигледно е дека таа се срами....

Владо Марин / 27 август, 2021 6:57

Бидејки за ова самоволие во ова режимско владеење транспарентност дефинитивно нема, за она што се случувало и се случува поврзано со овој проект очигледно ќе мораме да дознаеме по промената на градоначалникот во Скопје, но по промената на власта одговорност за сето ова мора да има.

УНИВЕРЗАЛНА САЛА ШЕСТ ГОДИНИ Е НАДВОР ОД ФУНКЦИЈА

Реконструкцијата на Универзална сала многукратно најавувана од градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, која требаше да...

Владо Марин / 18 август, 2021 16:33

На форумот Шилегов одговори и на конкретно прашање колку ветото на Бугарија ќе се одрази и на Македонија и на Албанија!

Шилегов: Недозволиво е Скопје и Тирана да бидат заложници на примитивните политики од 19-от век

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ја сподели својата визија за иднината на сесијата „Паметни градови, урбана мобилност...

Владо Марин / 27 јуни, 2021 11:33

Премиерот Заев истакна дека Светскиот ден на животната средина се одбележува со активности кои имаат за цел да поттикнат постојана грижа и акции за чиста и здрава околина и секојдневие.

ЗАЕВ И ШИЛЕГОВ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

НАМАЛУВАЊЕТО НА ЗАГАДУВАЊЕТО Е РЕЗУЛТАТ НА ЗАЕДНИЧКА АКЦИЈА НА СИТЕ – ЗАЕВ И ШИЛЕГОВ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА СВЕТСКИОТ ДЕН...

Перо Милчин / 5 јуни, 2021 13:30

Оваа понуда е избрана како најдобра од вкупно 17 понуди од светски реномирани консултантски организации од сферата на транспортот.

ПО 40 ГОДИНИ СКОПЈЕ ЌЕ ДОБИЕ НОВА СТУДИЈА ЗА ОПТИМИЗАЦИЈА НА ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ

ПО 40 ГОДИНИ СКОПЈЕ ЌЕ ДОБИЕ НОВА СТУДИЈА ЗА ОПТИМИЗАЦИЈА НА ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ Градот Скопје денеска потпиша договор за изработка...

Рејхан Бајрами / 10:01