Ние, впрочем тоа и го потпишавме, па и во областа на јазикот немаме никаква врска со времето пред седмиот век. И одеднаш сме пријатели и се сакаме. И тоа многу. Супер. Кој не сака да се сака?

ЈАНЕВСКИ ЗА БУГАРСКО-ГРЧКАТА ЗАМКА ЗА ЈАЗИКОТ: Како Заев и Пендаровски лажеа дека македонскиот јазик е признат!

Ете по кој знае кој пат Зоран Заев не убедуваше (а, Стево Пендаровски Љубави застана зад тоа) дека е факт дека со Договорот...

Перо Милчин / 2 мај, 2020 10:29

– Видете и во Бугарија има многу луѓе кои сметаат дека тоа е отстапка од нашата историја. Дека тое е отстапка и буквално предавство на историјата.

БОРИСОВ: Ние не ве спречуваме да зборувате на каков сакате јазик, ние си имаме бугарски јазик!

Ние не ве спречуваме да зборувате на каков сакате јазик. Ние си имаме бугарски јазик и си зборуваме на бугарски јазик. Вие...

Стојче Бушин / 28 април, 2020 5:49

Ќе се намалат и условите за избор на јавни обвинители од редот на судите. Прифатено е барањето на ДУИ да се намали стажот од 15 на 10 години за кандидат за јавен обвинител.

БЕЗ ОКО ДА ИМ ТРЕПНЕ: Албанскиот јазик влегува во ЈО, изборот на ЈО за организиран криминал без „бадинтер“

Албанскиот јазик влегува во Јавното обвинителство. СДСМ и ДУИ се договорија и за нивните барања, потврдува за ТВ 24 висок валдин...

Стојче Бушин / 10 февруари, 2020 5:28

Не постои Министер во владата на Албанија или Косово кој не знае и не зборува албански јазик, логично.

КУПИ ДЕН ПОМИНИ: Ова се државните функционери кои не знаат ни „М“ од македонскиот јазик, а седат на министерските фотељи!

Не знаат македонски јазик , ама ја водат државата. Министерот за животна средина , Насер Нуредини говори на англиски, заради...

Сара Фемина / 8 ноември, 2019 15:36

Со писмо од 19 март 1907 година, Јован Бабунски, како шеф на Горскиот штаб им се обраќа на селаните од селото Сенокос, Прилепско, а потписите на штабот се заверени со печат.

Да не беа Охриѓани немаше да се основа Охридската архиепископија!

Во 1890 година, сто и дваесет охриѓани, признавајќи дека долго биле заблудени од Бугарската егзархија, се потпишале под молбата...

Сара Фемина / 4 ноември, 2019 20:39

Претседателскиот кандидат Блерим Река со исти позиции како Зијадин Села

(видео) Река на исти позиции со Села: Aлбанскиот јазик да стане уставна категорија, а не да биде статистика од 20 %

Различни ставови во однос на Законот за јазиците изразија синоќа тројцата учесници во претседателската трка во четвртата...

Узунов Бобан / 18 април, 2019 7:37

Грција со силен отпор за признавање на македонски јазик

Грчки професори: Опасно е да се признае македонски јазик во Грција

Преку грчки медиуми ректорот на универзитетот „Македонија“ во Солун индиректно го одби барањето на партијата на Македонците...

Узунов Бобан / 17 март, 2019 19:26

Што е толку битно на каков јазик говореле Крсте Петков Мисирков и Гоце Делчев, ако веќе знаеме дека не бил грчки!?

Миле Бошњаковски со прес конференција за правилно опишување на јазикот на Гоце Делчев и Крсте Петков Мисирков

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, во појаснување на изјавата дадена од министерот Никола Димитров, дека македонскиот...

Мате Парлоф / 14 март, 2019 9:55