На свечената церемонија за преземање на функцијата премиер Киријакос Мицотакис дојде во своето семејство.

Ова е семејството и најголемата поддршка на новиот Грчки премиер, Киријакос Мицотакис!

Киријакос Мицотакис е новиот премиер во Грција од партијата на Нова Демократија. Тој е син на поранешниот премиер на Грција,...

Сара Фемина / 9 јули, 2019 18:38

Политичка династија во Грција

И неговиот татко бил премиер, еве кој е Киријакос Мицотакис новиот премиер на Грција

Лидерот на грчката конзервативна партија Нова демократија, Киријакос Мицотакис, дојде на власт со убедлива победа на предвремените...

Узунов Бобан / 10:35

Нова демократија 39,87% – 159 пратенички места, СИРИЗА 31,34% – 85 пратенички места.

МИЦОТАКИС ГО ЗБРИША ЦИПРАС: Нова демократија победник на изборите во Грција!

До сега се пребројани 33,45% од гласовите, а според официјалните податоци од грчкото МВР, Нова демократија на чело со Мицотакис...

Перо Милчин / 7 јули, 2019 20:40

На втората средба бугарскиот претседател Жељо Желев се изјасни како воздржан, додека пак Милошевиќ барал уште време да се почека за гласањето, поради неговите обврски во Хрватска.

Милошевиќ и Мицотакис планирале поделба на Македонија

Во 1992 година во Атина, на иницијатива на тогашниот премиер, Константин Мицотакис се одржале 3 состаноци за поделбата на Македонија. На...

Рејхан Бајрами / 31 јануари, 2019 18:46

-Ратификација значи по првпат, од грчката Влада, официјално признавање на македонскиот јазик и идентитет за жителите на Скопје, рече Мицотакис.

Мицотакис : “Најтажен и најтежок ден за Грција и Грчкиот народ”

Лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во изјавата дадена веднаш по изгласаната ратификација...

Рејхан Бајрами / 26 јануари, 2019 19:57

Мицотакис ја обвинува владата дека со употребениот солзавец на вчерашниот протест, единствено сакала да ги заплаши и избрка граѓаните.

Мицотакис: “Милиони Грци не се согласуваат со договорот од Преспа”

Претседателот на Нова демократија ,Киријакос Мицотакис по синоќешниот протест во центарот на Атина, рече дека на протестите...

Рејхан Бајрами / 21 јануари, 2019 9:39