Во хотелите на охридско-струшката ривера ниту еден човек не стапнал, се додека не почнаа да се делат ваучерите за туризам во средината на јули.

Во елитни хотели во Охрид на терасите се правеле скари, се внесувале вреќи домати

Коронавирусот го сотре туризмот и ја втурна третата најбрзорастечка гранка од економијата во криза далеку подлабока од...

Стојче Бушин / 20 септември, 2020 21:54

Инаку, компанијата „Еколог Интернешнл“ донираше неколку илјади таблет компјутери и во други општини од Република Македонија.

ДОДЕЛЕНИ 50 ТАБЛЕТ КОМПЈУТЕРИ НА УЧЕНИЦИ ОД СОЦИЈАЛНО-РАНЛИВИ СЕМЕЈСТВА

Секретарот на Општина Охрид Игор Бежоски неодамна ги додели таблет компјутерите кои компанијата „Еколог Интернешнл“ ги...

Стојче Бушин / 14 септември, 2020 8:48

Упатувам и неизмерна благодарност за големата поддршка која Охрид и нашата држава ја добиваат од Европската Унија во сите сфери на општественото живеење.

Георгиевски: Амбасадорот Жбогар е еден најголемите пријатели на нашиот Охрид

Во мое лично име и во името на Општина Охрид сакам јавно да го поздравам Амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел...

Стојче Бушин / 12 септември, 2020 9:34

Бродската несреќа се случи на 5 септември околу 10:30 часот. Во неа животот го загубија 15 туристи од Република Бугарија. Бродот „Илинден“ кој превезуваше 57 патници од Охрид до Свети Наум поради механички дефект потона на околу 250 метри оддалеченост од брегот на езерото, кај „Елешец“.

ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНАТА ОД ПОТОНУВАЊЕТО НА БРОДОТ „ИЛИНДЕН“

Пред новото спомен обележје, лоцирано на пешачката патека кај каналот Студенчишта, денес, вчера беше одбележана годишнината...

Стојче Бушин / 6 септември, 2020 9:45

“Мерката е побарана по сите три основи, односно можноста за повторување на делото, влијание на сведоци и бегство”, велат оттаму за “А1он.

Притвор за Нефи Усеини и брат му, полицијата трага по нив

Охридскиот обвинител побарал, а судот одобрил осум дена притвор за охридскиот советник Нефи Усеини и неговиот брат, Ибро...

Стојче Бушин / 20 август, 2020 17:43

Во текот на наредниот период, во ова основно училиште, со средства на Општина Охрид планирана е реконструкција на дограмата во подрачниот објект во населба Далјан, а ќе биде извршено и бојадисување на внатрешните ѕидови во централниот училишен објект.

Се реновираат училиштата во Општина Охрид

Во сите 5 училници и наставничката канцеларија во подрачниот училишен објект на ОУ „Свети Климент Охридски“ во населбата...

Стојче Бушин / 7:02

„Ме нападна Нефи Усеини, квази криминалецот кој го опостуши цел град. Инцидентот настана поради Зоре Темелковски. Јас правам куќа за четири деца, под Зоре Темелковски во Рача. Јас ја направив куќата и тој повеќе пати ме пријавуваше дека нелегално ја правам куќата, дека копам. Јас го опоменав.

Нефи Усеини претепал сограѓанин со кундак од пиштол во Охрид

Нефи Усеини, советникот во Општина Охрид, познат во јавноста по своите дивоградби и испади, со пиштол го нападнал извесниот...

Стојче Бушин / 18 август, 2020 17:15

Од здобиените тешки телесни повреди, И.К. во болницата „Св.Еразмо“ им подлегнал на повредите.

Трагедија на патот Охрид – Св. Наум: Во тешка сообраќајна несреќа згасна млад живот, повеќемина повредени

Тешка сообраќајна несреќа се случи ноќеска во 01,40 часот, на регионалниот пат Охрид – Св.Наум, на крстосницата за комплексот...

Стојче Бушин / 16 август, 2020 12:24