Во 11 часот закажана е седница на собраниската комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања, по што Собранието ќе се изјасни за мандатот на Никола Груевски

Собранието ќе решава за пратеничкиот мандат на Груевски

Собранието на Република Македонија, на пленарна седница, по добиено мислење од надлежната комисија, ќе го гласа предлогот...

Мирко Бачиќ / 7 ноември, 2018 5:51

Согласно Договорот со Бугарија, "падна" Цар Самоил, ќе се чествува како историски лик на Бугарија и Бугарите, следен е Гоце Делчев, а се чешлаат сите учебници по Историја

Самоил “замина” во бугарската историја

Серија научници од Бугарија и Македонија до крајот на ноември треба да одлучат чиј национален херој е кралот Самоил, информираат...

Мирко Бачиќ / 26 октомври, 2018 11:36

Владеачкото мнозинство не само што ги (oт)купи осумте пратенички гласа, туку им формира и неформална пратеничка група по чие "барање" ќе се формира собраниска комисија

Тече рокот за нацрт амандманите на Уставот, ќе се формира и собраниско тело за помирување

Во Собранието на Република Македонија од утре ќе почне постапка за формирање тело за помирување, едно од четирите барања...

Мартин Попоски / 22 октомври, 2018 13:35

Целта на ЈОРМ е на овој начин да се потенцира борбата против кривичните дела поврзани со изборниот процес и гласањето и да се даде придонес кон нивно сузбивање и превенирање

И Комисија на Јавното обвинителство следи евентуални нерегуларности на референдумот

Привремена комисија формирана од Јавното обвинителство на РМ ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 8:10

Рокот за формирање на ДИК истече на 29 јуни

Димовски : Нема да закажам комисија за ДИК додека партиите не дадат зелено светло

Димовски вели дека доколку партиите не дадат зелено светло, а тој ја почне постапката се ќе биде залудно бидејќи нема да успее...

admin@magazin / 8 јули, 2018 16:59