Илинденското востание е дел од бугарското револуциенерно движење, се вели во соопштението од бугарскиот претседател

Илинденското востание е бугарски обид за обединување на Македонија и Тракија кон Бугарија

Официјална Софија директна, востанието го кренале Бугари а целта била обединување на бугарскиот народ. Илинденско – Преображенското...

admin@magazin / 3 август, 2018 15:32

Владата соопшти дека ова е возвратна посета на македонската власт кон официјална Софија

Заев и Спасовски ќе слават за Крушевската Република во Благоевград?!

Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов утре во во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115 –...

Мирко Бачиќ / 1 август, 2018 11:47

Бугарија повторно со изјави дека во Македонија се второ по големина малцинство

Јотова: “Во Македонија Бугарите се над 7% од населението”

Потпретседателката на Владата на Бугарија – Илијана Јотова –  започна со имплементирањето на Договорот кој со...

Мирко Бачиќ / 23 јули, 2018 8:56

Заев ќе има обраќање во рамки на пленарната сесија на шефови на влади

Заев на Самит на шефови на влади на Кина и 16 земји од ЦЕИ во Софија

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува на седмиот Самит на шефови на влади на процесот...

admin@magazin / 7 јули, 2018 10:35

"Ќе треба да измине долг пат додека се изгради доверба од страна на Македонците кон Бугарите"

Захариева: Не сме на пат да признаеме македонска нација

Националниот интерес на Бугарија е наполно заштитен по прашањето на името со Македонија, категорична е министерката за наддврешни...

admin@magazin / 24 јуни, 2018 9:50

Во конкуренција од 14 пејачи од 5 балкански држави, Симеон ја изведе песната Најмила, комплетно дело на Владимир Дојчиновски, со која неодамна доби награда за најдобар дебитант на Охридфест.

Симеон Коруноски победи на Меѓународниот фестивал „Златен костен“ во Петрич – Бугарија

Грандиозната сцена го осветли небото на Петрич на 23-тото издание на Меѓународниот фестивал за нови песни „Златен Костен“...

admin@magazin / 13 мај, 2018 22:53