На сите обвинители во СЈО им претстана мандатот, а само Катица остана без работа

Катица остана без работа, еве каде се враќаат и останатите обвинители од СЈО

Се чини полека завршува ,,сагата” со Специјалното Јавно Обвинителство, популарното СЈО. Обвинителката Лиле Стефанова, која...

Узунов Бобан / 16 септември, 2019 16:08

Академија за судии и јавни обвинители

ЕКСКЛУЗИВНО: Чии деца влегуваат во Академијата за судии и јавни обвинители ?! ?!

Деновиве актуелен е огласот за прием на 60 лица во Академијата за судии и јавни обвинители, кои после две годишната обука треба...

Данаил Михајловски / 14 септември, 2019 19:07

ДУИ и СДСМ конечно се договорија кој ќе го води Врховниот суд

ДУИ доби в.д. претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски разрешен

Разрешувањето на досегашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, иако беше контраверзно, сепак подолго време...

Данаил Михајловски / 10 септември, 2019 15:33

Новото обвинителство не смее да стане засолниште за обвинители рекетари

Милошоски: Новото обвинителство не смее да стане засолниште за обвинители рекетари

  Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ е спремен и со квалитетен предлог закон и со време за дијалог, да даде придонес во носењето...

Узунов Бобан / 15 август, 2019 14:55

Објавениот разговор започнува откако Боки 13 и ѕвони на специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева, а таа не одговора на телефонскиот повик.

Обвинителите од СЈО носат пиштоли со себе?

Италијанскиот весник Ла верита утринава објави нова видео снимка поврзана со случајот Рекет кој ја крена јавноста на нозе. Новата...

Катерина Крстиќ / 10 август, 2019 0:23

Новиот закон за ЈО на критика на експертите

Експерти: Јавни обвинители имаат по неколку станови и џипови, тоа од плата не може !

  Дел од стручната јавност смета дека со предочените измени на законот, на ова поле, во практика нема да се промени многу...

Узунов Бобан / 31 јули, 2019 12:02

"Ова обвинителство ќе биде во хиерахија и субординација кон државното јавно обвинителство".

КАРАКАМИШЕВА: Денес Заев им стави крст на уставните судии кои 4 год не најдоа ХРАБРОСТ да го зачуваат Уставот!

Премиерот, Зоран Заев, денеска на пладне соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе...

Рејхан Бајрами / 19 јули, 2019 21:52

Двете партии имаат различно мслење и ставови за работатат на СЈО, и во однос на иднината на истото.

Денеска СДСМ и ВМРО ќе ја решаваат иднината на СЈО

Владеачката партија СДСМ и опозициската ВМРО, денеска треба да одлучат за иднината на СЈО.  Двете партии имаат различно...

Катерина Крстиќ / 18 март, 2019 10:16