На изложбата ќе можете да ги погледнете трите победнички фотографии на конкурсот, најдобрата фотографија од Инстаграм, како и најдобрите топ 20 фотографии.

Изложба на победничките фотографии од Skopje Photo Week!

Изложба на победничките фотографии од Skopje Photo Week! МКЦ во четврток во 19 часот ќе биде отворена изложбата на најдобрите фотографии...

Владо Марин / 22 декември, 2020 14:18

Со своите 16 години била најмладата партизанка во Првиот скопски партизански одред и прва жена партизан во партизанските одреди на Македонија.

СЛАВА И: На 17 години бугарите ѝ ја отсекле главата, па на кол ја шетале по велешките села

Со своите 16 години Невена Георгиева Дуња, била најмладата партизанка во Првиот скопски партизански одред и прва жена партизан...

Владо Марин / 28 ноември, 2020 11:44

Од 2 до 6 јануари постот се засилува и во тие денови, дури и во сабота и недела рибата не е благословена, препорачуваат црковните правила.

ДЕНЕСКА СЕ БОЖИКНИ ПОКЛАДИ: Утре почнуваат Божикните пости кои траат 40 дена

Од утре почнува Божикниот пост кој трае 40 дена. Денот пред почетокот на Божикните пости е наречен Божикни поклади. Постите...

Сара Фемина / 27 ноември, 2020 20:24

Долгопосакуваното модно парче, книга од вашиот омилен писател, апарат за домаќинство, нов парфем... Составете си листа на желби и посетете нè, сè што ви треба ќе најдете тука.

Black Friday во Ramstore Mall: Дали сте подготвени за добар шопинг? Ние сме!

Се ближи омилениот празник на сите зависници од шопинг и попусти- Black Friday. По тој повод, во период од 23.11 до 29.11, Ramstore Mall за своите...

Сара Фемина / 23 ноември, 2020 9:46

Сега ја имате директната можност да учите од најдобрите фотографи и уметници од своите полиња на дејствување и да дознаете кои се новите техники на работа, но и да ги подобрите постоечките.

На 23 и 24 ноември, Скопје ќе биде домаќин на најдобрите фотографи!

Skopje Photo Week 2020 – #SPW2020 На 23 и 24 ноември, Скопје ќе биде домаќин на најдобрите фотографи, чија инспирација отвора нови хоризонти...

Сара Фемина / 20 ноември, 2020 13:57

Длабочината на Храмот е околу седум метри. Завршувањето на криптата и неговото сликарство ги благослови покојниот патријарх Павле во 2001 година.

Патријахот Иринеј ќе почива ВО НАЈУБАВИОТ ХРАМ ВО ЦЕНТАРОТ НА БЕЛГРАД: Ова е местото!

– Неговата Светост Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во криптата во Храмот Свети Сава. Местото каде што...

Сара Фемина / 10:17

Краткиот видео документарец за скопската музичка сцена беше снимен во септември и октомври, 2020 година. Монтажата е на Милан Блажевски!

Скопската музичка сцена е дел од програмата на фестивалот Le Guess Who!

Како резултат на светската пандемија, Le Guess Who? фестивалот од Утрехт, Холандија, се адаптираше во 2020 година да биде домаќин...

Сара Фемина / 15 ноември, 2020 15:09

ПОЛОЖЕНИ ЦВЕЌИЊА НА ПАРТИЗАНСКИТЕ ГРОБИШТА ВО БУТЕЛ И НА ГРОБОТ НА ГЕНЕРАЛ МИХАЈЛО АПОСТОЛСКИ!

Одбележуваме 76 години од ослободувањето на Скопје

ПОЛОЖЕНИ ЦВЕЌИЊА НА ПАРТИЗАНСКИТЕ ГРОБИШТА ВО БУТЕЛ И НА ГРОБОТ НА ГЕНЕРАЛ МИХАЈЛО АПОСТОЛСКИ! Градоначалникот на Град Скопје,...

Владо Марин / 13 ноември, 2020 22:18